Korona Enfeksiyonunun En Önemli Tedavisi
Atasözlerimiz yüzlerce hatta binlerce yıldan bu yana, halkımıza öğüt vermiş ve yol göstermiş, ince dokundurmalar içerse de çok geniş anlamlısöylemlerdir. Fakat değişen koşullar nedeniyle bazı atasözleri insanları yanlış yönlendirmektedir. 

Pandemi nedeni ile birçok önlem alınan şu günlerdebu önlemlerle ilgili çeşitli kamu spotları, bilgilendirme broşürleri ve afişler her yerde karşımıza çıkmakta. Buna rağmen hala sosyal mesafeyi korumayan, maske takmayan ve/veya virüsün varlığına karşı çıkan insanlar var. Niye kurallara uymadıklarını sorulduğunda ise çoğunlukla verilen en sık cevaplar şu şekilde; 

"Acı patlıcanı kırağı çalmaz."

"Akacak kan damarda durmaz."

"Hastalık da, sağlık da insan için."

Ülkemizde ilk vakalar görülmeye başladıktan sonra Pandemi servisinde çalışmaya başladım. Ülkem benden hizmet bekliyordu ve geri durmak, kaçınmak bize yakışmazdı. Sınırda nöbet bekleyen Mehmetçik, devriye gezen Polis korkmuyor ve ülkemize, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hizmet için canını ortaya koyuyor ise, biz de canımızı ortaya koymamız gerekiyordu. Ben ve hemşire/sağlık memuru arkadaşlarım kovid savaşının ön cephesine atıldık. Her gün, Cumartesi- Pazar, Bayram günleri dahil hastanedeydik. Hastalarımız beni ve çalışma arkadaşlarımı daha sık gördükçe iyileşmek için daha çok çaba sarf ediyorlardı. En önemlisi kendilerinin değerli olduğunu hissediyorlardı. Pandemi savaşçıları olarak günde 12 saatten fazla çalıştık ve yüzlerce hastayı tedavi ettik.  Tedavi ettiğimiz her hasta bizim gururumuz ve mutluluk kaynağımız oldu.

Sonuçta anlımız akı ile bu savaşta çarpıştık. Hem hastane yöneticilerimiz hem de biz kovid savaşçıları iki şeyden ödün vermedik. Birincisi kişisel koruyucu donanımlarımızdan, ikincisi ise Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu önerilerinden. Hiçbir zaman yukarda bahsettiğim atasözlerinin arkasına sığınmadık.  'Önce eşeğimizi sağlam kazığa bağlayıp, sonra Allaha emanet ettik'. Bu sayede az sayıda zayiat ile bu savaşın en yoğun günlerini atlattık.

Ancak halen kovid tehlikesi bitmedi. Tedavi ettiğim yüzlerce hasta bana öğretti ki, virüs şakaya gelmiyor. "Su uyur, düşman (Covid) uyumaz." Her zaman temkinli olmak gerekiyor. En ufak bir zaafınızda sizi yerle bir etmek için fırsat kolluyor.

Sadede gelmem gerekirse, Pandemi Servisi Hekimliği, katıldığım onlarca video konferans, okuduğum onlarca makale ve tedavi ettiğim yüzlerce hastadan öğrendiğim en önemli sırrı sizle paylaşmak istiyorum. Covid-19 hastalığının en önemli tedavisi; MASKE, SOSYAL MESAFE ve EL YIKAMA!

Ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkayın, maskenizi mutlaka takın ve sosyal izolasyon kurallarına uyun.

Dikkat edin. Atasözlerini bahane olarak kullanmayın."Acı patlıcanı kırağı çalmaz." "Akacak kan damarda durmaz." "Hastalık da, sağlık da insan için" demeyin. Önlem alın. Her türlü hastalıktan ve kazadan korunmanın en önemli adımı; ÖNLEM ALMAKTIR!


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları


Piyasalar


Futbol Ligleri Puan Tablosu