21 Eylül Dünya Alzheimer Günü

SAĞLIĞINIZ İÇİN / Yaşlı Sağlığı

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü

Dernek Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk: - 'Hipertansiyon, kan yağlarında yükseklik, kalp hastalıkları, yetersiz fiziksel aktivite, şeker hastalığı, sigara ve alkol kullanımı ile bu hastalıkların (alzheimer) ortaya çıkması neredeyse üç kat daha artmaktadır' dedi
Dernek Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk:

"Hipertansiyon, kan yağlarında yükseklik, kalp hastalıkları, yetersiz fiziksel aktivite, şeker hastalığı, sigara ve alkol kullanımı ile bu hastalıkların (alzheimer) ortaya çıkması neredeyse üç kat daha artmaktadır"

"Bu hastalıklara yol açan risk faktörlerinin tedavi edilmesi, yeşil yapraklı sebzelerin, meyve ve balığın bolca bulunduğu dengeli bir beslenme, kolesterolün düşük seviyelerde tutulması riski azaltmaktadır"

Dernek Genel Sekreteri Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar:

"Gezegenimizde, her 68 saniyede bir alzheimer hastası tanısı konmakta olup, 2050 yılında beklenen hasta sayısı 150 milyonun üzerindedir"

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, hipertansiyon, kan yağlarında yükseklik, kalp hastalıkları, yetersiz fiziksel aktivite, şeker hastalığı, sigara ve alkol kullanımının alzheimer hastalığının ortaya çıkışını üç kat arttırdığını bildirdi.

Prof. Dr. Öztürk, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, nörolojik hastalıkların bütün dünyada yaşlanan nüfusla birlikte yaygınlığı giderek artan, kişilerin yaşam kalitelerini çok önemli ölçülerde etkilemenin yanı sıra toplumsal sağlığı ve verimliliği de en fazla etkileyen hastalık grubu olduğunu belirtti.

Artış gösteren nörolojik hastalıkların başında alzheimerin geldiğine dikkati çeken Öztürk, alzheimer hastalığı için toplumsal farkındalığı artırma, tedavi ve bakım olanaklarının geliştirilmesi, yaygınlaştırılması amacıyla 21 Eylül'ün "Dünya Alzheimer Günü" olarak kabul edildiğini ifade etti. 

Öztürk, alzaymırın beyinde hem hücre hem hücreler arası bağlantı kaybına, beyinde zararlı metabolitlerin birikimine neden olan ilerleyici bir hastalık olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Hastalığın nedenleri arasında çok çeşitli faktörler araştırılmıştır ve halen araştırmalar devam etmektedir. En yaygın ve erken belirtileri hafıza ile ilgili belirtilerdir. Günlük aktiviteyi etkileyecek düzeyde unutkanlık, kişilik ve davranış değişiklikleri, öğrenme ve plan yapma zorlukları, adres ve yön bulmada zorluklar, aşırı şüphecilik, yeme, uyku ve tuvalet alışkanlıklarında değişikliklerin yanı sıra daha geç evrelerde yürümede zorluklar, düşmeler, yutma zorlukları, kilo kayıpları ortaya çıkabilir. Yaş ve genetik yatkınlık alzheimer hastalığını da içeren demans hastalıklarında en büyük risk faktörleri olmaya devam etmektedir ancak sağlıklı yaşam parametrelerinin durumu da bu hastalıkların ortaya çıkışını önemli düzeyde etkilemektedir. Hipertansiyon, kan yağlarında yükseklik, kalp hastalıkları, yetersiz fiziksel aktivite, şeker hastalığı, sigara ve alkol kullanımı ile bu hastalıkların ortaya çıkması neredeyse üç kat daha artmaktadır. Bu hastalıklara yol açan risk faktörlerinin tedavi edilmesi, yeşil yapraklı sebzelerin, meyve ve balığın bolca bulunduğu dengeli bir beslenme, kolesterolün düşük seviyelerde tutulması riski azaltmaktadır."

Zihinsel aktif bir hayat en önemli koruyucu faktör

Çoğu nörolojik hastalıkta olduğu gibi alzheimer hastalığında da korunma ve erken tedavinin çok önemli olduğunu vurgulayan Öztürk, "Sağlıklı bir yaşam tarzı, özellikle fiziksel egzersiz, yürüyüş, Akdeniz diyeti ve zihinsel olarak aktif bir hayat en önemli koruyucu faktörlerdir." bilgisini verdi.  

Prof. Dr. Öztürk, yapılan çalışmalara göre demans gelişme riskinin zihni çalıştıran oyunları sıklıkla oynayan kişilerde %74, yoğun şekilde okuyan kişilerde %35, müzik enstrümanı çalan kişilerde %69 ve bulmaca çözen kişilerde %41 daha düşük bulunduğunu ifade etti.

Yapılan uluslararası çağrılarda, alzaymır hastalığı olan tüm bireylerin toplumsal eşitsizliklere bakılmaksızın tanı ve tedaviye güvenilir şekilde, zamanında erişmesi gerektiğinin vurgulandığını aktaran Öztürk, "Alzheimer hastalığı ve diğer dejeneratif yani ilerleyici ve hasar verici hastalıklar için yeni ve etkili tedavilerin geliştirilmesi için yatırımların yapılması bütün dünyada bilim camiasının en önemli hedefleri arasında yer almaktadır. Alzheimer hastalarının bakımında hasta yakınları büyük bir yük altındadır ve bu yük sağlık otoriteleri, sosyal organizasyonlarca olabildiğince hafifletilmelidir." değerlendirmesini yaptı.

2050'de 150 milyon kişinin alzaymır olacağı bekleniyor

Türk Nöroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar ise 65 yaşını geçenlerin yüzde 5'inin alzheimere yakalandığını, her 5 yılda bu oranın ikiye katlandığını belirterek, "2050 yılında beklenen hasta sayısı 150 milyonun üzerindedir." ifadesini kullandı.

Dünya genelinde hastalık ve benzer bunama şekilleri hakkında çok az bilgi sahibi olunduğuna dikkati çeken Adapınar, şu bilgileri verdi:

"Ortalama yaşama süresinin hızla arttığı gezegenimizde, her 68 saniyede bir alzheimer hastası tanısı konmakta olup, 2050 yılında beklenen hasta sayısı 150 milyonun üzerindedir. Yani özetle alzaymır hastalığı küresel bir halk sağlığı sorunu olarak görünmektedir. Alzheimer hastalığı, hastalar kadar onlara refakat eden hasta yakınlarını da yakından ilgilendirir. Tanı konulmasının ardından hastalar kendilerini yalnız hissetmeye başlarken, hastaların ortalama 12 yıl yaşam süresinin varlığı düşünülecek olursa hastaya bakanların tükenişleri de kaçınılmazdır. Tanısı artık hastalığın çok öncesinden yapılabilen, kan ve omurilik sıvısında, hastalığa neden olduğunu bildiğimiz bir maddenin bakılması ile gelecekteki durumu yüksek oranda tahmin edilebilen alzheimer hastalığının henüz kesin bir tedavisi yok görünse de pek çok çalışma yürütülmektedir." 
Bu haber 21.9.2020 17:28:01 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

21eylüldünyaalzaymırgünü

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • İzmir'de Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Açıldı

 • Sağlık Çalışanları İçin Üniversite-Sanayi İş Birliğiyle Özel Ayakkabı Üretildi

 • Metil Alkol Kehirlenmesi Kalıcı Hastalıklara Neden Oluyor

 • Gençlik Aşısı, Ölümcül Alerjik Reaksiyona Neden Olabilir

 • Koronavirüs Salgınında Dünyada son 24 saat

 • Türkiye'nin Koronavirüsle Mücadelesinde Son 24 Saatte Yaşananlar

 • İlk Defa ABD'de Kovid-19 Tedavisi İçin Bir İlaç Onaylandı

 • Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

 • Kovid-19 Aşısı Sakarya ve Kocaeli'de Uygulanmaya Başlandı

 • Flavanol Zengini Beslenmek Kalp Rahatsızlığını Önleyebilir

 • Gebelikte Meme Kanserine Dikkat

 • Vücudunda Yağ Oranı Artanlara Meme Kanseri Uyarısı

 • Diş Sağlığı Hizmetlerinde Mesai Düzenlemesi Yapılacak

 • Kovid-19 Aşısının Martta Hazır Olacağına İnanıyorum

 • Koronavirüs Salgınında Dünyada son 24 saat

 • Türkiye'nin Koronavirüsle Mücadelesinde Son 24 Saatte Yaşananlar

 • Aile Hekimlerinden Grip Aşısının Uygulanmasına İlişkin Öneri

 • En Etkili Mücadele Yöntemi Maske

Benzer Haberler