Deprem
24 ocak 2020 saat 20.55…Güçlü bir sarsıntı ile sallandık…

...

3-5 dakika sonra haber kanalları normal yayın akışını değiştirdiler. Elazığ merkezli; Elazığ ve Malatya’yı etkileyen 6.8 büyüklüğünde bir deprem yaşamıştık.

...

Öncelikle vefat edenlere Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim. Deprem bölgesinde kurtarma işlerinde görev alan tüm kurtarma ekiplerinin eline sağlık.  Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Bizlere bir daha böyle acılar göstermesin.

***

Deprem gerçeği ile 17 Ağustos 1997 Marmara depremi ile tanıştım ve yüzleştim. O sıralar Kayseri’de çalışıyordum. Gönüllü bir kurtarma ekibi ile bölgede 15 güne yakın kaldım. Koca koca binaların iskambil kağıdından kuleler gibi yıkıldıklarını görmek oldukça dehşet verici idi.

Elbette ülke olarak kurtarma konusunda hiç bilgi birikimimiz ve tecrübemiz yoktu. Devletin kurumları da böyle bir durumla mücadele etmeye hazırlıklı değildi. Birçok yerleşim yerine kurtarma ekipleri günler sonra girebildiler. Elbette heyecan ve yardımseverlik duygumuz vardı.

Ancak organizasyon ve tecrübemiz yoktu. Hiç kimse ne yapacağını bilmiyordu. Kurtarma için gelenlerin çoğu zor şartlarda yaşam tecrübesi olmayanlardı. Birçoğu çadırda yaşamayı bilmiyordu. Kıyafetleri açık alanda kalmaya uygun değildi. Haliyle bir süre sonra bölgeye yardım için gelenlerin bir kısmı kendileri yardıma muhtaç hale geldiler. Yine de kahramanca çalıştılar. Olduğu kadar…

***

Aradan 23 yıl geçti. 24 Ocak 2020 saat 20.55’de merkezi Elazığ olan 6.8 şiddetinde bir deprem yaşadık. Ben Gaziantep’te yaşıyorum. Burada bile sarsıntı o kadar şiddetli idi ki bu şehir bu güne kadar hiç bu kadar sallanmamıştı.

Deprem olduğu andan itibaren deprem haberlerini yakından takip ediyorum. Rabbime şükürler olsun kurum ve kuruluşlarımız o kadar hızlı ve seri tepki verdi ki işler çok hızlı ilerledi.

***

Aslına bakarsanız depremden korunmanın tek yolu depreme dayanıklı binalar yapmaktır. Deprem olup binalar yıkıldıktan sonra enkaz altından yaralı çıkarmak oldukça zor ve zahmetli bir iştir. Başarı şansı da çok azdır. Zamanla yarışırsınız. Ayrıca enkazdan çıkarılan yaralının bakım ve tedavisi de özel uzmanlık gerektirir. Ancak bu konuda da oldukça iyi bir bilgi birikimimiz ve tecrübemiz var. 

Güzel yurdumun güzel insanlarına tekrar geçmiş olsun... Rabbim acil şifalar versin.


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları