Mevsim Geçişlerine Dikkat...
Özellikle İlkbahar ve Sonbahar mevsimlerinde acile gripal enfeksiyonlara bağlı başvurular artar.  Bunların birçoğu üst solunum yolu enfeksiyonudur. Bunların da birçoğunun nedeni viral enfeksiyonlardır. Bunun yanında idrar yolu enfeksiyonları, ishal ya da kabızlık başta olmak üzere gastrointestinal problemlerde de artış yaşanır.

Bunun en önemli nedeni mevsim geçişlerinde vücudun değişen iklim şartlarına uyum sağlayamamasıdır.  Öte yandan bu aylarda uygun kıyafet seçimi de her zaman mümkün olmayabilir.

Ayrıca gün içinde ısı değişiklikleri çok fazla olur. Sabah evden çıkarken hava soğuktur. Gün içinde daha sıcak olur. Akşam saatlerinde soğur. Buna bağlı olarak ısı değişimlerine vücut uyum sağlayamaz. Öte yandan havalar soğur ancak kıyafetimiz ince kalabilir. Ya da hava ısınır kıyafetimiz kalın kalır. Vücut ısısının yeterince ayarlanamaması fırsatçı enfeksiyonlara zemin hazırlar.  Aralığın ortasında karakışta kimse grip olmaz. Bu nedenle herkesin bu geçişlere dikkat etmesi gerekir.

Özellikle çocuklar, yaşlılar; diyabet hastaları, kanser, kronik bronşit, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi hastalığı olanlar risk altındadır. Öte yandan herhangi bir nedenle immünolojik sistemi baskılayan ilaçların kullanımı da bu hastalıkların olmasına zemin hazırlar.

 Bu nedenle özellikle bu aylarda hava durumun yakından takip edin. Ayrıca hava durumu ne derse desin yanınızda, aracınızda ya da ofisinizde ‘YEDEK’ bir kıyafet bulundurun.

 Atalarımız ne demiş: "Ayağını sıcak tut başını serin. Düşünme öyle derin derin"


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları