Yeni Bir Afrika Mutasyonu: OMICRON
Bazı ülkeler aşılara yeteri kadar erişim sağlayamaz ise o ülkelerde yeni mutasyonlar çıkması engellenemez…

Bilindiği gibi tam virüs bitecek derken şimdi de yeni Afrika’dan gelen daha tehlikeli bir mutasyon ile karşı karşıya kaldık. Omicron mutasyonu. Son haftada ülkemizde de omicron mutasyonuna sahip hastalar görüldü. Daha önceden mutasyona uğradıkça covid-19 virüsünün etkisinin azalacağını ve biteceğini düşündük fakat virüs bizi yanılttı ve hala daha güçlü mutasyonlar ile karşımıza çıkmaktadır. 

Peki yaklaşık olarak 4 aşı firmasının aktif olarak ülkelerde uygulanmasına rağmen neden hala vaka sayısında azalama olmadı ??? Neden Omicron mutaysonu Afrika’dan geldi.  Bunun nedenlerinden biri de büyük ülkelerin ve büyük ilaç firmalarının bencilliği ve açgözlülüğü… Aşı ve ilaçların ülkelere dağılımı pandeminin başından beri adaletsiz bir şekilde dağıtıldı. Ekonomik gücü olan ülkeler aşılara kolay ulaşım sağlarken gelişmemiş ülkeler aşıya ulaşamadı ve hala ilk zamanlardaki gibi virüsle zorluklar içinde mücadele vermektedirler. 

Bilindiği gibi tüm dünyayı etkileyen ve adına PANDEMİ dediğimiz bir salgını bitirmek için dünyadaki tüm insanların hepsinin doğal ve ya aşılama ile bağışık olmaları gerekir. Sadece belli bölgeler bağışıklanır ise nasıl ki Çin’den bir kişiden tüm dünyaya yayıldı ise şimdi de Afrika’dan dünyaya Omicron yayılacaktır. Her ne kadar Dünya Sağlık Örgütü 2020’de COVAX planı tüm ülkelere eşit şekilde aşı sağlanması için bir program düşündüyse de her zaman olduğu gibi bu sefer de eşitlik sağlanamamış olup fakir ülkeler aşıya yeteri kadar erişememiştir. Bu gidişle daha çok mutasyon fakir ülkelerden türeyip Covid-19 virüsünü daha güçlü şekilde karşımıza çıkaracaktır.

Pandeminin bitmesi için gelişmişlik düzeyinden bağımsız tüm ülkelerin COVAX programında belirtildiği gibi tedaviye erişim hakkı olmalıdır. Dünyadaki her insanın yeteri kadar aşı ve tedaviye eşit şekilde ulaşabildiği günler görmemiz dileğiyle…


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları