Yerli Kan Pompası Kovid-19 Hastaları İçin Hazırlanıyor

TEKNOLOJİ

Yerli Kan Pompası Kovid-19 Hastaları İçin Hazırlanıyor

DEÜ'de dolaşım ve solunum yetmezliği hastaları için üretilen yerli kan pompası, koronavirüs vakalarında görülen akciğer yetmezliğinde de kullanılmak üzere geliştirildi.
Dokuz Eylül Üniversitesinde (DEÜ) ileri derecede dolaşım ve solunum yetmezliği çeken hastaların kullanımı için geliştirilen yerli kan pompası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarının kullanımına sunulacak.

DEÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Silistreli, TÜBİTAK'ın salgın döneminde bilim insanlarına yaptığı çağrı üzerine, Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme AŞ (DEPARK) bünyesindeki Araltekte yerli kan pompası üzerine ekibiyle çalışmalarını hızlandırdı.

Silistreli, dolaşımı ve oksijenlenmeyi yapay yoldan sağlamak amacıyla 2018 yılında tasarladığı yerli kan pompasını akciğer yetmezliği çeken koronavirüs hastalarına destek verecek şekilde geliştirildi.

Hastanın toplardamarındaki kirli kanı alıp oksijenlendiren ve özel bir kan pompası yardımıyla geri veren, böylece koronavirüsün etkili olduğu akciğerdeki yükü azaltarak daha kolay nefes almayı sağlayan cihazın ekim ayı sonunda TÜBİTAK'a teslim edilmesi planlanıyor.

Hastaları hayatta tutacak

Prof. Dr. Erdem Silistreli, AA muhabirine, ileri derecede kalp ya da akciğer yetersizliği olan hastalarda dolaşımı ve oksijenlendirmeyi yapay yoldan sağlayan bir yaşam destek sistemi gerektiğini söyledi.

Sistemle hastanın toplardamarındaki kirli kanın alındığını, oksijenlendirildiğini ve hastaya geri verildiğini aktaran Silistreli, cihazı geliştirme sürecini şöyle anlattı:

"Bu bir TÜBİTAK projesiydi, hibe verilmiş bir projeydi. Vücuttan büyük pıhtıları çeken bir sistemle ilgiliydi. Ameliyat sırasında kanı çevirecek bir bir pompaya ihtiyaç vardı. Cihazın başlığını tasarlamıştık. Hem dolaşım hem de oksijenlenme amacıyla kullanılabileceğini gördük. DEÜ ve tıbbı malzeme üreticisi firma arasında protokol imzalandı. DEÜ tarafından patentlenen bir cihazdı ve yüzde 100 yerliydi. TÜBİTAK'ın koronavirüsle ilgili çağrısına da ani gelişen akciğer yetmezliğinde vücuttaki oksijenlenmeyi sağlayacak bu cihaz modeliyle başvurduk. Akciğer görevini tam yapmadığı taktirde kullanılacak şekilde geliştirdik. Kolay kullanımlı ve tamamen yerli, milli bir ürün."

Silistreli, yerli kan pompasının "santrifüj pompa" ile çalıştığına dikkati çekerek, "Kanı çeviren pompa kalp yetmezliğinde kullanılabilir, vücuttan kanı alır kalbin görevini görecek şekilde vücuda geri verebilir. Koronavirüs hastalarında görülen akciğer yetmezliğinde toplardamardan kanı alıyor oksijenlendirip başka bir toplardamara veriyor. Hasta kendini toparlayana kadar destek sağlamış oluyor. Koronavirüs hastalarında da ölüm nedeni genelde akciğer olduğu için hastanın hayatta kalmasını sağlıyor." ifadesini kullandı.

En büyük farkı maliyet avantajı

Yerli kan pompasının en büyük avantajının düşük maliyeti olduğunu aktaran Silistreli, yurt dışından ithal edilen cihazların çok pahalı olduğunu dile getirdi.

Silistreli, pahalı kan pompalarını tedarik etmekte de sıkıntı yaşandığı vurgulayarak, "Cihazı üreten ülkeler kritik ürünlerin ihracatını durdurabiliyor. Pandeminin ilk döneminde bazı ürünlerin ihracatını durdurdular. Döviziniz olsa da ithal kan pompasını alamayabilirsiniz. Bu nedenle yerli cihaz büyük avantaj sağlayacaktır." dedi.

Kan pompasının boyutunu küçülttüklerini, cihaza uzaktan kontrol ve veri alma sistemi eklediklerini de kaydeden Prof. Dr. Erdem Silistreli, belgelendirme sürecinin ardından ürünün ihraç edilebileceğini de sözlerine ekledi.

DEÜ ile Alvimedica Tıbbi Ürünler AŞ arasında 2018 yılında yerli kan pompasının ticarileştirilmesi amacıyla protokol imzalanmıştı.
Bu haber 2.10.2020 15:07:45 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : AA


İlgili Etiketler

kanpompası
kovid
yerlikanpompası

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Cinsel Sapık Olabilir miyim?

 • SPSG Derneği’nden Anlamlı Kampanya

 • Katı Atık Ekiplerinin Kovid-19 Sürecinde Yoğun Mesaisi

 • ÖSYM, 12 Bin Sözleşmeli Sağlık Personeli Alımı İçin Tercih Sürecini Başlattı

 • Kovid-19 Salgını Gıda Tüketim Alışkanlıklarını Değiştiriyor

 • Moderna:Kovid-19 Aşısının ABD ve Avrupa’da Acil Kullanımı İçin Başvuracağız

 • Çöl Tozunun Koronavirüs Taşıma İhtimali Yok

 • Hamileyken Kovid-19'a Yakalanan Annenin Bebeği Antikorlarla Dünyaya Geldi

 • 15 Gün Hiç Kıpırdamadan Yattım

 • Kovid-19'lu Obez Kişilerin Ölüm Riski Yüksek

 • Sağlık Bakanlığının Kovid-19 Tedavisinde Doğru İlaç Kullanımına Yönelik Broşürleri Tüm İllere Gönderildi

 • Koronavirüs Salgınında Dünyada son 24 saat

 • Türkiye'nin Koronavirüsle Mücadelesinde Son 24 Saatte Yaşananlar

 • Koronavirüs Kaygısından Kurtulma Yöntemleri

 • Aytolan Yıldırım İle Hemşirelik Üzerine Söyleşi

 • Zatürre Her Yıl Binlerce Çocuğu Hayattan Koparıyor

 • SMA Bilim Kurulundan Gen Tedavisi Uygulaması Şu An İçin Uygun Değil

 • Aşı Uygulamasına Katılan Gönüllüler Her Aşamada Sıkı Takipte

Benzer Haberler