Sedat Atlas İle Ek Ödeme Üzerine Söyleşi

GÜNCEL / MEVZUAT

Sedat Atlas İle Ek Ödeme Üzerine Söyleşi

Sağlıkçıyız ekibi olarak hem mutemet hem de yazar olan sayın Sedat ATLAS ile ek ödeme üzerine bir söyleşi yaptık.
Performansa Dayalı Döner Sermaye Ek Ödeme adaleti sağlanabilir mi?

Döner Sermaye Ek Ödeme miadını doldurmuştur. Yıllardır üzerine yama yapılarak sistem yürütülmeye çalışılmaktadır. Ne kadar yama yaparsak yapalım diğer taraftan patlak vermektedir. Bir orta büyüklükte pasta düşünün bu pastayı 10 kişi yiyecek birine fazla verirseniz diğerini azaltmak zorunda kalacaksınız. Sistemin özeti bu ayrıca sendikalar artık bu tür duyurular atmayı bırakmalıdır. Geçen grupta bununla ilgili Twitter farkındalık çalışması yaptılar 200 binden fazla kişi Döner Sermaye Ek Ödeme istemiyoruz diye twitt attılar. Sağlık çalışanları Tek Kalem Maaş istiyor. Sendikalar üyelerin bu haklı talebi doğrultusunda yürümelidir. Performans sistemi çalışma barışını da bozmaktadır. Siz hiç öğrenci sayısı azaldı diye maaşı düşen öğretmen gördünüz mü ? Ya da adli vaka sayısı azaldı diye maaşı düşen adalet personeli gördünüz mü? Ya da izin kullanıp maaşı düşen sistem düzeni bizden başka nerede görülmüştür? Tamam 12 güne kadar düşmüyor ama yıllık izinler 30 gün kalan 18 günlük mağduriyet ne olacak? Bizde hasta sayısı düştü mü gelirlere bağlı olarak ek ödememizde düşüyor.

Artık ne hekimler puan peşinde koşmak istiyor ne sağlık personeli performans sistemi istiyor. İstedikleri tek şey aybaşı alacağı maaşı bilmektir.

Bu işin kökünden çözümü Genel Bütçeden ödenecek tek kalem maaş modelidir. Yine bu modelde riskli birimlerde çalışanlara yan ödemede çoğaltma yapmak mümkündür.

Sağlık-Sen Başkanı Semih Durmuş’un yapmış olduğu Ek Ödemeler Emekliliğe Yansıtılması Yanlış Taleptir görüşüne katılıyor musunuz?

Şimdi bu soru bu şekilde sorulursa birçok yere çekilir. Herkesin dünya görüşü farklıdır. Kimisi gençliğinde parayı görmek ister. Kimisi yaşlılığını para ve huzur içinde geçirmek ister. Sendika başkanı üyelerinin tamamına çözüm üretecek bir arayış içinde olmalıdır. Bu söylemin yanlış olduğunu düşünüyorum. Üyelerinin içinde yaşlılığını huzur içinde geçirmek isteyenler ne olacak? Bunları oyun dışına mı atacaksınız. Ayrıca ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması sonucu maaşlar hemşireler de 500 TL. düşmez sizin adınıza 200 tl civarı devlet ödeme yapar 200 tl civarı da siz ödeme yaparsınız yani maaşınızda 200 tl civarı düşme söz konusu olur.3600 ek gösterge verilip ek ödemeler emekliliğe yansıtılırsa bununla birlikte 5510 sayılı kanun revize edilirse bir hemşire emekli maaşı 2900 tl den 4300 tl ye kadar çıkabilir. Ayrıca özel sektördeki maaş sistemini incelerseniz hep net üzerinden maaşlar ödenmektedir. Örneğin fabrika işçisi 4000 tl net ücret anlaştıysa işveren kesintileri bahane edip net ücretin altına düşmemektedir. Sistem iyi bir çalışma ile revize edilirse bu sorun herkesi memnun edecek şekilde çözülebilir. Sağlık Bakanlığı çalışanları hem iş hayatında hem emeklilik hayatında refah sürecek bir hayatı hak etmektedirler.

3600 Ek Gösterge bazı personellerde işe yararken bazı personellerde işe yaramamaktadır. Bunun açılımı ve çözümü nedir?

1 Ekim 2008 tarih itibari ile 5510 sayılı kanun çıkarılmıştır. Bu tarihten sonra memuriyet başlangıcı olanlar 5510 sayılı kanuna tabi olup emekli olurken ek göstergeye bağlı olarak değil de ödenen prim toplamına bakılarak emekli olacaklardır. Yani 1 Ekim 2008’den önce memur oldu iseniz 3600 ek gösterge ile birlikte emekli maaşınız 3780 tl olacaktır ama 1 Ekim 2008 ‘den sonra memur oldu iseniz emekli maaşını 2980 tl civarı olacaktır. Görüldüğü üzere aynı şartlarda çalışan hemşire 800 tl mağdur olmuş oldu.

Bu işin çözümü yine yukarıda bahsettiğimizi metotla çözüm aranırsa hem 2008 öncesi hem 2008 sonrası memurlar mağdur olmadan çözülebilir.

 1. 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı kanun revize edilerek tüm memurları kapsamı altına alınmalıdır
 2. Ek ödemelerin hepsi emekliliğe yansıtılmalıdır.
 3. 3600 ek gösterge verilmelidir.

Bu maddelerden biri eksik olması halinde kar tablosu zarar tablosuna döner ama 3 madde uygulamaya koyulursa hemşire emekli maaşı en yüksek emekli aylığını görebilir.

Aksi takdirde 3600 ek gösterge kısmı olarak işe yarayacaktır.

Ayrıca 3600 ek gösterge ayrım modeli uygulanmamalıdır. Her personele 600 puan ek gösterge eklenirse hem kişinin eğitim durumunu korumuş olursunuz hem daha adaletli sistem uygulamış olursunuz. Aşağıda ki cetveli incelersek bizim önerimizin en karlı olduğunu görebilirsiniz.

 

1 Ekim 2008 tarihli 5510 sayılı kanun hekimleri nasıl etkilemektedir?

Aslına bakarsanız rakamsal olarak değerlendirirsek hekimlerin daha çok mağdur olduğu görürüz

1 Ekim 2008’den ÖNCE memuriyete başlayan hekimler ilave ek ödemeden faydalanacaktır.

1 Ekim 2008’den SONRA memuriyete başlayan hekimler ilave ek ödemeden faydalanamayacaktır

¼ derece 25 yıllık bir uzman tabip 2008’den önce memur oldu ise 4340 tl+2659 tl =6999 tl emekli maaşı bağlanacaktır.

Aynı Uzman tabip aynı şartlarda sadece 2008’den sonra memuriyete başladı ise sadece 4340 tl emekli maaşı alıp ilave ek ödemeden faydalanamayacaktır.

Yine aynı şekilde Uzman Tabip 2008 öncesi işe başlamış olsa bile emekli olduktan sonra başka bir yerde çalışmaya devam ederse bu ilave ek ödemeden faydalanamayacaktır.

Mevcut sendikaları nasıl değerlendiriyorsunuz? Bazı çevrelerce yeni sendika kuracağınız söyleniyor doğru mudur?

Memurların sendika kurma hakkı kazanımı çok zor elde edilmiştir. Ben teşkilatlanmaya ve STK’lere her zaman önem veririm. Birlikten güç doğar ilkesine her zaman inanırım. Sendikasızlık çözüm değildir. Başarısızlıklar bireysel yönetimlerden kaynaklanmaktadır. Birçok sendika ile istişarelerim olmuştur. Çoğu bende negatif izlenim bırakmıştır. Hiç unutmam 7 yönetim kurulu üyesi 12 de normal üyesi olan bir sendika bile siyaset peşinde koştuğunu görmem beni hayretler içerinde bırakmıştır. Ama unutmayalım Anadolu da gerçekten sendikacılık yapabilecek liderler mevcut herkes böyle yapacak diye bir durum yok önemli olan dürüst liderlerle yola çıkabilmektir. Ayrıca her sendika kendi çatısı altında Özlük Ar-Ge kurmalıdır. Özlük hakları üzerine makale, dergiler yayınlanmalıdır. İstatistikler tutulmalıdır. Ondan sonra ne isteyeceğine karar verilmelidir. Bir sorun çözümüne giderken mutemedi telefondan arayıp sorup bilgi almakla yola çıkmak profesyonelce bulmuyorum

Diğer sorumuza gelince şu an biz sendika kurma çabası içinde değiliz. Ben uzun yıllardır Sağlık-Sen üyesiyim. Ortam müsait olursa bir dahaki seçimlerde ekipçe bizde boy gösterebiliriz. Gerekli bilgi donanıma sahibiz neden olmasın

Güvenilir sağlık haberleri sağlıkçıyız da.
Bu haber 24.6.2020 10:11:59 tarihinde eklenmiştir.

Ahmet İKİZCELİ Ahmet İKİZCELİ tarafından hazırlanmıştır.


Haber Kaynağı : Özel Haber

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Sağlık Çalışanlarına Toplu Ulaşım Ücretsiz Olsun

 • Parkinsonda Beyin Pili

 • Bilim Kurulunun Ardından Bakan Koca'nın Açıklamaları

 • Aşı İçin 1,6 Milyar Dolar

 • Türk Sağlık Konseyi Koronavirüs Toplantısı

 • Prof. Dr. Adem Akçakaya Adaylığını Açıkladı

 • Gençlerde Kalp Krizine Dikkat

 • Gebelik Muayenelerinizi Ertelemeyin

 • Yanıklara Dikkat

 • Çin'den Aşı Atağı

 • Dünya'da Koronavirüsle Son 24 Saat

 • Sıcak Havalarda Su Tüketin

 • Kadavradan Rahim Nakli

 • Havaalanında Kovid-19 Testi

 • DSÖ'nün Hidroksiklorakin Kararı: Sil Baştan

 • Beyin Yiyen Amip

 • Kasık Ağrısının Nedeni: Endometriozis

 • Dünya'da Son 24 Saat

Benzer Haberler