TURKRAD 2019 Kongre Ardından
Bu yıl 40.sı düzenlenen Ulusal radyoloji kongresi 6-10 Kasım tarihleri arasında Antalya’da yaklaşık 1400 katılımcı ile gerçekleşti. 40. olmasının anlamı yanında, ilk uluslararası katılımlı olması da ayrı bir kalite kattı kongreye.

Kongre, Türk Radyoloji Derneği (TRD) Başkanı Prof. Dr. Tuncay Hazırolan’ın konuşması ile açıldı. Açılışta konuşan Prof. Dr. Kamil Uğurbil (Minesota Üniversitesi MR araştırma merkezi yöneticisi) Amerika’da “Beynin sırrını çözen türk" olarak biliniyor. Ayrıca pek çok değişik ülkeden kendi alanında deneyimli 14 yabancı konuşmacının yer aldığı ingilizce oturumlar kongreyi oldukça zenginleştirdi. Bu sene özellikle ilk defa klinisyen ve radyolog düet sunumlar oldukça ilgi gördü ve klinisyenlerin kongreye katılımı kongreye ayrı bir renk kattı.

Ana tema "Radyolojide yeni ufuklar" iken temaya uygun bir bilimsel içerik bilimsel komitenin ne kadar titiz çalıştığını gösterdi. Kardiyak, prostat, girişimsel ve nöroradyoloji kursları her zamanki gibi oldukça yoğun talep gören kurslardı. Radyoloji teknisyen ve tekniker oturumları unutulmadı.

Ve çok renkli sosyal program Yonca Lodi konseri, Ali İhsan Varol "kelime oyunu "ve kapanış konuşmasında Prof. Dr. Özgür Demirtaş katılımcılara hem keyifli, hem düşündürücü zaman geçirttiler. Yaşayan Dr. Nevzat Atlığ’dan sonraki en yaşlı radyolog olan Prof. Dr. Hadi Özer (92) hala zinde ve aktif olarak oturumlar katıldı. 1966 yılında düzenlenen ilk ulusal radyoloji kongresinin ve radyoloji tarihinden alıntılar ile katılımcılara adeta zamanda kısa bir yolculuk yaptırıldı. Her yıl düzenlenen radyoloji ve serbest fotoğraf yarışmasında yine birbirinden güzel resimler vardı ve ödüller sahiplerini buldu.

TRD İstanbul şube başkanı olarak katıldığım 2019 TURRAD Ulusal Radyoloji Kongresi benim 10. kongrem olup her kongrenin bir öncekinden daha güzel oluşu beni bu camianın bir üyesi olarak mutlu ve onurlu hissettirmiştir. Organizasyonda emeği geçen tüm hocalarıma ve tüm katılımcılara teşekkürü bir minnet bilirim.


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları