Çocuk Cinsel İstismarı
Bir çocuk istismara uğradığını söylediğinde nasıl hareket etmeliyiz?

  • Farz edelim ki bir ebeveyn, bakım veren, öğretmen ya da sağlık çalışanı olarak, çocuk istismara uğradığını bizimle paylaştı. Bu durumda;
  • Öncelikle çocuğu yargılamadan, abartılı tepkiler vermekten kaçınarak ve elbette anlattıklarına inanarak çocuğu sakince dinlemek gerekir.
  • Konuşurken, yaşanan olayın onun suçu olmadığına vurgu yapmaya özen gösterin.
  • Sorularla çocuğu anlatmaya teşvik ederken, soruların yönlendirici ve kapalı sorular (evet ya da hayır cevabı gerektirecek) olmadığına dikkat etmek gerekir.
  • Konuşması için zorlamayın ama çocuk konuşmak istiyor ve sık sık gündeme getirme ihtiyacı hissediyorsa dinleyin.
  • Ardından çocuğun güvenliği sağlanarak, kolluk kuvvetlerine bildirim yapılmalıdır. Böylelikle çocuk, güvenliğin sağlanacağı ve adli süreçlerin büyük kısmının tamamlanmasını hedefleyen Çocuk İzlem Merkezi’ ne nakledilecektir.

Toplum düzeyinde cinsel istismarı önlemeye yönelik ne yapılabilir?

Cinsel istismarı toplum düzeyinde önlemek için farkındalık oluştururken, unutulmaması gereken diğer konu da çocukları istismar mağduru olmaktan korumaya çalışırken (detaylar için “ÇOCUK İSTİSMARI” yazısını okuyabilirsiniz), istismar uygulayıcısı haline gelmemeleri için de eğitmemiz gerektiğidir.

İstismarcının kendisi çoğu zaman çocuğun ve ailenin güven duyduğu, hatta “böyle bir olayın kondurulamadığı” bireyler olmaktadır. Bireyin dürtülerini yönlendirememesi bu duruma yol açan ana etmenler arasında yer alırken, bazen de “istismarın ne olduğu, başkasının sınırlarına saygı duyulması gerektiği” (tıpkı kendi sınırlarını öğrettiğimiz gibi ) gibi temel konular hakkındki bilgi yetersizliği nedeniyle de bireyler farkında olmadan istismarcı haline dönüşebilmektedir. Kliniklerimizde çokça “cinsel oyun” adı altında akranına karşı travmatize edici davranış sergilemiş olan ve “suçlu sıfatı” ile adli boyut kazanmış olan vakalar gelmektedir.

Bir taraftan çocuklarımızın mağdur olmasını engellemeye çalışırken suça karışmasını da önlemek için eğitimden vazgeçmememiz gerekmektedir.


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları