Proton Tedavisi Kanser Hücrelerine Spesifik Etki Ediyor

Genel Sağlık / GÜNCEL / SAĞLIĞINIZ İÇİN

Proton Tedavisi Kanser Hücrelerine Spesifik Etki Ediyor

Radyasyon onkolojisinde 20'den fazla ülkede 80 merkezde uygulanan proton tedavisi ile tümörün dışında kalan sağlam dokuların, radyasyon dozu sıfıra yakın olarak ayarlanarak korunabildiği bildirildi.
Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Yavuz Anacak, AA muhabirine, kanser tedavisinde önemli yer tutan radyasyon onkolojisinde yenilikçi tedavilerin kullanımına ilişkin bilgi verdi.

Radyasyonun kanserler üzerinde çok etkili olduğunu vurgulayan Anacak, yeterli radyasyon dozu verildiğinde kanserlerin pek çoğunun ortadan kaldırılabildiğini söyledi. Sorunun kanserlerin etrafında bulunan sağlam hücreler, dokular ve organların korunması olduğunun altını çizen Anacak, sözlerine şöyle devam etti:

"Ne yazık ki bu sağlam dokular da çoğunlukla radyasyondan en az kanser kadar etkileniyor. Radyasyon onkolojisinin son 50 yılı bu soruna çözüm aramakla geçti. 21'inci yüzyılın başından itibaren radyasyon onkolojisi tamamen ileri düzey bilgisayar yazılımı ve çok yüksek teknolojili cihazların kullanıldığı bir tıp dalı haline geldi.

Kanseri saran sağlam dokulara vermek zorunda kaldığımız radyasyon dozu çok azaldı. Bu şekilde birçok kanserin radyoterapisinde daha yüksek, kansere daha etkili radyasyon dozu verebiliyoruz. Daha önce yan etki kaygısıyla tedavi veremediğimiz durumlarda da radyoterapiyi kullanmaya başladık. Geldiğimiz noktada vücutta radyoterapi veremeyeceğimiz doku ve organ kalmadı diyebiliriz." 

Dünyada 20'den fazla ülkede proton tedavisi uygulanıyor

Prof. Dr. Anacak, uzun zamandır bilinen ancak teknolojik ve ekonomik nedenlerle uygulanamayan proton ışınları ile yapılan radyoterapide de büyük ilerlemeler kaydedildiğini belirterek, bu tedavinin dünyada giderek yaygınlaştığını anlattı.

Anacak, "Proton ışınları ile daha iyi bir radyasyon dozu dağılımı sağlanarak sağlam dokuları daha da iyi korumak mümkün. Özellikle radyasyona bağlı geç dönemlerde ortaya çıkan kalıcı yan etkilerin çok büyük sorun olduğu çocuk kanserlerinde proton tedavisi büyük önem kazanıyor." diye konuştu.

Türkiye'de tümörlerin ışın tedavisinde yaygın olarak X-ışını kullanıldığına işaret eden Anacak, şunları kaydetti:

"Bu tür ışın tedavisi ile yapılan radyoterapide tümörlü dokuya maksimum doz verilirken yakın çevre doku ve organlar da minimum da olsa verilen dozlardan etkilenebiliyor. Bu durum geçici veya kalıcı yan etkilerin gelişmesine neden olabiliyor.

Proton tedavisi ise parçacık özelliği olan bir ışın çeşidi. En büyük özelliği tümörün arkasında kalan sağlam dokuların aldığı radyasyon dozunun sıfıra yakın olması. Bu da bugün yaygın olarak kullanılan X-ışınlarına göre oldukça avantaj sağlıyor. Proton tedavisinin bugün için en büyük dezavantajı ise maliyeti. Bir proton tedavi merkezinin maliyeti büyüklüğüne bağlı olarak birkaç yüz milyon doları bulabiliyor."

Gelişen teknolojiyle birlikte proton tedavisini uygulayan cihazların boyutlarının küçüldüğünü ve maliyet olarak daha erişilebilir düzeye geldiğini ifade eden Anacak, dünyada 20'den fazla ülkede proton tedavisi uygulandığını söyledi. Anacak, "Bu tedaviyi uygulayan merkezlerin sayısı 80'e ulaştı. Henüz Türkiye'de bulunmayan proton tedavisinin de bir an önce ülkemizde uygulanabiliyor hale gelmesi, Sağlık Bakanlığı tarafından kanser tedavisinde öncelikler arasına alınmalı." değerlendirmesinde bulundu.
Bu haber 3.2.2020 13:36:30 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : AA

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Hareketsiz Yaşam ve Sağlıksız Beslenme Alzaymır Riskini Artıyor

 • Aşı 2021 Başında Kullanıma Hazır Olabilir!

 • Bilimsel Çalışmalar Maske Kullanımının Kovid-19 Virüs Yükünü Azalttığını Gösterdi

 • Türk Kalp Vakfından Kalp Sağlığı İçin Bilimsel 6 Tıbbi Öneri

 • Üstün Zekalı Bireylerde Yüksek Beklenti Başarısızlığa Sebep Olabilir

 • İstanbul Eczacı Odası Atürre Aşısı Hakkında Bilgilendirme Broşürü Hazırladı

 • Türkiye'nin Koronavirüsle Mücadelesinde Son 24 Saatte Yaşananlar

 • Koronavirüs Salgınında Dünyada son 24 saat

 • Kocaeli Üniversitesinde Kovid-19 aşı denemelerine başladı

 • Keçiören EAH'sinde Yaşanan Arbede Üzerine Prof. Dr. İbrahim İkizceli, Cüneyt Özdemir İle Zoom Üzerinden Durum Değerlendirmesi Yaptı

 • Hashimoto Hastalığı Kilo Vermeye Engel Olabiliyor

 • Ailevi Yüksek Kolesterol

 • Türkiye'nin Koronavirüsle Mücadelesinde Son 24 Saatte Yaşananlar

 • Koronavirüs Salgınında Dünyada son 24 saat

 • İyi Beslen, Stresten Uzak Dur ve Egzersiz Yap

 • Kovid-19 Tedbirlerini İşaret Diliyle Anlattılar

 • Kovid-19 Baş-Boyun Kanserlerinde Tanı Koyma Sürecini Geciktiriyor

 • Sağlıkta Şiddete Ağır Yaptırım Gerekiyor

Benzer Haberler