Dalağında Kist Tespit Edilen Çocuk Robotik Cerrahiyle Sağlığına Kavuştu

Çocuk Sağlığı / SAĞLIĞINIZ İÇİN

Dalağında Kist Tespit Edilen Çocuk Robotik Cerrahiyle Sağlığına Kavuştu

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde robotik cerrahi yöntemiyle dalak kisti çıkartılan 17 yaşındaki Derya Bozkurt, taburcu edildikten sonra ameliyatı gerçekleştiren doktorları ziyaret etti.
Karın ağrısı şikayetiyle başvurduğu hastanede dalağında kist tespit edilen 17 yaşındaki Derya Bozkurt, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde ilk kez uygulanan robotik dalak kisti ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Manisa'da yaşayan Bozkurt'a, karın ağrısı şikayeti üzerine gittiği hastanede dalak kisti teşhisi konuldu. Ameliyat olması için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Cerrahi Ana Bilim Dalına sevk edilen Bozkurt'un dalak kısmındaki 4 santimetre büyüklüğündeki kist, Doç. Dr. Emre Divarcı tarafından robotik cerrahi yöntemiyle çıkartıldı.

Bozkurt'un karnından girilerek yapılan ameliyat, 8 milimetrelik 2 delik ve kameranın yerleştirildiği 12 milimetrelik bir delik açılarak yapıldı.

Bozkurt, hastaneden taburcu edildikten sonra ailesiyle Doç. Dr. Divarcı ve Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak'ı ziyaret etti.

Doç. Dr. Emre Divarcı, AA muhabirine, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Cerrahi Ana Bilim Dalının robotik cerrahi konusunda Türkiye'nin önde gelen merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

Dalak kisti ameliyatlarının riskli olduğunu belirten Divarcı, şöyle konuştu:

"Dalak, ameliyatta kanama riski yüksek olan bir organ. Dalak kisti salgı yapan hücrelerin olduğu bir kist türüdür. Laparoskopik ve açık cerrahide kistin tamamı çıkarılamıyor, onun için dalağın bir kısmı ya da tamamının alınması gerekiyor. Tabii bir de dalağın ameliyat sırasında kanama ihtimali yüksek oluyor. Robotik yöntemle ameliyatı yapma kararı aldık. Bu sayede kistin tamamını çıkarmayı başardık. Eğer kistin bir kısmı dalakta kalsa bu ileride kansere neden olabilir. Takip ettiğimiz bilimsel çalışmalara göre biz ülkemizde ve dünyada çocuklarda ilk robotik dalak kisti ameliyatını gerçekleştirdik. Bunun için çok gururluyuz."

Bu yöntemde vücutta herhangi bir kesi olmadığı için hastalarının normale göre çok kısa sürede iyileştiğine dikkati çeken Divarcı, ameliyattan sonra da iz kalmadığını aktardı.

Bu süreçte hastanın ve ailesinin kendilerine tam destek verdiğini anlatan Divarcı, "Hastamızda robotik cerrahinin avantajlarını kullanmak istedik. Bize 3 boyutlu görüş imkanı sağlıyor bu sayede dokulara daha çok hakim olabiliyoruz. Çok daha zor bölgelere ulaşıyoruz. Görüntüyü 16 kat büyütüyor. Bu sayede kistleri çok daha detaylı görüyoruz. Normal bir ameliyatta bir insan eli 360 derece dönebilirken robotik cerrahi de ise 540 derece dönüyor." dedi.

"Sağlığıma kavuştuğum için çok mutluyum"

Derya Bozkurt ise karın ağrıları nedeniyle çok zor günler yaşadığını, dalağında kistin olduğunu öğrendiğinde üzüldüğünü dile getirdi.

Ameliyat olmaktan korktuğunu anlatan Bozkurt, "Doktorum bana ameliyatın tüm ayrıntılarını anlattı. Ben hep bu ameliyatı robotun mu yoksa doktorların mı yaptığını merak ediyordum. Türkiye'de ve dünyada uygulanan ameliyat sayesinde sağlığıma kavuştum. Vücudumda da hiçbir iz kalmadı. Artık karnımda ağrımıyor. Okuluma yeniden başladım. Hemşire olmak istiyorum." ifadelerini kullandı.

Anne Emine Bozkurt da doktorların uyguladığı teknikle kızının dalağına bir zarar gelmeden kistin çıkarıldığını vurguladı.

Prof. Dr. Necdet Budak da Ege Üniversite Tıp Fakültesindeki hekimlerin birçok alanda başarılı operasyon ve ameliyatlara imza atmaya devam ettiğini belirterek, "Türkiye'de ve dünya çapında çocuklarda ilk robotik dalak kisti ameliyatının yine hastanemizde yapılmasının gururunu yaşıyoruz. Bu anlamda üniversite olarak devletimizin desteğiyle en iyi ekipmanları alıyoruz. Amacımız insanımıza en kaliteli sağlık hizmetini verebilmek." ifadelerini kullandı.
Bu haber 21.11.2020 15:35:39 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : AA


İlgili Etiketler

dalak
kist. robotikcerrahi

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • İlere Göre Her 100 Bin Kişide Görülen Vaka Sayıları Açıklandı

 • Ameliyata Rağmen Bel Fıtığı Ağrılarının Sebepleri Neler Olabilir?  

 • Gebeliğin İlk Aylarındaki Gelişim Süreci İçin Neler Yapmak Gerekiyor?

 • İşte Lavanta'nın Ruhumuza ve Bedenimize Olan Faydaları

 • Milli Eğitim Bakanlığından, Yeni PCR Testi Kararı

 • Öksürük Sesinden Koronavirüs ve Bir Çok Hastalığın Testini Yapacak!

 • Çocukların Eğitim Döneminde, Tüketimi Önemli Rol Oynuyor

 • Asırlardır İlaç Yerine Kullanılıyor! İşte İnanılmaz Faydaları

 • Uzaktan Hasta İzleme Sistemleri Nasıl Olacak?

 • Kanser Önlenebilir Bir Hastalıktır

 • 50'den Fazla Kanser Türünü Tespit Edecek Test Üretilecek!

 • Bilim İnsanları, Yoğurt Tüketiminin Yüksek Tansiyonla İlişkisini Belirledi 

 • Diyabet Araştırmasına TÜBİTAK'tan Destek

 • Dünyada Son 24 Saatte Yaşanan Gelişmeler

 • Hasar Görmüş Organların Gençleştirilmesi Mümkün Olabilecek

 • Diyabet Hastalarında Yeterli Beslenme Programı Nasıl Yapılmalı

 • Aşırı Terlemeye Hastalık Habercisi Olabilir

 • Atopik Dermatit Araştırmasının Sonuçları

Benzer Haberler