Ağrıları Anında Dindiriyor! Özellikle Şah Damarı Bölgesine Sürerseniz...

GÜNCEL / SAĞLIĞINIZ İÇİN / Tamamlayıcı Tıp

Ağrıları Anında Dindiriyor! Özellikle Şah Damarı Bölgesine Sürerseniz...

At kestanesi veya Aesculus hippocastanum, Balkan Yarımadası'na özgü bir ağaçtır. At kestanesi tohumu özü, damar sağlığını iyileştirmek ve iltihabı azaltmak için yaygın olarak kullanılan popüler bir besin takviyesidir.
At kestanesi özündeki ana aktif bileşen, birçok sağlık yararı için araştırılan aescin'dir. İşte at kestanesi özünün sağlığa 7 faydası.

Kronik venöz yetmezlik semptomlarını hafifletebilir

Kronik venöz yetmezlik (CVI), bacak damarlarına zayıf kan akışı ile karakterize bir sağlık durumudur.

Belirtiler şunları içerebilir;

Ödem veya bacaklarda şişme

Bacak ağrısı veya krampları

Kaşıntılı bacaklar

Tipik olarak bacaklarda meydana gelen varisli damarlar veya genişlemiş, bükülmüş damarlar

Bacak yaraları

Bacaklarda zayıflık

Yaygın bir tedavi, bacaklarınıza kan akışını artırabilen kompresyon tedavisi veya çoraplardır.

At kestanesindeki bileşik aescin, onu CVI tedavisinde faydalı hale getirebilecek birçok tıbbi özelliğe sahiptir. Örneğin, damarlarınızdaki kan akışını artırabilir ve muhtemelen semptomları iyileştirebilir.

19 çalışmanın gözden geçirilmesinde, 9 çalışma, 8 haftaya kadar alınan 50 mg aescin içeren 600 mg at kestanesi ekstresinin günlük dozlarının, bacak ağrısı, şişme ve kaşıntılı bacaklar dahil olmak üzere CVI semptomlarını azalttığını bulmuştur.

Aslında, bir çalışma, at kestanesi özünün şişmeyi ve bacak hacmini azaltmada kompresyon tedavisi kadar etkili olduğunu kaydetti.

Bu çalışmalar, at kestanesi özünün kısa süreli CVI tedavisinde etkili olabileceğini gösteriyor, ancak uzun vadeli etkilerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Varisli damarları tedavi edebilir

Varisli damarlar, tipik olarak bacaklarda oluşan ve CVI'dan kaynaklanabilen şişmiş damarlardır. At kestanesi tohumu özü, bacaklarınızdaki kan akışını iyileştirerek venöz tonusu iyileştirebilir. Ek olarak, varisli damarlarla ilişkili bacak şişmesini ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

8 haftalık bir çalışmada, günde 3 kez 20 mg aescin içeren at kestanesi çekirdeği ekstresi alan ve günde iki kez topikal olarak %2 aescin uygulayan katılımcıların %58'i, bacak ağrısı, şişme, ağırlık ve renk değişikliği gibi varis semptomlarını azalttı.

Güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

 

Enflamasyon, dokularınızda aşırı sıvı birikmesine neden olabilir ve bu da sıvı tutulmasına ve şişmeye neden olabilir. Aescin, anti-inflamatuar özelliklere sahip at kestanesi özünde bulunan bir bileşendir. Yaralanma, venöz yetmezlik ve şişme ile ilgili iltihabı azalttığı bulunmuştur.

17 çalışmanın gözden geçirilmesi sonucunda, at kestanesi çekirdeği ekstresinin CVI ile ilgili bacaklarda ve ayaklarda iltihaplanmayı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabileceğini gözlemlendi. Ayrıca araştırmalar, aescin içeren topikal bir merhem uygulamanın travma, ameliyat ve spor yaralanmalarından sonra iltihaplanmayı ve şişmeyi azaltabileceğini göstermiştir.

Bununla birlikte, bu merhem aynı zamanda diğer anti-inflamatuar bileşikleri de içerdiğinden, tek başına aescin'in aynı etkilere sahip olup olmayacağını belirsiz hale getirdi.

Stres ve yorgunluğu önler

At kestanesi şah damarı, alın ve ayak tabanlarına sürüldüğünde vücuttaki kan dolaşımını düzenleyerek sinirlerin beyne daha iyi iletilmesini destekler. Kronik stres ve yorgunluğu önler. Bunun yanı sıra kan dolaşımını düzenlendiğinden damarların tıkanmasını önler.

Hemoroidleri rahatlatabilir

Hemoroid, anüs ve rektum çevresinde şişmiş damarlarla karakterize yaygın bir sağlık durumudur. Semptomlar rahatsız edicidir ve kaşıntı, tahriş, ağrı ve rektal kanamayı içerebilir. At kestanesi çekirdeği ekstresinin iltihap önleyici özellikleri, etkilenen damarlardaki iltihabı ve şişmeyi azaltarak hemoroid semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Yine de, bu alandaki araştırmalar sınırlıdır ve hemoroid tedavisinde at kestanesi özünün potansiyel faydalarını doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Antioksidan özelliklere sahiptir

At kestanesi tohumu özü, serbest radikaller olarak adlandırılan kararsız moleküllerin neden olduğu hücre hasarını önlemeye yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlar içerir. Çok fazla serbest radikal, iltihaplanma ve hücresel hasara neden olabilir. At kestanesi çekirdeği ekstresi, güçlü antioksidan özelliklere sahip kuersetin ve kaempferol dahil olmak üzere flavonoid bileşikleri açısından zengindir.

Bir laboratuvar çalışması, hem aescin hem de at kestanesi tohumu özütünün antioksidan özelliklere sahip olduğunu, ancak at kestanesi tohumu özütünün tek başına aescin'den daha büyük etkileri olduğunu buldu. Bu, ekstrakttaki bileşenlerin sinerjik etkilerinden kaynaklanıyor olabilir.

Kanserle savaşan bileşikler içerir

Güçlü anti-inflamatuar özelliklerinin yanı sıra, laboratuvar çalışmaları, aescin'in antikanser etkileri olduğunu da göstermektedir. Bu çalışmalar, aescin'in karaciğer kanseri, lösemi ve multipl miyelom gibi belirli kanserlerde tümör hücresi büyümesini önemli ölçüde azaltabileceğini buldu.

Ek olarak, laboratuvar çalışmaları, aescin'in pankreas kanseri ve akciğer kanseri gibi kanserli hücrelerde hücre ölümüne neden olabileceğini gözlemledi. Bununla birlikte, bu çalışmalarda konsantre miktarlarda aescin kullanıldı ve at kestanesi çekirdeği ekstresinde bulunan miktarın aynı etkilere sahip olup olmayacağı açık değil. Kesin sonuçlara varılmadan önce bu alanda daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

Erkek kısırlığı sorununu bitirebilir

Erkek kısırlığının nedenlerinden biri varikosel veya testislerin yakınındaki damarların şişmesidir. At kestanesinde bulunan bir bileşik olan aescin'deki iltihap önleyici ve şişme önleyici özellikler, onu varikosel ile ilgili kısırlık için etkili bir tedavi haline getirebilir.

Varikosel ile ilişkili kısırlığa sahip 100'den fazla erkekte yapılan 2 aylık bir çalışma, her 12 saatte bir 30 mg aescin almanın sperm yoğunluğunu, sperm hareketliliğini ve sperm kalitesini iyileştirdiğini buldu. Ek olarak, aescin alımı ile varikosel boyutu azalmıştır.

Güvenilirlik ve yan etkiler

At kestanesi çekirdeği ekstresinin kullanımı genellikle güvenli kabul edilirken, bazı güvenlik endişelerinin ve yan etkilerinin farkında olmalısınız.

İşlenmemiş at kestanesi tohumları, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yutulmasının güvenli olmadığı düşünülen aesculin adı verilen bir bileşik içerir. Zehirlenme belirtileri arasında depresyon, kas seğirmesi, felç, koma ve ölüm sayılabilir. Bu nedenle işlenmemiş at kestanesi tohumlarını yemekten kaçının.

At kestanesi çekirdeği ekstresinin bildirilen yan etkileri hafiftir ve sindirim sorunları, mide rahatsızlığı, baş dönmesi, baş ağrısı ve kaşıntıyı içerir. Ek olarak, cilde at kestanesi özü uygulandığında alerjik reaksiyon raporları olmuştur.

Dahası, at kestanesi özü aşağıdaki ilaçlarla etkileşime girebilir.

Kan incelticiler: At kestanesi kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir ve Coumadin gibi kan sulandırıcıların etkilerini artırabilir.

İnsülin veya oral diyabet ilacı: At kestanesi, diyabet ilaçları ile birlikte alındığında kan şekerini düşürebilir ve seviyelerin çok düşmesine neden olabilir.

Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID'ler): At kestanesi, iltihabı tedavi etmek için kullanılan ilaçlar olan NSAID'lerin emilimini azaltabilir.

Ek olarak, böbrek veya karaciğer hastalığı olan kişiler, hastalıklarının semptomlarını şiddetlendirebileceğinden at kestanesi almamalıdır.

Bu nedenlerden dolayı, özellikle tıbbi bir durumunuz varsa veya şu anda ilaç kullanıyorsanız, at kestanesi özü almadan önce daima sağlık uzmanınıza danışın.

Ayrıca, hamilelik ve emzirme döneminde at kestanesi özü kullanmanın güvenliği bilinmemektedir ve bu nedenle ek, hamile veya emziren kadınlar tarafından kaçınılmalıdır.

 

Kaynak:Sabah/Roza
Bu haber 15.10.2021 16:47:48 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

at kestanesi

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Omicron Varyantı İçin Kovid-19 Aşısı Yeniden mi Üretilecek?

 • İşte Kolesterolünüzü Düşürmek İçin En İyi 6 Yöntem

 • Türkiye, Sağlıkta Bilişim Konusunda Dünyanın Üssü Oluyor!

 • Dünya Sağlık Örgütü’nden Omicron Varyantıyla İlgili Önemli Açıklama

 • Türk Sağlık-Sen’den Ankara'da Basın Açıklaması!

 • Saç Beyazlamasına İyi Gelen En İyi Bitki

 • Uğur Şahin, Koronanın Ne Zaman Biteceğini Açıkladı

 • Pekmez Toprağından Kanamayı Durduran İlaç Geliştirdi!

 • Sağlık Bakanı Koca'dan Sağlık Çalışanlarına Sevindirici Haber Yolda!

 • Salgınla Mücadelenin Ön Cephesindeki 112 Acil Ekipleri, Kovid 19’u Anlattı

 • Diyabetli Çocukların Parmağı Artık Acımayacak

 • Vitamin Deposu Trabzon Hurmasını Tüketirken Dikkat Edin Uyarısı

 • ABD Firması Moderna'dan Omicron Varyantıyla İlgili Önemli Açıklama

 • Kulak İçi Kulaklıklar Ne Kadar Kullanılmalı, Zararları Nelerdir?

 • Türk Hekimin Araştırması Tıp Dünyasında Çığır Açacak

 • Omicron Varyantı Aşısı, Ne Zaman Hazır Olacak?

 • Bilim İnsanlarından Omikron Varyantı Hakkında Önemli Açıklama

 • Ağızda, Boğazda, Dudaklarda Ödem ve Kaşıntıyla Başlıyor

Benzer Haberler