Geçmeyen Gribin Nedeni D Vitamini Eksikliğine Bağlı Olabilir?
Gribe, “influenza” isimli virüs neden olmaktadır. Grip ilk 24–72 saat arasında bulaşıcı hale gelir. Geçmeyen gribin sebebi D vitamini yetersizliği olabilir!

İyi ve çok yorulmadan çalıştığınız bir işiniz, sorunsuz bir aile hayatınız var. Yaşamınızı sağlıklı bir şekilde sürdürmek için de birçok önlem alıyorsunuz. Ama tüm bunlara rağmen kendinizi sürekli yorgun hissediyor, sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor, bir türlü iyileşemiyorsunuz. Tüm bu sağlık sorunlarının nedeni D vitamini eksikliği olabilir.

Türkiye’de D Vitamini eksikliği yaygın!

Kemik sağlığından ruh sağlığına kadar pek çok faydası bulunan D vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korumaktadır. İnsan vücudu 200'den fazla gen üzerinde etkisi bulunan D vitamini kendisinin üretememesidir. Dışarıdan alınması gereken D vitaminin en kolay ve en ekonomik kaynağı güneş ışıklarıdır. Ancak ülkemizde bilinçli ve yeterli güneş ışıkları alınmamaktadır. Bu nedenle ülkemizde D vitamini eksikliği sanıldığından daha sık görülmektedir.

EMZİREN ANNELER VE KOYU TEN RENGİ OLANLAR DAHA ÇOK RİSK ALTINDA

Genç ve orta yaş döneminde hiçbir belirti vermeyen D vitamini eksikliği ilerleyen yaşlarda belirti vermeye başlamaktadır.

En fazla eksiklik;

 • Emziren annelerde
 • Koyu ten rengine sahip olanlarda
 • Güneş kremi kullanmadan dışarı çıkmayanlarda
 • İleri yaştakilerde
 • Kolesterol veya sürekli ilaç kullananlarda
 • Romatizmal hastalıklarda, diyabet hastalarında, karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlarda görülmektedir.

Kış güneşinden de D vitamini alabilirsiniz

D vitamininin en önemli kaynağı yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da güneş ışıklarıdır. Mart-Nisan aylarında en düşük seviyededir. Yılın geri kalan tüm aylarında günün 11.00 ile 15.00 saatleri arasında yeterli güneş ışıkları alan vücut, D vitaminini rahatlıkla sentezlemektedir. Vücudun yeterli miktarda D vitamini alabilmesi için yaz aylarında 10-15 dakika yeterliyken kış aylarında bu süre güneş ışığının miktarına göre değişiklik göstermektedir. Yeterli güneşin alındığını güneşe maruz kalan derinin pembeleşmesi ile anlayabilmek mümkündür. Güneş ışıklarının dışında ayran, kefir, peynir, yoğurt, tereyağı, ton balığı, somon, uskumru, istiridye, balık yağı, karaciğer, yumurta sarısı, tatlı patates ve mantar en önemli D vitamini kaynağıdır.

Grip Tedavi edilmezse daha ağır hastalıklara neden olabilir

Genellikle kış aylarında görülen gribe, “influenza” isimli virüs neden olmaktadır. Grip ilk 24 – 72 saat arasında bulaşıcı hale gelir. Özellikle bağışıklık sistemi yetişkinlere göre daha zayıf olan çocuklarda, grip hızlı bir şekilde zatürre ve bronşite kadar ilerleyebilir. Gribin başlıca belirtileri; yüksek ateş, yorgunluk, kas ve eklem ağrıları, titreme, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve öksürüktür. Öksürük bronşları tahriş edecek kadar yoğun hissedilmez. İlk 3-4 gün ağır seyreden hastalık, 7 – 10 gün arasında geçer. Belirtiler nefes almada zorluk, kusma, ağrılı yutkunma, öksürük ve tıkanıklıksa, ateş de düşmüyorsa mutlaka uzmana başvurulmalıdır.

Yüksek ateş özel bakım gerektirir

Çocuklarda öksürük şurubu veya grip ilacı kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Grip yeni doğmuş bebeklerde tehlikeli olabilir. Gripte ateşle mücadele önemlidir. Doktorun önerisi doğrultusunda ateş düşürücü ilaçlar ile ateşe müdahale edilmelidir. Özellikle ateşli döneminde çocuğu okula göndermemek ve izole bir şekilde bakımını sağlamak gerekmektedir. Tedavide kesinlikle antibiyotik kullanılmaz, bol sıvı tüketimi, dinlenmek en iyi tedavi yöntemidir.

Çocuğunuzu gripten koruma önerilerini göz önüne alın!

 • Kreş, anaokulu, okul gibi toplu bulunulan yerlerin iyi havalandırıldığından emin olun.
 • Çocuğunuza öksürürken veya hapşırırken ağzını kapatmasını öğretin
 • Sık sık ellerinin yıkanmasına özen gösterin
 • Mümkün olduğunca çocuğunuzu grip sezonunda kalabalık ortamlardan uzak tutun.
 • Bağışıklık sistemini besleyen C vitamininden zengin meyve ve sebze tüketmesine dikkat edin.
 • Çocuğunuzun gün içinde açık havada zaman geçirmesini sağlayın.

D vitamini yetersizliği kontrol edilmeli!

Çocukları mevsimsel gripten korumanın en iyi yolu aşılanmadır. Özellikle risk grubunda olan; alerjik bünyeli, astım, bronşit olan ve zatürre geçirmiş yani sık hastalanan çocuklar ya da okul çocukları mutlaka aşılanmalıdır. Kış mevsiminde güneş ile olan temas azaldığından dolayı hem çocuklarda hem de yetişkinlerde D vitaminin azaldığı görülmektedir.

D Vitamini eksikliği nasıl tedavi edilmelidir?

D vitamini yetersizliği hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Doktor tavsiyesiyle eksik olan kan düzeyine bakılarak, yaşa uygun bir şekilde D vitamini verilmelidir. D vitamini doktor önerisiyle alınmalı, aileler bu konuda kendi istekleri doğrultusunda çocuğa D vitamini vermemelidir.


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları