Kollajen ve Güzellik

GÜNCEL / Kadın Sağlığı / SAĞLIĞINIZ İÇİN

Kollajen ve Güzellik

IUC Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastane Başhekimi ve aynı zamanda Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Zekayi Kutlubay ile kollajen hakkındaki görüşlerini aldık.
İlerleyen yaş ile birlikte yüzde kırışıklıklar ve vücudun belli yerlerinde sarkmalar meydana gelmektedir. Cilt güzelliğine önem veren özellikle bayanlar bu konunun çözümünü kollajende bulmaktadırlar. İşte tam bu konu üzerine sağlıkçıyız ekibi olarak IUC Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastane Başhekimi ve aynı zamanda Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Zekayi Kutlubay ile kollajen hakkındaki görüşlerini aldık. 

Sayın Kutlubay Kollajeni şu şekilde tarif etmektedir; Vücudun yapısal bütünlüğünü oluşturan esas protein kollajendir. Vücutta en çok bulunan protein çeşididir. Deri altında bulunan bağ dokusunun ana elemanıdır. Temel özelliği dokulara destek sağlamak, doku ya da organların canlı ve esnek kalmasına yardımcı olmaktır. Bu özellikleri yanında yıpranan dokuların onarım ve yenilenmesinde, kemik dokunun ve derinin şekillenmesinde önemli görevler üstlenir. Yaş ilerledikçe vücutta üretimi ve miktarı azalır. Derimizdeki kollajen miktarı azalmaya başladığında deri elastikiyetini ve sıkılığını kaybetmeye başlar. Sonuç olarak, yaşımız ilerledikçe derimizde sarkmalar, kırışıklıklar ve kıvrımlar kaçınılmaz bir hale gelir.

Kollajen Çeşitleri 

Tip 1: Tüm kollajen tipleri arasında insan vücudunda en fazla miktarda bulunandır. Deriye gerginlik, sıkılık ve elastikiyet sağlar; kemikleri destekler ve dokuları bir arada tutar.
Tip 2: Bağ dokusunda kıkırdak yapımına katkıda bulunarak, eklem sağlığımızı gözetir.
Tip 3: Kalbi, kan damarlarını ve kan dokusunu oluşturma; deriye esneklik ve sıkılık kazandırma gibi pek çok görevi vardır.
Tip 4: Sindirim ve solunum organlarının yüzeylerini oluşturur. Organları çevreleyen tabakaların oluşumunda önemli bir rol oynar.
Tip 5: Plasentadaki doku ve hücre yüzeyinin oluşumundan sorumludur. Hamilelikte rahim içerisinde bebeğe oksijen ve besin sağlamak için gelişen organın yüzeyini yapar. Aynı zamanda atıkları da temizler.
Tip 10: Eklem kıkırdaklarının yanı sıra yeni kemiklerin oluşumunda da görev alır. Kemik kırıklarını iyileştirir ve eklemleri onarır.

Kollajen Eksikliği Nedenleri

Kollajen kaybının asıl nedeni “yaşlanma”dır. Dış etkenlerden en önemlisi güneş ışığıdır. Güneşin birikim etkisinden dolayı, zamanla derimizdeki kollajan miktarı azalır. Cildimiz kabalaşır, rengi sarı, mat bir hal alır. Cildimiz kırışır, derin kıvrımlar gelişir ve sarkar. Buna fotoyaşlanma denir.  Kollajen kaybına yol açan diğer faktörler; strese bağlı olarak vücut tarafından salgılanan kortizol miktarında artış, yanlış ve zayıf beslenme alışkanlığı, toksinlere maruz kalmak (çevre kirliliği vb.), kronik iltihaplanma, uyku düzensizliği, vücudumuzdaki serbest radikallerin miktarındaki artış, sigara, menapoz, vitamin ve minerallerin eksikliği gibi durumlardır.

Kollajen İçeren Gıdalar

Kollajenin en çok bulunduğu gıdalar arasında kemik suyu ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada et ve et ürünleri geliyor. Yeterli miktarda kollajen takviyesi sağlamak için haftada en az 3 kere et tüketilmelidir. Balık yiyerek de kollajen elde edilebilir. İnflamasyonu önleyen, deriye esneklik kazandıran balık ürünleri arasında özellikle somon tüketimi tavsiye edilmektedir. Kollajen içeren gıdalar arasında kereviz, yeşil zeytin, sarımsak, salatalık, muz gibi sülfür içeren maddeler ve lahana, patlıcan, ıspanak gibi sebzeler de yer almaktadır.

Kollajen Takviyesi

Kollajen takviyesi, vücutta eksilen kollajeni yerine koymak için teknolojik olarak geliştirilmiş gıda takviyesidir. Vücudumuz doğal olarak bu proteini kendisi üretir ancak yaşın ilerlemesi ve çeşitli nedenlerle zamanla kollajen üretimi yavaşlar ve yetersiz hale gelir. Son zamanlarda gıda ve ilaç teknolojilerinin gelişmesi ile çeşitli kollajen takviyeleri üretilmiştir. Bu kollajen takviyeleri deri kırışıklıklarını azaltmada, sıkılaşma ve lifting etkisi sağlamada faydalıdır. Vücuda kollajen desteği sağladığı için çeşitli kemik, kas ve eklem ağrılarına da iyi gelebilir. Kollajen takviyeleri sıvı, toz, tablet veya kapsül şeklinde olabilir. En iyi kollajen takviyesi, sindirimi kolay, allerjik olmayan, kokusuz ve tadı rahatsız etmeyen, içinde sağlık açısından toksik maddeler bulunmayan ürünlerdir. 

Sayın Kutlubay; Kollajen takviyesi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, alacağınız takviyenin sindirilebilirliğidir. Moleküler ağırlığı küçük olan kollajenler (hidrolize kollajen) vücut tarafından kolay sindirilirken, moleküler ağırlığı büyük olan kollajenler vücut tarafından tamemen sindirilemezler. Moleküler ağırlığı küçük olan 2,5 gr kollajen, moleküler ağırlığı büyük olan 15 gr kollajenden daha faydalı olabilir. Eğer amaç kışıklıkların azaltılması ve sıkılaşma ise: Tip 1 ve Tip 3 kollajen bakımından zengin bir kollajen desteği almanız gerekir. Amaç eklem ve kemik sağılığı ise: Tip 2 kollajen bakımından zengin bir kollajen takviyesi alınmalıdır. Tabletlerdeki kollajen miktarı yeterli gelmeyebilir. Sıvı ve toz kollajen arasında tercih yapılırken ilk eleme moleküler ağırlığı olmalıdır. Moleküler ağırlıkları eşit ise, tadı ve kullanım kolaylığı dikkate alınmalıdır. Sığırdan elde edilen kollajenlerin içerisinde ağırlıklı olarak Tip 1 ve Tip 3 kollajen bulunurken, balık kaynaklı kollajenlerin içeriğinde Tip 1 kollajen mevcuttur. Deri  için her ikisi de tercih edilebilir.
Bu haber 18.2.2020 12:26:14 tarihinde eklenmiştir.

Ahmet İKİZCELİ Ahmet İKİZCELİ tarafından hazırlanmıştır.


Haber Kaynağı : Özel Haber

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Optisyenler Dikkat! Yeni Düzenlemeler geldi...

 • Migreni ağrılarını azaltmak için neler yapılmalı?

 • Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar

 • Türkiye'ye Milyonlarca Doz BioNTech Aşısı Geliyor

 • Sağlık Bakanlığı, Sağlıkta Şiddete Karşı Kamu Spotu Hazırladı

 • Erzincan'da 30'un üzerinde kene vakası

 • Anne, Babalar Ekran Bağımlılığına Dikkat!

 • Hareketsiz Yaşam! Sağlık Sisteminin Yükünü Nasıl Artırıyor

 • Türkiye'nin Koronavirüsle Mücadelesinde Son 24 Saatte Yaşananlar

 • Dünya Koronavirüsle Mücadelesinde Son 24 Saatte Yaşananlar

 • Sigara İçenlerin Koronavirüse Yakalanma Riski Daha Yüksek

 • TÜBİTAK Başkanından Çok Önemli Aşı Açıklaması

 • Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Can Almaya Devam Ediyor

 • Dünya Genelinde Ölümlerin Yüzde 6'sı Neden Kaynaklanıyor?

 • Yılan ve Akrep Sokması Vakalarına 'Bilinçsiz Müdahale Yapmayın'

 • Covid-19 Salgınıyla İlgili Türkiye'de Son 24 Saat

 • Gençlik ve Sağlık İksiri Glutatyon

 • Dünyada Son 24 Saatte Yaşanan Gelişmeler

Benzer Haberler