Dr. Google Doğru Tanı Koyabilir mi?
Tıp gibi kendini sürekli güncelleyen bir alanla yarışan Google kendisini aynı oranda ve hızda güncelleyebilmekte mi? Bu güncellemeyi yaparken eski ya da değişmiş bilgileri hafızasında silebilme yeteneği var mıdır? Yoksa tamamen yanlış, değişmiş ve eski bir bilgiyi en çok tıklanmayı o aldığı için, yazarı popüler olduğu için veya reklam aldığı için karşımıza mı çıkarmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir çalışmada hastalık bulgularımızı Google’a yazdığımızda karşımıza çıkan her 5 tanıdan 3’ünün yanlış olduğu sonucuna varıldı. Yine doktorları semptom kontrol programları ve akıllı tanı koyma uygulamaları ile karşılaştıran bir çalışmada; doktorlar ilk teşhislerinde doğru tanıyı %71 oranında koyarken, semptom kontrol programları ve akıllı tanı koyma uygulamalarının %34 oranında doğru tanı koyabildiği gösterildi. Doktorlar en olası üç tanıyı sıraladığında ise doğru tanı koyma oranı %85’lere kadar çıktı. Semptom kontrol programları olası ilk üç tanıyı sıraladığında ise doğru tanı koyma oranının %50’ye yükseldiği görüldü.

İnternette hastalık bulgularını yazıp tanı aradığımızda çoğunlukla her burun akıntısının zatürre olduğu, baş ağrısının beyin tümörü olduğu, ateş yükselmesinin lösemi olduğu gibi sonuçlarla karşılaşmaktayız. Elbette bu bahsedilen hastalıkların semptomları içerisinde ateş, baş ağrısı ve burun akıntısı gibi bulgular yer almaktadır fakat baş ağrısı olan 15000 hastanın 5 yıl boyunca takip edildiği bir çalışmada sadece 50 hastada beyin tümörü görülmüştür. Bu yüzden Google’a baş ağrısı yazdığımızda karşımıza olası tanı olarak "beyin tümörü" çıksa dahi en nadir tanılardan biridir.

İnternette hastalık tanısı koymaya çalışmanın bir diğer tehlikeli yanı ise yanlış tanıdan ziyade yanlış tedavi önerileridir. İnternet sizi bitkisel ilaçlar satan bir siteye yönlendirebilir, bu bitkisel ilaçların birçoğunun vücuda etkileri tam olarak bilinmemekte ve hangi dozlarda uygulanacağı ile ilgili kesin bilgiler bulunmamaktadır. Zehir bile ilaçtır ama hangi dozda kullanılması gerektiğini bilmek gerekir.

İnternette hastalık aramaya devam edeceğim diyorsanız, size önerebileceklerim asla tek bir internet sitesine güvenmeyin, sponsorlu reklam sitelerini kullanmayın, Google akademik üzerinden son 5 yılda yapılan güncel çalışmaları okumaya çalışın ve asla Google’ın son sözü söylemesine izin vermeyin.

İnternet sınırsız bir bilgi kaynağıdır ama bilgiyi nasıl yorumlayacağını bilmek ciddi bir birikim gerektirir. Hekiminize Google’dan daha çok güvenmeniz dileklerimle.    


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları