Neden Mamografi Çektirmeliyiz?
Mamografi, düşük doz radyasyon kullanılarak meme dokusunun ayrıntılı olarak incelenmesine olanak tanıyan radyolojik bir tanı yöntemi, kısaca meme röntgenidir. Tüm dünyada her sekiz kadından birinde görülen meme kanseri tanısında en önemli görüntüleme yöntemi olan mamografi, 40 yaş üzeri her kadının yılda bir kere yaptırması gereken bir tetkik ve meme kanseri açısından bir sağlık taramasıdır. 

Mamografi çekiminde her iki meme iki tabaka arasına sıkıştırılarak yapılır. Çekim esansında meme boyutu ve tipine göre çok az kişisel ağrı farklılıkları olabilir. Fakat toplamda birkaç dakika içinde elde edilen görüntü, el ile muayenenin saptayamadığı en küçük meme kanserini bile erken dönemde göstermeye olanak sağlar. 

Pekala, neden bir kadın hiçbir şikayeti olmadan radyasyon kullanarak mamografi ile tarama yapmalıdır? Çünkü tanı alan erken meme kanseri hastaların neredeyse %100’ü tamamen iyileşir.  Bu durumda mamografi olası meme kanseri riskini ortadan kaldırmak için bir kontrol görüntüleme yöntemidir. 

Mamografi ile tespit edilen erken evre bir tümör olduğunda aslında hastanın kendisi veya doktoru tarafından yakalanmasından yaklaşık 2 yıl önce tanı ve tedavinin başlaması anlamına geliyor. Çünkü el ile muayene edilerek tespit edilen bir tümörün tipine bağlı olarak yaklaşık 3-4 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. Mamografi taraması bu esnada tümörün tespit edilmesi ve erkenden tedavisine başlanmasına ve dolayısı ile sağ-kalım oranının artmasını sağlamaktadır.

Mamografi ile ilgili önemli bir çekince ise X-ışını kullanılmasıdır. Mamografide düşük doz X-ışını kullanılmakla birlikte normal röntgen grafilerinden biraz daha yüksek bir doz oranı mevcuttur. Yumuşak dokuda yüksek kalite için gerekli bu doz farkı, kabul edilebilir bir doz fazlalığıdır. Ayrıca dünya literatüründe mamografi nedeni ile kanser olmuş bir hasta yoktur. 

Bu konuda Türk Radyoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şebnem Örgüç yaptığı yazılı açıklamada "Ömür boyunca tarama programına katılan bir kadında mamografi kaynaklı radyasyondan kanser oluşma oranı istatistiksel olarak 10 bin-100 binde 1 kadar hesaplanmaktadır" demiştir. Ayrıca Dr. Örgüç meme kanserini erken saptadığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış tek testin mamografi olduğunu belirtmiştir. Günümüzde bilimin gelişimi ile yeni geliştirilen “Dijital Mamografi” cihazlarında maruz kalınan doz giderek azalmaktadır. 

“Mamografi zarar veriyor, yüksek doz X-ışını kullanılıyor, ağrılı bir işlem” tartışmaları hala devam ederken, bilim insanları meme kanserinin nasıl erken teşhis edileceği sorusuna mamografiden daha üstün bir yöntem varlığı bildirememişlerdir.


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları