Sağlıksız Sağlık...
Ülkemizde sağlık sistemi bir yerlerde evriliyor. Elbette bu Evrilme sırasında birçok yeniliği ve yeni sorunları da yanında getiriyor. Hasta ve hasta yakınlarının sağlık sisteminden beklentileri de değişiyor.

Sağlıklı olmaktan ziyade ölümsüz olmak talebi her geçen gün daha da artıyor. İngilizcede ‘Sabırlı Olmak (be patients)’ anlamına da gelen ‘Hasta’ kavramı kendi kültürümüzdeki ‘Hastalık Sabır İşidir’ ‘Sabırlı Olmak’ ve ‘Kadere Rıza’nın yerini ‘Sabırsızlık’ ve ‘Rızasızlık’ almaya başlamış durumda.

Kimse hiçbir şey için beklemek istemiyor. Bu nesil her şeyin bir anda olmasını istiyor. Bazı şeylerini zamanla olması artık pek anlaşılır bir şey değil.

Evet beklemek...

  • Çocuk doğurmak için 9 ay 10 gün beklemek...
  • Elma yemek için 6 ay olgunlaşmasını beklemek...
  • Doktor olma için 7 yıl beklemek...
  • Önce ölmek... Sonra olmak... Olmak için ölmek...
  • Ekmek sırasında beklemek...
  • Acilde muayene olmak için beklemek...
  • Röntgen sırasında beklemek...
  • Tuvalette sıra beklemek...

Hasılı hayatımız beklemekle geçiyor. Hepimiz bekliyoruz... Daha doğrusu bekliyorduk... Teknolojinin gelişmesi ile birlikte toplum olarak sabır kelimesinin anlamını sorgulamaya başladık...

Artık beklemiyoruz. Hemen olsun istiyoruz...

Biz biliriz ki ‘hastalık Sabır işidir’ Sabırsızlık Azmin kaybolmasına neden oluyor. Halbuki bu dünya Hikmet dünyasıdır. Kudret dünyası değil. Anne rahmine düşen bir bebek 9 ay 10 günde dünyaya geliyor. Ağacın dalındaki bir meyve önce çiçek, sonra kelek, ardından meyve oluyor.

Yani ‘Olmak’ için beklemek gerek. Şimdilerde ne yazık ki bunun bir anlamı yok. Z kuşağı herşeyin hemen, zahmetsiz, ucuz, kolay olmasını istiyor.

Ben de isterim de... Olmuyor işte...

25 yıllık meslek hayatımda şunu gördüm ki; bir hasta ne kadar hekimi ile iyi bir iletişim kurarsa, ne kadar beklemesini ve sabretmesini bilirse ve hastalığı ile barışık olursa işleri ve tedavisi bir o kadar yolunda gidiyor vesselam...


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları