Vuhan`dan Tahliye Edilenler için Gözlem Süresi Sona Erdi

GÜNCEL

Vuhan`dan Tahliye Edilenler için Gözlem Süresi Sona Erdi

Sağlık Bakanı Koca, Vuhan'dan tahliye edilen 42 kişinin bundan sonra normal hayatlarına devam edeceklerini, herhangi bir takip gerekmediğini bildirdi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını altındaki Vuhan kentinden tahliye edilen 42 kişinin bundan sonra normal hayatlarına devam edeceklerini, herhangi bir takip gerekmediğini bildirdi.

Vuhan'dan tahliye edilen ve gözlem süreleri dolan vatandaşları Zekai Tahir Burak Hastanesi'nde ziyaret eden Koca, hastaneden çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bu kişilerin bugün karantinadaki 14'üncü günü olduğunu belirten Koca, bilim kurulunun önerisi doğrultusunda 3 günde bir numunelerin alındığını, en son dün alınan numunelerin sonuçlarının bu sabah çıktığını, sonuçların negatif olduğunu aktardı.

Bütün tetkiklerin sonuçları için üretilen yerli tanı kiti ile çalışıldığını vurgulayan Koca, herhangi bir koronavirüsün olmadığını rahatlıkla söyleyebileceklerini belirtti.

Koca, 42 kişi arasında 6 Azerbaycan, 3 Gürcistan, 1 Arnavutluk vatandaşı bulunduğunu hatırlatarak, 42 kişinin her biriyle ayrı ayrı görüştüğünü söyledi. Bakan Koca, "Bu süreçte özellikle sabrettiler, hem kendi sağlıkları hem vatandaşımızın sağlığı açısından 14 günlük karantina sürecini geçirmiş oldular." diye konuştu.

Devletimiz büyük, milletimiz fedakar ve yüce gönüllü

Karantinada bulunanların çok memnun kaldıklarını, şaşırdıklarını, kendilerine misafir ötesi davranıldığını, özellikle yemeklerin çok iyi olduğunu ifade ettiklerini aktaran Koca, şunları söyledi:

"Ben buradan, hizmet eden çalışanlarımıza, sağlık personelimize, özellikle teşekkür etmek istiyorum. Bu süreçte tabii 14 günlük süre bitti. Bundan sonraki süreçte normal hayatlarına devam ediyor olacaklar. Herhangi bir takip yapmamız gerekmiyor. Bilim kurulunun bu anlamda herhangi bir önerisi yok. Azerbaycan, Gürcistan ve Arnavutluk vatandaşları yarın rezervasyonları olması nedeniyle bir gün daha kalmak istediklerini söylediler. Bir gün daha o kardeşlerimizi burada yine misafir etmiş olacağız."

Mili Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve sağlık çalışanlarına teşekkür eden Koca, "Hepiniz çok yakınen görmüş oldunuz. Bir karantina hastanesi ayrılarak, özel ambulansa dönüştürülen uçakla ve bilimsel ekiple sağlık personeliyle birlikte tahliyesini bu çerçevede yapan tek ülke olduğumuzu özellikle ifade etmek istiyorum. O anlamda dünyanın neresinde olursa olsun vatandaşımızı yalnız bırakmayacağımızı, sahipsiz bırakmayacağımızı özellikle ifade etmek istiyorum. Devletimiz büyük, milletimiz fedakar ve yüce gönüllü diyebiliyoruz." ifadelerini kullandı.

Şimdiden 10 bin talep var

Açıklamalarının ardından soruları yanıtlayan Sağlık Bakanı Koca, "koronavirüs tespiti için üretilen yerli kitle" ilgili bir soru üzerine, kitin Dünya Sağlık Örgütü'nün verileri doğrultusunda geliştirildiğini aktardı.

Kitin yurt dışına ihracatının yapılabileceğini vurgulayan Koca, şöyle devam etti:

"Şimdiden bir ülkeden 10 bin talebin olduğunu, benzer şekilde 3-4 ülkenin daha talepte bulunduğunu söyleyebilirim. Bu kit 90 ile 120 dakika arasında sonuç verebilen, bugüne kadar bizim sonuçlarımız en erken 4 saat ve 24 saate kadar uzayabilir durumdaydı. Avrupa'da, Almanya, İngiltere ve Fransa'da üretilenlerin 3 saate yakın olduğunu biliyoruz. Arkadaşlar özellikle bu süreyi 60-75 dakikalık süreyi daha erkene çekme çalışması içindeler. Kit şu anlamda önemli, hastaları uzun süre bekletmemek, sonucu erken dönemde çıktığında ona göre tedavi yaklaşımını başlatmak anlamında önemli olduğunu söylemek istiyorum. Önümüzdeki günlerde de zannediyorum yurt dışına bu anlamdaki talepleri karşılamak üzere de bizim USAŞ diye bildiğimiz şirket üzerinden bu pazarlaması da yapılmış olacak."

Kırgızistan'ın 10 bin adet hemen istediğini belirten Koca, "Özbekistan aynı şekilde. Bu anlamda talep eden ülkelerin sayısı her geçen gün artıyor." dedi. 

Kendilerinin de geçen hafta perşembe gününden itibaren kullanmaya başladıklarını bildiren Koca, gözlem altında tuttukları son 2 kişinin sonuçlarını da bu hızlı sitemle çalıştıklarını açıkladı. 

Koca, "Yerli kitin doğruluk oranı yüzde 100'e yakın. Yüzde 99,6." dedi.

Kitin dünyanın bildiği ve herkesin bu anlamda kabul ettiği bir yöntemle çalıştığını anlatan Koca, üretem ile ilgili de bir sıkıntının söz konusu olmayacağını, talep doğrultusunda bunun planlanabileceğini söyledi.

Hastane kapatılmayacak

"Hastanede kaç kişinin bulunduğuna" yönelik bir soru üzerine de Koca, "Toplam biliyorsunuz bizim sağlık personelimiz ile birlikte 61 kişiydi. İlk 10 günde mürettebat ve sağlık personelimiz gözlem altına alınmıştı. Yolcularımızın hepsini 14 güne tamamlamak istemiştik. 42 kişi bugün itibarıyla tahliye oldu. Ama Gürcistan, Azerbaycan ve Arnavutluk vatandaşları toplam 10 kişi. Onlar uçak rezervasyonları nedeniyle yarına kadar kalmak istediklerini söylediler. Bir gün daha misafir etmiş olacağız." diye konuştu. 

Bakan Koca, başka bir soru üzerine de hastanenin kapatılmayacağını, benzer bir talep olması durumunda, yine bu amaç için kullanılacağını bildirdi.

Koca, hastanenin bilim kurulunun önerileri doğrultusunda dezenfekte edilerek, bu anlamda hazır hale getirileceğini söyledi. 

Gözlem altında tutulanlarla tek tek görüştüğünü belirten Koca, gözlem altında tutulan üniversite öğrencisi Şeyma'nın doğum gününü de tekrar kutladıklarını aktardı.

10 günde değil, 24 saatte kurabiliriz

"Acil durumlar için bir hastane veya bölge oluşturulması gibi bir hazırlığın olup olmadığına" ilişkin soru üzerine de Koca, Türkiye'de Dünya Sağlık Örgütü'nün ülkelere önerdiğinin daha ötesinde önlemler uygulandığını söyledi.

Karantina hastanesi olan bir ülke bulunmadığına işaret eden Koca, Türkiye'nin, Dünya Sağlık Örgütü önermeden önce termal kamera uygulaması başlattığını hatırlattı.

Türkiye'nin bunun yanı sıra bilgilendirme broşürleri hazırladığını, limanlarda 24 saat sağlık personeli bulundurulduğunu ifade eden Koca, "Sadece şehir hastanelerinde 48 negatif basınçlı karantina odamız hazır. Her an her yerde, ameliyathanesiyle, yoğun bakımlarıyla 24 saatte kurabileceğimiz, 50 yataklı karantina hastanesi olabilecek sahra hastanesine sahibiz. 48 tane var. 10 günde değil 24 saatte kurabileceğimiz." diye konuştu. 

Sağlık Bakanı Koca, dünyadaki gelişmeleri yakinen takip eden ve bu anlamda yetkin olan üniversite hocalarıyla süreci takip ettiklerini belirti.

Süreci eksik bırakmadan yürütme noktasında kararlılık içerisinde olduklarını anlatan Koca, "Şu an bir milyona yakın anti viral ilacımız var. Koronavirüse yönelik spesifik ilaç daha geliştirilmedi. Ama buna yönelik hibrit, kombine birtakım yaklaşımların olduğunu biliyoruz. Böyle bir durumda, antiviral tedavinin nasıl yapılması gerektiği konusunda da hazırız." ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, gözlem süreci tamamlanan hastalarla bir araya geldi

Bakan Koca, Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaptığı konuşmada, hastanenin alt yapısı, teknik donanımı ve gözlem şekliyle dünyada başka bir örneği olmadığını söyledi.

Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda süreci takip ettiklerini ifade eden Koca, sağlık personelinin de özverili bir gayret içerisinde olduğunu söyledi.

Gözlem süreçleri sona eren vatandaşlara gösterdikleri sabır için teşekkür eden Bakan Koca, "Bu 14 günü hem sizlerin sağlığı hem de vatandaşlarımızın sağlığı açısından geçirmiş olduk." ifadelerini kullandı.

Koca, gözlem altında tutulanlardan 6'sının Azerbaycan, 3'ünün Gürcistan, birinin de Arnavutluk vatandaşı olduğunu belirtti.

Türkiye'nin desteğiyle Çin'den getirilen Azeri bir vatandaş Bakan Koca'ya kendilerine verdikleri destek dolayısıyla teşekkürlerini ileterek, "Türkiye Cumhurbaşkanına ve size yürekten teşekkür ederiz. Bütün çalışanlar bize çok iyi baktılar. Her şey çok iyiydi. Sıkıntı hiç yoktu." diye konuştu. 

Bakan Koca, Azeri vatandaşın sözlerine, "Uzatabilirdik" esprisi ile karşılık verdi.

Şeyma'ya bir doğum günü pastası daha kesildi 

Gözlem altındaki bir başka vatandaşın hastanede kendilerine sunulan yemeklerin çok lezzetli olduğunu söylemesi, salonda gülüşmelere neden oldu. 

Bakan Koca, "Yemek konusunda ben ilk günden de söylemiştim. Özellikle çocuklarımızın alışkanları olabilir, beslenme farklılıkları olabilir. İstekleri farklı olabilir. Hastalığı olan olabilir. Bu anlamda bir kişinin diyabet dışında ciddi rahatsızlığı olan bir yolcumuz yoktu. Kronik takip edilen bir hastalıkla ona göre yemeğin planlanması dahil olmak üzere kişisel tercihleri öncelikle hedefledik. Umarım o noktada da sizleri memnun etmişizdir." diye konuştu.

Bakan Koca, hastanede kaldığı sırada doğum günü sürprizi yaptığı üniversite öğrencisi Şeyma Çakır'a bir sürpriz de ziyaret sırasında yaparak, pasta getirdi. Gözlem süresi sona eren Şeyma Çakır, doğum günü pastasının geldiği o gün yaşadıkların, "Hiç beklemiyordum. Tek başıma oturuyordum. Üzgündüm böyle bir durum altında kutlamayı düşünmedim bile. Çıktıktan sonra kutlarız diye düşünüyordum." sözleriyle aktardı.
Bu haber 14.2.2020 21:52:20 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : AA

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • İstanbul Eczacı Odası Zatürre Aşısı Hakkında Bilgilendirme Broşürü Hazırladı

 • Hareketsiz Yaşam ve Sağlıksız Beslenme Alzaymır Riskini Artıyor

 • Aşı 2021 Başında Kullanıma Hazır Olabilir!

 • Bilimsel Çalışmalar Maske Kullanımının Kovid-19 Virüs Yükünü Azalttığını Gösterdi

 • Türk Kalp Vakfından Kalp Sağlığı İçin Bilimsel 6 Tıbbi Öneri

 • Üstün Zekalı Bireylerde Yüksek Beklenti Başarısızlığa Sebep Olabilir

 • Türkiye'nin Koronavirüsle Mücadelesinde Son 24 Saatte Yaşananlar

 • Koronavirüs Salgınında Dünyada son 24 saat

 • Kocaeli Üniversitesinde Kovid-19 aşı denemelerine başladı

 • Keçiören EAH'sinde Yaşanan Arbede Üzerine Prof. Dr. İbrahim İkizceli, Cüneyt Özdemir İle Zoom Üzerinden Durum Değerlendirmesi Yaptı

 • Hashimoto Hastalığı Kilo Vermeye Engel Olabiliyor

 • Ailevi Yüksek Kolesterol

 • Türkiye'nin Koronavirüsle Mücadelesinde Son 24 Saatte Yaşananlar

 • Koronavirüs Salgınında Dünyada son 24 saat

 • İyi Beslen, Stresten Uzak Dur ve Egzersiz Yap

 • Kovid-19 Tedbirlerini İşaret Diliyle Anlattılar

 • Kovid-19 Baş-Boyun Kanserlerinde Tanı Koyma Sürecini Geciktiriyor

 • Sağlıkta Şiddete Ağır Yaptırım Gerekiyor

Benzer Haberler