Coronavirüsün Tedavisi Bulundu mu?
Covid-19’a karşı yeni antiviral hap: Molnupiravir

Yaklaşık 2 yıldır dünyada devam eden covid-19 salgınını önlemeye karşı ilaç şirketleri ve bilim insanlarının yaptıkları çalışmalar yavaş yavaş meyvelerini vermeye başlıyor. Etkinliği bilimsel olarak ispatlanan aşılardan sonra salgının hızında azalma olsa da henüz kontrol altına alınabilmiş değildir. 

Aşı ile beraber hastalara kullanılan antiviral ilaçlardan şimdiye kadar ülkemizde de favipiravir hastalarımıza kullanılıyordu. Artık yeni bir faz-3 çalışması yapılan antiviral ilaç var. MOLNUPİRAVİR.

Daha önce Mart ayında faz-2 çalışması yapılan ve çok kısa bir süre önce faz-3 çalışmasında hastaların %50’sinde hastane yatışını önlediği saptanan ilaç coronavirüs tedavisinde yeni bir umut ışığı oldu. Hastaların öncesinde profilaksi, hastalık süresi ve sonrasında kullanılabileceği öngörülmektedir. 

Amerika’da Merck firması tarafından çalışması yapılan ilaç FDA onayı alınırsa kısa bir süre içinde piyasada hastalara başlanabilecektir. Fakat çok büyük maliyetlere mal olan pandemi sürecinde aşı ve ilaç üretiminde şirketlerin pazardan geri kalmaması ve rekabette yarışta kalmaları adına ilaçların tam çalışmalarının yapılamadığı da göz önüne alınmalıdır. Yeni ilacın tedaviye büyük katkısı olacağını düşünmekle beraber daha fazla çalışmaya da ihtiyaç vardır. Molnupiravirin Favipiravirin yerini alıp alamayacağını ilerleyen günlerde hep beraber göreceğiz.

Salgının en kısa sürede bitmesi dileğiyle...


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları