Coronavirüs ve Aşılama
Alınan önlemler ile coronavirüs vaka sayısında azalma görülse bile virüs can almaya devam ediyor. Uzun bir aradan sonra günlük hasta sayısı 1000’in altına inse de 165 can kaybı açıklandı. Bununla birlikte hastalık için beklenen ve umut kaynağı olan aşı ülkemize geldi ve yaklaşık 1 haftadır yapılamaya başlandı. 

Aşıya olan güven tam olmamakla beraber çoğu sağlık çalışanı randevu alıp aşılarını olmaya başladılar. Çok kısa bir sürede 1 milyona yakın aşı yapıldı ve ülkemiz en çok aşı yapan ülkeler arasına girdi. İlk başta sağlık çalışanlarına yapılan aşı kısa bir süre içinde diğer vatandaşlarımıza da yapılmaya başlanacaktır.

Sağlık çalışanı ve diğer vatandaşlardan çok fazla kişi covid-19  enfeksiyonu geçirdi. Bu durumda aşı ile ilgili  en çok merak edilen ve sorulan soru ise; Yakın zamanda zaten coronavirüs enfeksiyonu geçirdim, aşı olmam gerekiyor mu???

Aşıdan beklenti virüse karşı koruyucu düzeyde antikor oluşturmaktadır. Virüsün kendisi ile enfekte olan hastalarda da yeterli düzeyde antikorun bir süre için oluştuğu bilinmektedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda 3 ile 6 ay kadar antikorun koruyucu olduğu tahmin edilmektedir.

Peki; covid-19 enfeksiyonu geçirmiş kişiler aşı olmalı mıdır? Aşı olmadan önce ne yapılmalıdır?

Eğer coronavirüs enfeksiyonu geçirmiş iseniz öncelikle antikor oluturup oluştumadığına bakılması lazımdır. Bunun için yaygınlaşan ve çoğu sağlık merkezinde yapılan antikor testleri baktırmak uygun olav-caktır. Eğer antikor düzeyi yeterli ise  aşı yapılmasına gerek olmadığı düşüncesindeyiz. Antikor düzeyi yeterli değil ise de çok yakında enfesiyon geçirmiş olsanız bile aşı olmak daha uygun olacaktır.

Aşılama ile birlikte tedbirlerin de devam etmesiyle  virüsün yaz ortasında etkisinin tamamen azalacağını düşünmekteyiz. Kısa bir zaman sonra maskesiz sokağa çıkmak ümidiyle.

Sağlık ve sevgiyle...


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları