Scooter Bir Ulaşım Aracı Değildir
Biz motosiklet ve veya bisikletlerin trafikteki tehlikeli seyrinden korkarken bir de scooter olayı çıktı. İki tekerli, elektrikle çalışan bir oyuncak. Bugünlerde bir ulaşım aracı…

"Modern toplumların ihmal edilmiş hastalığı" olan travmalar acil servislerin çok önemli bir hasta grubunu oluşturuyor. Araç içi ya da araç dışı kazalar ya ölümlü ya da ağır yaralanmalı geçiyor. Çünkü hız arttıkça merkezkaç kuvveti de artıyor. Ya da araç içindeki insanlar en küçük bir kazada savrulabiliyorlar.

Bu arada araç çarpışma testlerinin 55-60 km/saat hızda yapıldığını biliyor muydunuz?

Kullandığınız araç eğer bir motosiklet, bisiklet ya da yenilerde scooter ise KAPORTA SİZSİNİZ…

***

Sağlıklı olmak için bisiklet kullanımının artırılmasının çok önemli olduğunun kanaatindeyim. Açıkcası benim de bisikletim var. Geçmiş zamanlarda evden işe işten eve bisiklet kullanıyordum. Ancak bugünlerde açıkcası bu yoğun trafikte korkuyorum ne yalan söyleyeyim.

Her ne kadar belediyeler bisiklet kullanımının artırmak için bisiklet yollarını artırmaya çalışsalar bile halkın gözünde bu ve bunun gibi araçlar "Fakir" ulaşım araçları olarak değerlendiriliyor. Nitekim yaşadığım şehirde bulunan bir özel hastane bir doktorunu bisikletle işe geldiği için uyardı. Doktor arkadaşımız işini kaybetmemek için mecburen araçla işe gidip gelmeye başladı…

***

Klinik tecrübelerimiz gösteriyor ki bu ve bunun gibi araçlarla olan yaralanmalarda ağır sekel ya da ölüm oranı oldukça yüksektir.

Bu cihazları şimdilerde bazı özel teşebbüsler şehirlerin değişik yerlerine bırakıyorlar. Kredi kartı ile ödeme yapıp ulaşım amaçlı kullanabiliyorsunuz.  Yani günümüz trafiğinde 150-250 tork gücü olan araçların (ve bu kadar dürtü kontrol bozukluğu olan şoförlerin olduğu bir ülkede) arasında trafiğe çıkmak nasıl bir cesarettir açıkcası anlamak mümkün değil.

Büyük metropollerde yoğun trafik ve ulaşım sorunundan dolayı bir ihtiyaç olarak doğan bu araçlar açıkcası daha çok can yakacağa benziyor.

Not: Yazıyı hazırladığım günün akşamında prime haberlerde de scooter kazalarından bahsedildi. Bu mesele önemli. Ancak biz ne zaman bunun farkına varacağız. Dur bakalım…


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları