Korona Günlerinde Kongreler
İçişleri Bakanlığı’nın 16.03.2020 tarihli talimatı gereği korona Virüsü önlemleri çerçevesinde 17 Mart 2020 tarihinden itibaren tüm toplantı ve konferanslar gibi etkinlikleri ikinci bir duyuruya kadar durdurma kararı aldı. Bunun üzerine Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) İçişleri Bakanlığı kararı gereği eğitim faaliyetlerinin de aynı zamanda devamı için toplantı ve konferansları online düzenlenmesi yönünde açıklama yaptı. 

Her yıl dünyada, farklı alanlarda binlerce tıp kongresi yapılmaktadır. Bir kongre düzenlemek için neredeyse aylar öncesinden hazırlıklar başlıyor, hatta uluslararası ise en az 1-2 yıl önceden organizasyon yapmak gerekir. Bilimsel içerik, konuşmacılar, katılımcılar, yer ve lojistik destek. Her biri ayrı bir emek ve para istiyor. Kongreler ve bilimsel toplantılar eğitimin vazgeçilmez bir parçasını oluşturur. Bilgilerin güncellenmesi, yeni gelişmelerin takip edilmesi, yeni cihaz ve ürünlerin tanıtımı açısından en önemli toplantı alanlarıdır kongreler. Yeni gelişmeler, konusunun dünyadaki en önemli uzmanları tarafından anlatılır ve böylece konuşmayı dinleyen diğer hekimlerin konuyla ilgili olarak konuşmacıya soru sorma, danışma ve serbestçe tartışma imkânı sağlanır. Yeni buluşlar, yeni çalışmalar büyük kitlelere doğrudan ulaştırılır ve burada amaç uzman dinleyicilerin eleştirmesi, varsa çalışmanın eksiklerininin tartışılmasıdır.

Ayrıca kongreler bir sosyal buluşma alanlarıdır. Meslektaşların tanışma ve buluşma yeridir. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen, aynı konuda çalışan hekimler birbiriyle tanışma fırsatı elde eder. Böylece ortak araştırmalar yapabilmenin yolları açılmış olur. Ayrıca kongrelerde düzenlenen kurslar pek çok hekimin kendi bölümünde bulunmayan bir cihazın veya bir uygulamanın bizzat pratiğini yaparak kendi ülkeleri ve bölümleri için yeni çalışma alanları açmasına fırsat sağlar.

Tıp kongreleri aynı zamanda fuar işlevi de görür. İlaç firmaları ve tıbbi cihaz firmaları yeni geliştirdikleri ilaçları, cihazları stand alanlarında hekimlere tanıtırlar. Hekimler yeni geliştirilen cihazları görme hatta kullanma imkanına sahip olabilirler. Böylece cihazları sadece kataloglardan değil, bizzat tecrübe ederek firma yetkilisinden öğrenme imkânı bulunmuş olur.

Yüksek katılımlı kongreler yapıldığı ülkeye ve şehire önemli turistik gelir sağlamaktadır. Dünyanın en büyük tıbbi kongresi, bir radyoloji kongresi olan, RSNA her yıl Amerika’nın Chicago şehrinde, aralık ayında, yoğun kış koşullarına rağmen yaklaşık 70-100 bin katılımla gerçekleştirilmektedir. Şehrin en büyük gelir kaynaklarından biri olan kongre aynı zamanda Amerika’da doktorların neredeyse milyon dolarlara varan bağışları ile güçlü tutmaya çalıştıkları bir dernek faaliyetidir. Dernek ve kongre ne kadar güçlü olursa dernek başkanları da Amerika başkanlarının danışmanı olmaya kadar yükselirler. Yani Amerika’da bir kongre demek bilimsel, sosyal, ekonomik ve siyasal güç demektir. 

Pekâlâ, her yıl tüm ihtişamı ile düzenlenen tıp kongreleri ne olacak? 2020 yılı kongresiz mi geçecek? Ne zaman o kalabalık, her oturumların insanla dolu olduğu kongrelere gidebileceğiz?

Şu ana kadar tüm dünyada ve ülkemizde dernekler kongrelerini ileri bir tarihe veya tarih vermeden ileri bir zamana erteleme kararı aldılar. Bazı uluslararası kongreler şimdiden online e-kongre yapacağını duyurdu. Webinar ve çoklu insan katılımlı telefon applikasyonların da toplantılar yaygınlaştı. Kongre salonunda saatlerce akşama kadar oturumları dolduran hekimler şimdi online toplantılarda kaç saat online kalabilecekler? Kurslar, pratik uygulamalar artık yerini film ve animasyonlara mı bırakacak? Hekimleri yeni gelişmelerden ve eğitimden uzak tutmamak için yeni yöntemler arayışında dernekler. Aşı veya ilaç bulununcaya kadar artık biliyoruz ki korona virüsü ile beraber yaşamamız gerektiğini, belki yıllar sürecek olsa bile. 

Sonuç olarak, bir kongre deyip geçmeyelim. Artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak.


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları