Ambulansta Acil Tıp Uzmanı Çalışmalı mı?
Öncelikle Acil tıp anabilim dalı uzmanlık öğrencilerinin hastane öncesi ambulansta görevlendirilmelerini doğru bulmuyorum. Görüşüm OLUMSUZDUR.

Yaklaşık 5 yıldır Acil Tıp Tıpda Uzmanlık Komisyonu Başkanlığı’nı yürütmekteyim. Bu konuda komisyona gelmiş herhangi bir öneri, bilgi ya da belge yoktur. Bu gibi öneri ya da değerlendirmelerin öncelikle TUKMOS’da yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Öte yandan Sağlıkta Dönüşüm Proğramı başladığı günden beri ülke olarak ‘Anglosakson Modeli’ni benimsemiş ve ambulanslardan pratisyen hekimleri bile çekip Paramedik ve/veya ATT görevlendirme politikasını benimseyen sistemde bu rotasyonun hangi amaca hizmet edeceği belli değildir.

Böyle bir uygulama acil tıp uzmanlığına sadece itibar ve hız kaybettirir. Acil tıp uzmanlığı düşünen birçok pratisyen hekim ve tıp fakültesi öğrencisinin bu kararını etkileyecektir.

Acil Tıp TUKMOS tarafından oluşturulan “Acil Tıp Uzmanlık Eğitimi Çekirdek Müfredatı v2.1” içerisinde de yazdığı gibi “Hastane Öncesi Acil Tıp Sistemleri” hakkında uzmanlık eğitimi boyunca “B” düzeyinde bir klinik yetkinlik ve öğrenme yöntemleri içerisinde de konu ile ilgili hem YE hem de BE yeterli ve uygun olarak belirlenmiştir. Yani bir acil tıp tıpta uzmanlık öğrencisi, hastane öncesi acil sağlık hizmetleri ile ilgili temel bilgiye sahip olmalı ve bu bilgiye hem yapılandırılmış hem de bağımsız öğrenme yöntemleri ile ulaşabilmelidir. Bu açıdan da bakıldığında 1 ay boyunca böyle bir rotasyon TUKMOS tarafından belirlenen içerik ve öğrenme yöntemleri gereği uygun değildir. 


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları