Dirençli Hipertansiyon Hastaları İçin Umut Işığı

GÜNCEL / SAĞLIĞINIZ İÇİN

Dirençli Hipertansiyon Hastaları İçin Umut Işığı

- 'Renal arter sempatik denervasyon işlemi ile sinirler ortadan kaldırılıyor. Yaklaşık bir saat süren işlemle sağ ve sol böbrekteki sinirlere kateter yardımı ile ulaşılıyor ve yakma işlemi gerçekleştiriliyor. Daha işlem sırasındayken bile tansiyon düşüşü gözlemleniyor'
- Bayındır İçerenköy Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Timur Timurkaynak, yapılan çalışmaların dirençli hipertansiyon vakalarında sorunun böbrek damarlarındaki sinir sisteminin beyni uyarmasından kaynaklandığını gösterdiğini, ilaçların bu sinirleri baskılamaya yetmediğini belirterek, "Renal arter sempatik denervasyon işlemi ile ise sinirler ortadan kaldırılıyor. Yaklaşık bir saat süren işlemle sağ ve sol böbrekteki sinirlere kateter yardımı ile ulaşılıyor ve yakma işlemi gerçekleştiriliyor. Daha işlem sırasındayken bile tansiyon düşüşü gözlemleniyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye İş Bankası grup şirketleri arasında yer alan Bayındır Sağlık Grubu'ndan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Timur Timurkaynak, böbrekteki sinirlerin yakılarak tansiyonu yükselten hormonların salgılanmasının önlendiği "renal arter sempatik denervasyon" işlemi hakkında bilgi verdi.

Toplumun neredeyse yarısını etkileyen hipertansiyonun, sessiz ve hiç belirti vermeden seyredebildiğini belirten Timurkaynak, "Bu nedenle de hastalar tansiyon ölçtürmedikçe bu hastalıktan haberdar olamıyor. 'Sinsi katil' olarak adlandırılan hipertansiyonda hastaların büyük çoğunluğunun tansiyonu ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabiliyor. Bazı kişilerde 3 ya da daha fazla tansiyon ilacı birlikte kullanılmasına rağmen sonuç yetersiz olabiliyor. Bu durumda da hastalar kalp krizi, kalp yetmezliği, felç, böbrek yetmezliği, körlük, bacak damarlarında tıkanma, aort damarında genişleme ve yırtılma riskiyle karşı karşıya kalıyor." ifadelerini kullandı.

- "45 dakikada dirençli hipertansiyon tedavisi"

Dirençli hipertansiyon vakalarında sorunun böbrek damarlarındaki sinir sisteminin beyni uyarmasından kaynaklandığını ve bu sistemin tansiyonunun düşmesini engellediğini aktaran Timurkaynak, şunları kaydetti:

"Yanlış beslenme, hareketsiz yaşam, sigara ve alkol tüketimi gibi nedenlere bağlı olarak gelişen yüksek tansiyon, toplumları giderek daha çok tehdit eden bir hastalık haline geliyor. Yüksek tansiyon, sinsi bir hastalık olduğu için genellikle fark edilmeden ilerliyor. Önlem olarak tansiyonun normal değerleri 14/9'un altına çekilebilmesi için hastalara ilaç veriliyor. Ancak bazı hasta gruplarında en az 3 ilaç kullanılmasına karşın tansiyonu düzenlemek mümkün olmuyor. Bu da hastayı ciddi bir tehlike altına sokuyor. Yapılan çalışmalar, dirençli hipertansiyon vakalarında sorunun böbrek damarlarındaki sinir sisteminin beyni uyarmasından kaynaklandığını gösteriyor. Dirençli hipertansiyonu olan hastalarda ilaçlar bu sinirleri baskılamaya yetmiyor. Bu sinir sistemi, tansiyonu tetikleyerek düşmesini engelliyor. Renal arter sempatik denervasyon işlemi ile sinirler ortadan kaldırılıyor. Yaklaşık bir saat süren işlemle sağ ve sol böbrekteki sinirlere kateter yardımı ile ulaşılıyor ve yakma işlemi gerçekleştiriliyor. Daha işlem sırasındayken bile tansiyon düşüşü gözlemleniyor."

Renal arter sempatik denervasyon yönteminin, herhangi bir kesi yapılmayan ve sadece 45 dakika süren bir girişim olduğunu bildiren Timurkaynak, "Ayrıntılı tetkikler sonrası dirençli hipertansiyon tanısı konan hasta, işlem sabahı aç olarak hastaneye geliyor. İşlem, kalp anjiosu yapılır gibi kasık damarının içine girilerek lokal anestezi ile yapılıyor. Uzun bir kateter ile önce sağ, ardından sol böbrek damarına giriliyor ve buradaki sinirler yakılıyor. Sinirler yandıktan sonra artık tansiyonu yükseltecek sinyalleri gönderemez hale geliyor. Bu işlem yaklaşık 45 dakika sürüyor ve hasta aynı gün evine gidebiliyor. Bu yöntem; böbreğe herhangi bir zarar vermiyor, aksine tansiyonu düşürerek böbreğin korunmasına yardımcı oluyor." değerlendirmesinde bulundu.
Bu haber 21.12.2021 16:06:01 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : AA

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • 1 Mayıs Kutlu Olsun

 • Sağlık Bakanlığı Koronavirüste Güncel Verileri Paylaştı...

 • 4 Bin Virüs, Memeliler Arasında Yayılmasına Neden Oluyor!

 • Bu Besin Egzama ve Mantarı Yok Ediyor!

 • İşte Vücuttaki Nikotini Temizleyen Besinler!

 • Bayramda Yollara Dikkat

 • Kalın Bağırsak Kanserinin 6 Belirtisi Nelerdir?

 • Kan Basıncını ve Kan Şekerini Dengeleyen Kuru Meyveler

 • 7 Gün Boyunca İçerseniz Akciğerleri Temizleyip Sivilceleri Yok Ediyor!

 • Dikkat! Son Günlerde Çok Sık Görülmeye Başladı

 • DSÖ'den Gizemli Salgın Açıklaması! 12 Farklı Ülkede Görüldü!

 • İbn-i Sina'nın Şeker Hastalığına Önerdiği Altın Bitki! 3 Dakikada Hazırlanıyor

 • İngiltere'de Kansere Yol Açabilen Yeni Mutasyon İmzaları Saptandı!

 • SGK’dan Önemli Karar! 6 İlaç Daha Geri Ödeme Listesine Alındı

 • Faydalarını Okuyunca Hemen Tüketmek İsteyeceksiniz!

 • 3600 Ek Gösterge, Sağlıkta Şiddet, Mali İyileştirmeler Ve..

 • 50 Yaş Üzeri Kişilerin Mutlaka Tüketmesi Gerekiyor!

 • Sağlık Bakanı Koca'dan İstifa Eden Hekimlere İlişkin Önemli Açıklama!

Benzer Haberler