Her Göğüs Ağrısı Kalp Krizi midir?
Olabilir. Bu nedenle göğüs ağrısı olan herkesin mutlaka acile başvurmasını; en azından muayene olmasını ve bir EKG çektirmesini öneriyoruz.

Çünkü zaman önemli. Bir kalp krizi durumunda ne kadar erken müdahale edilirse kalp krizi sonrası yaşam şansı ve sekelsiz iyileşme şansı o kadar artmaktadır.

Özellikle 35 yaş üzeri erkek olmak üzere her yaştan ve cinsiyetten hastada son yıllarda gördüğümüz kalp krizi oldukça ölümcül olabilen acil bir durumdur. Bu nedenle öncelikle her göğüs ağrısının bir kalp krizi ‘ya da ölümcül olabilecek diğer önemli acil durumlar’ olabileceğini düşünerek hareket etmekte fayda var.

Göğüs ağrısı olan her hasta günün hangi saati olursa olsun en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Özellikle bu ağrı göğse baskı tarzında ise, sol ya da sağ kola; sol omza, çeneye ya da boyna yansıyan bir ağrı ise; beraberinde bulantı ve kusma varsa daha da ciddiye alınmalıdır.

Acil sağlık kuruluşları ‘GÖĞSÜM AĞRIYOR’ diyen her hastayı kabul etmeli, ciddiye almalı, gözlerinin önünden ayırmamalı; en kısa sürede kısa hikaye, fizik muayene işlemlerini tamamlayıp EKG bulgularını değerlendirmelidir. En ufak bir şüphe halinde bile hastayı ‘AKUT KORONER SENDROM?’ kabul etmelidir. Hastayı yakın takibe alıp bekletmeden bir kardiyoloji uzmanı ile hastanın verilerini paylaşmalıdır.

Hasta takip edilirken kapalı kapılar ardında bırakılmamalı; sedye güvenliği sağlanmalı ve özellikle elektroşok cihazı olmak üzere tüm acil müdahale ekipmanı yakınlarda bulundurulmalıdır.  Bu hastalar YÜRÜTÜLMEMELİDİR. Her türlü transfer sedye ya da tekerlekli sandalyeyle yapılmalı; Hasta tuvalette bile (özellikle de tuvalette) yalnız bırakılmamalıdır.


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları