Aşı Savaşları
Aralık 2019 tarihinde Çin’den başlayan Kovid-19 vakaları İran, İtalya, İspanya derken tüm Dünya’ya yayıldı ve salgından kısa sürede milyonlarca kişinin hastalanmasına yüz binlerce kişinin ölümüne neden oldu. 

Türkiye’de de Mart ayında başlayan salgın nedeni ile bu güne kadar yaklaşık 150 bin kişi hastalandı ve 4140 kişi öldü.

Bu arada ABD ile Çin arasında virüsün laboratuvarda üretildiği ve birbirlerine karşı biyolojik silah olarak kullanıldığı iddiaları ile birbirlerini suçladılar. 

Salgın böyle devam ederken bir taraftan da aşı çalışmaları son hızla devam ediyor. Şu anda Çin, İngiltere, Almanya ve ABD aşı çalışmalarına hız verdi ve hepsi kısa sürede aşıyı piyasaya süreceklerini belirttiler. Peki, bu hızlı çalışmanın amacı neydi. Tabi ki, öncelikle hepimizin başına bela olan bu virüsten kurtulmak, ama ve daha çok  bitmiş ve batmak üzere olan ülke ekonomilerinin kurtarmak. Aşıyı ilk olarak hangi ülke piyasaya sürerse satıştan istediği payı alacak ve ülkeye ciddi bir gelir getirecektir. Hatta batmak üzere olan ekonomi bu şekilde kurtulacaktır. 

Tüm bu nedenlerle şeytan aklıma getiriyor. “Acaba bunlar bize gerçek aşı mı üretecekler, yoksa etkisi olmayan sadece para kazanmak için bir şeyler mi piyasaya sürecekler.”

Şu anda aşı çalışması yapan bu 4 ülkenin hepsi de böyle bir şey yapabilir mi? Bunu cevabı için Avrupa’dan Amerika’ya giden atalarının Kızılderililere yaptıklarını hatırlatmamam gerek yok herhalde. Koca bir toplumu mikroplu battaniyelerle katletmediler mi?

Tüm bunlardan dolayı bu 4 ülkenin de yaptığı aşıya güvenmiyorum. Peki, bu konuda dünya yalnız mı kalacak? Tabi ki hayır. Çünkü Uluslararası arenada çok konuşulmasa da Türkiye’de bu konuda son hızla çalışıyor. TUBITAK Başkanı Prof. Dr. Mandal korona virüs aşısı ve ilacı ile alakalı 16 projenin devam ettiğini ve kısa sürede bu konuda sonuç alabileceklerini belirtti.

Ayrıca TUSEB başkanı Prof. Dr. Adil Mardinoğlu’nun da aşı konusuna çok büyük önem verdiğini biliyorum. TUSEB olarak hem Dünya’daki aşı çalışmalarını takip ediyorlar, onların çalışmalarını Türkiye’de yapmak için görüşüyorlar, hem de Türkiye’deki aşı çalışmalarına çok fazla destek veriyorlar.

Sonuç olarak aşıyı bulan yepyeni bir dünya düzenini çizecektir.


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları


Piyasalar


Futbol Ligleri Puan Tablosu