Hakan KIR ile Yerli Tıbbi Malzeme Üretimi Üzerine Söyleşi

GÜNCEL

Hakan KIR ile Yerli Tıbbi Malzeme Üretimi Üzerine Söyleşi

Sağlık sanayisi konusunda mevzuatı oldukça ağır olan ülkemizde belgelendirme üzerine çok fazla sıkıntı çektik özellikle medikal CE belgelendirmesi alma konusunda Sağlık Bakanlığı açısından sıkıntılar yaşansa da çözüme kavuşturduk.
Nefess20 üretim aşaması nasıl gerçekleşiyor?

"Yaklaşık 15 yıldır hidrojen üretimi üzerine ARGE  çalışması üzerinde durmaktayız. Nişantaşı Üniversitesi ARGE laboratuvarları akademisyenleri iş birliği ve kendi ekibizin çalışanlarıyla üretim yeri olan Nişantaşı Üniversite'sinde Nefess20 cihazını geliştirdik. Tamamen %100 yerli üretim olan aynı zamanda yerli malı belgesini de aldığımız  bu cihaz bize gelen ham maddeleri de testten geçirerek bir çok meslek grubunun sürdürdüğü çalışmalar neticesinde günde 100 adet üretim kapasitesiyle üretim sağlıyoruz. Nişantaşı Üniversitesi Makine mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği gibi meslek dalındaki öğrencilere çalışma olanağını uygulamalı olarak sağlayarak aynı zamanda istihdama da olanak sağlamış bulunuyoruz. Ürettiğimiz bu cihaz minimum elektrik harcaması,  maksimum hidrojen ve oksijen üretimi sağlayabiliyor. Üretimde reaktör toplama, elektronik kart imalat, dış kasa imalatı, komple montaj gibi işlemlerden sonra tekrar kalite kontrol aşamasından geçerek Nefess20 cihazı satışa hazır hali geliyor."

Hastalardan aldığınız tepkiler nasıl oluyor sorumuzun üzerine;

Hakan KIR, Özellikle Kovid-19 sürecinde Nefess20 cihazını hastanelerde yoğun bakım ünitelerinde 2000'i aşkın hasta üzerinde denedik ve olumlu sonuç alındığını dile getirdi ve ekledi;

"Cihazımızın 160 farklı hastalığın üzerinde olumlu sonuç alınması üzerine çalışmamız bulunmaktadır. KoOAH, astım, bronşit, karaciğer hastalıkları, solunum yolu hastalıklarında ve şu zorlu süreçteki Covid-19 salgınında hastalarımızda uygulandı ve olumlu sonuçlar elde ettik. Tedavide olumlu sonuç elde ettiğimiz için dönüşlerimiz de oldukça pozitif yönde oldu. Maske kullanımı olanağı ile beraber  akciğer hastalarını tedavi edici hidrojeni ulaştırarak hastalardan olumlu dönüşler de almayı başardık. Amacımız, önceliğimiz sağlık alanında vatandaşlarımıza yarar sağladığı gibi ülke ekonomisine de yerli üretim ile katkı sağlayabilmekti. Hidrojeni hastanelere sokmadık, bunun yerine üretiğimiz Nefess20 cihazı ile suyun saf halini parçalayarak sağlık sektöründe hidrojen kullanımının önünü bu şekilde açtık. Nefess20 Solunum Cihazının patentini  silah olarak değil ülkemiz adına kalkan olarak almayı yeğledik."

Nefess20 Solunum Cihazı kullanım alanları nelerdir?

Yalnızca solunum cihazı üretim amaçlı olmadığını vurgulayan KIR, Cilde bir çok faydasının olduğuna da değindi. Nefess20 Solunum Cihazının cildi yenilediği, gözenekleri temizleyerek nemlendirici bir özelliğe sahip olduğunu aynı zamanda zararlı bir alışkanlık olan sigara içme isteğini azaltığını da dile getirdi. Cihazın şeffaf bariyer kısmındaki suyun gargara şeklinde kullanımıyla birlikte kullanımında ağızdaki bakterileri öldürücü özelliğe sahip olduğunu ifade etti.

"Yalnızca sağlık sorunu üzerine kullanmak üzere  geliştirdiğimiz bir ürün değildir, aksine her evde olması gereken bir cihazdır. Hastane başlıca olmak üzere bir çok ortam ve alanda kullanılan bir cihazdır. Çoğu hastalığın ana teması hava kirliliği olduğu için, saf sudan ortama Hidrojen ve Oksijen sağladığı için kullanım alanları çeşitlilik sağlamaktadır. Hastane ve bireysel kullanıma özel ayrıcalıklı cihazlardır. Aynı zamanda ambulanslardaki oksijen tüpü kullanımını azaltmak amacıyla devam etmekte olan araştırma ve çalışmamızda vardır. Patentini hem bireysel kullanıma özel cihaz için hemde hastane tipi cihaz için almış bulunmaktayız."

Üretim sürecinde ne gibi zorluklar yaşadınız? Sağlık sanayisi açısından ülkemizde ne gibi durumlarla karşılaştınız?

"Bizzat kendimiz tasarladığımız için üretimin alt yapısından başladığımız için elbette zorluklarla karşılaştık. Daha önceden böyle bir cihaz üretilmediği için üretim hattına ihtiyacımız vardı ve üretim hattı olmadığı için kendi argemiz dahilinde üretim hattımızı kurduk burada zorluk çektik malesef. Bir çok meslek dalından çalışanları kordine ederek tek amaca yönelmek oldukça zorlayıcı oldu çünkü ürünün Sağlık çalışanları, Bilgisayar Mühendisleri, Makine Mühendislerinden tutun her bir parçasında bir çok meslek dalının emek ve çalışması bulunmaktadır. Sağlık sanayisi konusunda mevzuatı oldukça ağır olan ülkemizde belgelendirme üzerine çok fazla sıkıntı çektik özellikle medikal CE belgelendirmesi alma konusunda Sağlık Bakanlığı açısından sıkıntılar yaşansa da çözüme kavuşturduk. ISO, kalite belgesi, CE belgesi gibi belgelerimiz vardır. Şuan ki sürece kadar ticari satış gerçekleştirmedik çünkü sağlık sorunu yaşayan vatandaşlarımıza sosyal sorumluluk olarak gönüllü dağıtım gerçekleştirdik." dedi
Bu haber 14.11.2020 20:40:36 tarihinde eklenmiştir.

Emine Yolal Emine Yolal tarafından hazırlanmıştır.


Haber Kaynağı : Özel Haber

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Kovid-19'un Daha Bulaşıcı Olmasına Yol Açan Bir Mutasyona Dair Kanıt Yok

 • Uzmanından Hemofili Hastalarına Temas Sporlarından Uzak Durun Uyarısı

 • Hayvanlara Eziyet Etmenin Teorik Temelinde Toplumsal İlgi Açlığı Yatıyor

 • Yerli ve Milli Kovid-19 Aşı Adayının İkinci Dozu Gönüllüye Uygulandı

 • Türkiye'de Günlük En Yüksek Vaka Ve Vefat Sayısı Kayıtlara Geçti

 • Türkiye'de Günlük En Yüksek Vefat Sayısı Kayıtlara Geçti

 • Gribe Karşı 'Kış Çayı' Yoğun İlgi Görüyor

 • Antibiyotik Direnci Yakın Gelecekte İnsan Sağlığını Tehdit Edebilir

 • Artan Ekran Kullanımına Karşı Uyarı

 • Uluslararası Standartlarda İlk Yerli Aşı Kullanıma Hazır

 • AB, Kovid-19 Aşısı İçin Moderna İle Alım Sözleşmesi Yapacak

 • Kovid-19 Aşısını Bulan Türk Doktorlar Örnek Gösterildi

 • Grip Mi Olduk Korona Mı?

 • İspanya Hükümeti Kovid-19 Aşı Programını Açıkladı

 • Kovid-19 Salgınında Antibiyotik Kullanım Sıklığı arttı

 • Sigara İçmek Zatürreye Yatkınlığı Arttırıyor

 • Aşı Çalışmalarındaki Olumlu Haberlerle Tünelin Sonunda Işık Görüldü

 • Koronavirüs Salgınında Dünyada son 24 saat

Benzer Haberler