Kendi Mutluluğunuz Sadece Kendinize Bağlıdır
Kendi mutluluğunuz sadece kendinize bağlıdır. "Marcus Aurelius"

İzlediğim bir haberle başlamak istiyorum; "Mutlu olmak için gerekli 3-4 adım! Stresten uzak durun, hoşunuza giden aktiviteleri yapın, kahkaha atın… Önerileri sıraladıktan sonra muhabir yoldan çevirdiği bir vatandaşla karşılıklı kahkaha atar, bunun o an onları mutlu ettiğine izleyici inandırmaya çalışır ve haber biter."

Şimdi düşünüyorum bu haber bir şaka deseler bile gülmem. Mutluluk tanımının, bu kadar sığ bir çerçevede yorumlanması; var olduğumuzdan bu yana hala bu kavramı anlama ve tanımlama çabalarımıza tamamen zıt. Stresten uzak durmak sizi mutlu etmez belki bir nebze huzurlu hissettirir, stresli bir işi başarıyla tamamladıktan sonra aldığınız takdirin yüzünü gülümsetmesi de mutluluk değil, gururdur. Kaldı ki hangi kesimin içinde olursak olalım yaşıyoruz, hayatın içindeyiz; stresten nasıl uzak kalacağız. Denildiği gibi hoşumuza giden aktiviteleri yaptık, 1-2 saatlik 1-2 günlük iyi hissetme… Peki sonrası her zaman sadece hoşumuza giden şeylerimi yapmalıyız?

Evrimsel psikoloji final sınavımda hoca "İnsan ve hayvanı birbirinden ayıran nedir?" diye sormuştu. O zaman derste aldığım notları direk kağıda geçirmiştim. Şimdi anlıyorum; bizi hayvandan ayıran ne yapacağımızın, ne düşüneceğimizin, ne için var olduğumuzun belli olmamasıdır. Öyleyse deneye-yanıla kendimizi öğreneceğiz. Bu süreçte de tüm duyguları yaşayacağız. Her duygu bizi iyileştirmek, büyütmek için. Stresli olmaktan, üzülmekten, kırılmaktan korkmayın. Mutluluğu hayatınızın nihai hedefi haline getirmeyin. Mutlulukta her duygu gibi gelecek ve geçecek. Sizin yanınızda kalacak olan tek şey sizsiniz. Siz hangi duyguyu nasıl yorumlarsanız yanınızda kalacak olan odur. Stresten korkmayın, size ne anlatmak istediğini düşünün. Mutsuzluğun mutluluğun zıttı olarak görmeyin. Eğer mutlu değilseniz otomatikman mutsuz olmuyorsunuz sadece mutlu olmuyorsunuz. Çünkü mutluluk diğer her duygu gibi süreklilik arz etmez. Nasıl ki kırgınlığınız, korkunuz geçsin istersiniz onların gitmesinden korkmazsınız mutluluğa da bu şansı verin. Ve unutmayın mutluluk sizin mutluluğunuz bu kavramın içini nasıl dolduracağınız size kalmış, herkesle aynı olaylardan, durumlardan mutlu olmaya çalışmayın. Belki mutsuzluk bile sizi mutlu ediyordur…  


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları