Koronavirüs`e Karşı Hijyen Uyarısı

Genel Sağlık / GÜNCEL / SAĞLIĞINIZ İÇİN

Koronavirüs`e Karşı Hijyen Uyarısı

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Gündeş, koronavirüsle ilgili kişisel hijyen uyarısında bulunarak, özellikle el yıkama konusunda özen gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sibel Gündeş, dünyayı alarma geçiren koronavirüsle ilgili kişisel hijyen uyarısı yaparak, özellikle el yıkamanın bulaşıcı hastalıklarda çok önemli olduğunu kaydetti.

AA muhabirine bilgi veren Gündeş, koronavirüsün, soğuk algınlığına yol açan virüslerden olduğunu belirterek, mutasyonla insanlara geçtiğini anlattı.

Koronavirüsün, SARS ve MERS-CoV olarak bilinen virüs ailesinden olduğunu dile getiren Gündeş, "Benzer ve farklı yönleri bulunmaktadır. Bu kadar çok korkutmasının sebebi yayılma gücünün yüksek olmasındandır. 2002-2003 yıllarında salgın yapan SARS da tıpkı şu an olduğu gibi çok korkutan bir virüs olmuştu. SARS hızlı yayılmıyordu ancak bulaştığı hastalarda ölüm oranı çok yüksekti." diye konuştu.

Koronavirüsün 100'ün üzerinde çeşidi olan, çok büyük bir çoğunluğu hayvanlarda enfeksiyona yol açan, çok azının insanlara bulaştığı bir virüs çeşidi olduğunu ifade eden Gündeş, insanlara geçen koronavirüslerin büyük çoğunluğunun hafif soğuk algınlığıyla atlatılabildiğini söyledi.

"Çok az bir kısmı böyle bir mutasyona uğrayarak sadece üst solunum yolunda değil akciğere inebilme becerisini elde etmiştir. Böylece ortaya zatürre tablosuyla birlikte çıkar. Zatürreyle gelen hastalarda da çok ağır seyirli bir grip tablosuna yol açmaktadır." diyen Gündeş, Türkiye'de koronavirüsü vakası olmadığını vurguladı.

Ancak influenza, rinovirüs gibi nezle virüsleri salgınlarının yoğun yaşandığını belirten Gündeş, şöyle devam etti:

"Soğuk algınlığı ve gribin hem çok yaygın görüldüğü hem de çok ağır seyrettiği bir dönemden geçmekteyiz. Çocukları virüse karşı korumak için en önemli kural temizlik. Özellikle tırabzan, elektrik düğmeleri, kapı kolları gibi çocukların en sık ellerini sürdükleri alanlar sık sık dezenfektan temizleyicilerle temizlenmelidir. Çocuklar eve gittikten sonra da yine her gün sınıfın, yerlerin, masaların dezenfektan temizleyicilerle temizlenmesi gerekmektedir. Velilere düşen görevlerin başında hasta çocuğun okula gönderilmemesi, ebeveynlerin de hastayken aynı şekilde istirahat alarak işlerine gitmemeleridir."

Genel olarak hastalık durumlarında mümkün olduğunca kalabalık ortamlara uzak kalarak başkalarını riske atmamak gerektiğini işaret eden Gündeş, el yıkama konusunda özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Gündeş, şunları kaydetti:

"Bulaşıcı hastalıklarda el yıkamanın çok önemli bir yeri vardır. Virüs bir yerlere dokunma yoluyla ellere bulaştığında elleri yıkayarak çok kolay bir şekilde temizlenebilecekken ellerin ağza, yüze, buruna temasıyla bulaşmaktadır. Sık sık el yıkama imkanı bulamayacağı ortamlarda çalışanlar içinse çantada taşınabilecek sıvı ya da mendil şeklinde el dezenfektanları bulundurulması gerekmektedir. Özellikle toplu taşıma araçlarından indikten sonra mutlaka dezenfektanlarıyla eller temizlenmelidir. Sağlıklı insanlar için AVM, tiyatro gibi kapalı yerlere gidilmeyi sınırlandıracak nitelikte bir risk bulunmamakla birlikte, kendisini halsiz, bitkin, ateşi yüksek, hasta hisseden kimseler kesinlikle kalabalık alanlara girmemeli, toplumu riske atarak bu virüslerin salgın haline gelmesine olanak vermemeli ve mutlaka hekime başvurmalıdır."

Seyahat edeceklere öneriler

Prof. Dr. Gündeş, ateş, öksürük, kas, eklem ağrıları, baş ağrıları, solunum sıkıntısı olan herkesin seyahatini ertelemesi gerektiğini dile getirerek, bağışıklığı güçlü tutmak için salgın dönemlerinde uykusuz kalınmaması gerektiğini aktardı.

Beslenmede sebze meyveye ağırlık verilmesi gerektiğini belirten Gündeş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Özellikle C vitamininden zengin bir menü olmalı, bu sağlanamıyorsa C vitamini takviyeleri alınmalı, bol sıvı tüketilmeli, ayran, taze meyve suyu, bitki çayları tercih edilmeli, günlük en az 2 litre su tüketilmelidir. Şeker hastaları, kanser hastaları, daha önce kemoterapi gören kişiler, romatizmal hastalığı olanlar, akciğer, kalp hastalıkları olanlar, astım, KOAH gibi solunum hastalıkları olanlar seyahatlerini ertelemeli ve çok kalabalık ortamlara girmemelidir. Bunlar sadece koronavirüs için değil influenza gibi diğer nezle virüsleri için de geçerlidir."
Bu haber 5.2.2020 11:13:48 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : AA

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • İstanbul Eczacı Odası Zatürre Aşısı Hakkında Bilgilendirme Broşürü Hazırladı

 • Hareketsiz Yaşam ve Sağlıksız Beslenme Alzaymır Riskini Artıyor

 • Aşı 2021 Başında Kullanıma Hazır Olabilir!

 • Bilimsel Çalışmalar Maske Kullanımının Kovid-19 Virüs Yükünü Azalttığını Gösterdi

 • Türk Kalp Vakfından Kalp Sağlığı İçin Bilimsel 6 Tıbbi Öneri

 • Üstün Zekalı Bireylerde Yüksek Beklenti Başarısızlığa Sebep Olabilir

 • Türkiye'nin Koronavirüsle Mücadelesinde Son 24 Saatte Yaşananlar

 • Koronavirüs Salgınında Dünyada son 24 saat

 • Kocaeli Üniversitesinde Kovid-19 aşı denemelerine başladı

 • Keçiören EAH'sinde Yaşanan Arbede Üzerine Prof. Dr. İbrahim İkizceli, Cüneyt Özdemir İle Zoom Üzerinden Durum Değerlendirmesi Yaptı

 • Hashimoto Hastalığı Kilo Vermeye Engel Olabiliyor

 • Ailevi Yüksek Kolesterol

 • Türkiye'nin Koronavirüsle Mücadelesinde Son 24 Saatte Yaşananlar

 • Koronavirüs Salgınında Dünyada son 24 saat

 • İyi Beslen, Stresten Uzak Dur ve Egzersiz Yap

 • Kovid-19 Tedbirlerini İşaret Diliyle Anlattılar

 • Kovid-19 Baş-Boyun Kanserlerinde Tanı Koyma Sürecini Geciktiriyor

 • Sağlıkta Şiddete Ağır Yaptırım Gerekiyor

Benzer Haberler