Dr. Canan Karatay; Ya Doğruları Konuşun Ya da Susun
Mamografi hayat kurtarır

Mamografi düşük doz radyasyon kullanarak memenin incelenmesini sağlayan ve meme kanseri tanısında altın standart dediğimiz bir görüntüleme yöntemidir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda görülen en sık kanser türü meme kanseridir ve yaklaşık 8 kadından biri yaşamı boyunca meme kanseri olmakta, 30 kadından biri de meme kanserinden ölmektedir. Prof. Dr. Vahit Özmen’in verilerine göre her yıl yaklaşık 25 bin kadına meme kanseri tanısı konan ülkemize dair bir diğer gerçek de batılı ülkelere kıyasla meme kanseri görülme yaşının daha düşük olması. Ancak erken tanı ile ölümlerde ciddi azalmanın olduğu bilimsel bir gerçektir. Hal böyle iken tüm dünyada etkin tarama programları geliştirilmiş ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 40 yaşından sonra her kadının yılda bir kez tarama mamografisi çektirmesini açıklamıştır. Düzenli bir tarama ile ölümlerin yaklaşık %30 azaldığı görülmüştür. Erken teşhis hastanın yaşam süresinin yanında yaşam kalitesini de artırmaktadır. Bu nedenle bir kanserin tedavisinin yansıra erken teşhisi de hayati önem taşımaktadır. Çünkü, erken tanı ile tamamen iyileşmek mümkün.  Yapılan mamografi taramasının hastaların yüzde 80’inde çok erken tanı sağladığını, yaşam süresini uzattığını vurgulayan Dr. Özmen, taramanın ülke ekonomisine de büyük katkı sağladığını açıklamıştır.

Bu bilimsel gerçekler ışığında hala ülkemiz medyasında Prof. Dr. Canan Karatay’ın akıllara durgunluk veren, oldukça bilim dışı, hiçbir dayanağı olmayan mamografi ile ilgili açıklamalarına üzülerek şahit olduk. “Mamografi hiçbir şey göstermez. Erken tanı falan neymiş, iyi beslenin olsun bitsin. Kendi kendini muayene et tamamdır” dedi milyonlar önünde. Uzmanlığı olmayan bir konuda bir profesör hocamızın bu şekilde bir açıklama yapması acaba kaç kadının mamografi taramasını önlemiş, kaç kadının erken tanısına mani olmuştur? Soruyoruz Sayın Dr. Karatay’a acaba kaç tane bu konuda makale okudunuz? Siz bir kardiyolog iken nasıl radyoloji hakkında yorum yapabiliyorsunuz? Konuşmalarınızın dayanağı nedir? Referanslarınız kimlerdir? Yoksa sayın hocamızım keşfettiği, dünyadaki bilim insanlarının da henüz bilmediği ayrı bir yöntem mi var? 

Dr. Karatay, buna benzer açıklamalarını daha önceki yıllarda da yapmış ve “mamografi insanı mahvediyor, çökertiyor, yanlış teşhise neden oluyor. Bir şey görülüyorsa mamografide zaten geç kalınmıştır” demişti. Tümör daha elle muayenede tespit edilemezken bile Mamografi ile tanı alınabileceği gerçeğini bilmediğini göstermişti zaten. Bilimsel gerçekleri çarpıtmakla kalmamış, medyanın da desteğiyle yanlış ve ciddiye alındığında ölümcül sonuçları olabilecek bir bilgiyi ısrarla, pervasızca topluma iletmeye devam etmiştir ve daha da üzücü olanı devam etmektedir. Pekâlâ bu tip insanları milyonlar önünde konuşturan, ekranlardan düşürmeyen, reyting peşinde koşan medyanın sorumluluğu nedir? 

Toplum önünde konuşan insanların, bilgi birikimi, deneyimi olmayan konularda konuşup milyonlara bu şekilde yanlış bilgilerin aksettirilmesi önlenmelidir. Yazdıkları kitaplar denetlenmelidir. Herkes uzmanı olduğu alanda konuşsun. Sayın Karatay’a radyoloji camiası olarak tek bir sözümüz var “Ya doğruları konuşun ya da lütfen susun artık” bilin ki Mamografi Hayat Kurtarır. 

Toplumumuzda sık görülen bir hastalık “Bilmediğini bilmemek bir hastalıktır” der Lao-Tzu.


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları