Korona Kuyrukları
Son günlerde acil servislere Covid-19 şüphesi ile başvuran hastaların sayısı epeyce arttı. Soğuk havaların artması ve mevsimsel gribin de yayılmaya başlaması bunun nedenleri arasında olabilir. Zaten bu aylarda gribal şikayetlerin artacağını ve bu şikayetlerin Covid-19 ile karışacağı beklenen bir bulguydu.

Beni şaşkına çeviren olay ise hastane bahçelerinde gördüğüm korona test kuyrukları oldu. Hastane bahçesinde yüzlerce kişinin bulunduğu yaklaşık olarak 1 kilometreye ulaşan bir kuyruk vardı. Diğer hastanelerdeki arkadaşlarımı aradım onlardaki durumu sorduğumda oralarda da Covid-19 tanısı için PCR örneği vermek üzere gelen hastaların uzunca kuyruklar oluşturduğunu öğrendim.

Ofiste çalışan bir arkadaşımın Covid-19 şüphesi ile hastaneye gittiğinde bir saat içinde muayene olduğunu ve örnek vermek için bir saat bekledikten sonra görevlilerle görüşebildiğini ve 2-3 saate kadar kendisine sıra gelemeyeceğini öğrenince ne yapması gerektiğini sormuş ve görevliler gece saat 02:00'da gelirse numune gerenlerin azalacağını ve fazla beklemeyeceğini söylemesi üzerine hastaneden ayrılmış. Ertesi gün merak ettim ve kendisinin ne yaptığını sorduğumda aldığım cevaba bir kez daha şaşırdım. Arkadaşım gece saat 02:00'da hastaneye numune vermek için gittiğinde ise ancak sabah saat 04:00'da numune verip hastaneden ayrılabilmiş.

Tüm bunları görünce aklıma deli sorular geldi...

  • Acaba hastaneler eski kuyruk dönemine mi dönüyor?
  • Bunca insanı hastane kuyruklarında bekletince Covid-19 için bulaşma ihtimallerini arttırmıyor muyuz?
  • Şifahane olması gereken hastaneler hastalık bulaş merkezi mi olacak?
  • Bu kadar teste gerek var mı?
  • Gereksiz testlerin ekonomimize etkisi ne olacak?

Bu sorular kafamdan geçerken birden "acaba biz nerede hata yapıyoruz" diye düşündüm.

Gerçekten bir yerde hatamı yapıyoruz? Eğer hata yapmasak bu kuyruklar oluşmazdı. Ama nerede?

Daha sonra olayı biraz araştırdığımda Covid-19 numunelerinin sadece hastanelerde alındığını ve kişilerin başka yerlerde numune veremediklerini öğrendim. Yurt dışına çıkacaklar, kendini hasta hissedenler, ailesinden birisi hasta olduğu için gelenler, sadece durumunu merak ettiği için numune aldırmaya gelenler ve gerçekten hasta olanlar aynı sıraya girip numune veriyorlardı. 

Neden herkesten numune alıyorsunuz diye araştırdığımda idare tarafından tüm başvuranlardan numune alınması talimatı aldıklarını öğrendim.

Eğer test sayılarını arttırmak istiyorsak bunun yükünü hastanelere yüklemenin yanlış olduğunu düşündüm.

Peki nasıl olmalı diye düşündüğümde cevap çok basit;

Hastalık semptomu olmayanlar veya çok hafif semptomu olanların hastaneye başvurmasına gerek yok. Eğer bunların numuneleri alınacaksa hastane dışında; belki evlerinde, belki ofislerinde, belki çarşıda-pazarda, yani hastane dışında olan her yerde alınabilir. Hatta hastalara sürüntü kitini verin kendileri alsın ve hastane dışında belirlenen kayıt merkezlerine teslim etsinler (Yapılan çalışmalarda kişinin kendi numunesini alması ile bir sağlıkçının alması arasında fark olmadığı gösterilmiştir).

Korona test kuyrukları devam ettiği takdirde, hastanelerimiz şifa kaynağı olma yerine korona virüs yayılma kaynağı olacaktır.


Son Yazıları

30.11.2020 - SABİM Adaleti
14.11.2020 - Korona Kuyrukları
27.09.2020 - Ters Kelepçe İstiyoruz
18.05.2020 - Aşı Savaşları
13.05.2020 - Son 10 Gün
02.05.2020 - İmtihan Şimdi Başlıyor
19.04.2020 - Sağlıkla İlgili Açık Oturumlar Yasaklanmalı
21.03.2020 - Lütfen Evde Kalın
13.03.2020 - Panik Yok
10.01.2020 - Adalet İstiyoruz Hakim Bey

İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları