Akıncı’dan Saçma Sahneler
Tarihimize baktığımızda kahramanlarla dolu bir millet olmamıza rağmen, her zaman “Süperman var, Demir adam var, karınca adam var ama neden bizim bir süper kahramanımız yok” demiyor muyduk? Sonunda bizim de bir süper kahramanımız oldu. Akıncı filmi yaklaşık olarak 2 aydır televizyonda her Cuma gecesi yerli bir televizyon kanalında oynuyor. Gerçekten iyi düşünülmüş bir proje bu nedenle proje sahiplerini tebrik etmek gerekiyor. 

Ancak dün gece filmi izlemeye çalıştım ama çok zorlandım. Çünkü sağlık ile ilgili sahneler berbattı. Bir ameliyat sahnesinde hastanın kalbi duruyor, monitör düz çiziyor, hastaya defibrilatör uygulanıyor, hem de dozları yüzer yüzer arttırarak uygulanıyor. Tam hasta öldü derken doktor avucunun içinde tuttuğu enjektörü yaklaşık 30 cm yükseklikten hızlıca hastanın kalbine saplıyor ve sonunda kalp çalışıyor.

Ne kadar görsel bir sahne değil mi, bu sahneyi gören kendini bilmez psikopatlar kendi hastaları için de acil servislerde böyle bir müdahale bekliyorlar. Ancak gerçekte böyle bir müdahale yapılsa ölmeyecek bir hasta bile ölür. Baştan sona yanlış müdahale ile dolu bir sahne. Kalbi duran hastaya kalp masajı yapılır ama yapılmıyor. Kalbi düz çizen bir hastaya defibrilatör kullanılmaz çünkü zaman kaybı nedeni ile müdahalenin başarısını azaltır. Ama sahnede defibrilatör kullanılıyor hem de anlamsız bir şekilde yüzer yüzer doz arttırılarak kullanılıyor. Hele 30 cm yukardan avuç içindeki enjektör kalbe saplama sahnesi. İşte ölmeyen hastayı bu müdahale kesin öldürür. Çünkü intrakardiyak adrenalin yıllar önce zararlı olduğu için CPR müdahalesinden kaldırıldı. 

Sadece bu kadar mı? Tabii ki hayır...

Bizim süper kahramanımızın diğerlerinden ne farkı var, bizim kahramanımız da her şeyi biliyor. Hem tarih, hem de bilgisayar mühendisliği okumuş ama doktorluğu da biliyor. Bir sahnede boynu tutulan kişinin boyun ağrısını enteresan bir müdahale ile anında gideriveriyor. Müdahale bir zamanlar haber kanallarına düşen bel fıtığı tedavisi yapan rot balans ustasının yaptığı müdahalelerin aynısı. Sakın ola ki aynı müdahaleyi kendinize veya bir yakınınıza yapmayın. Çünkü bu yapılan müdahale sonrası felç kalma riski vardır. 

Süper kahraman olan "Akıncı" filmini rahat bir şekilde izlemek istiyoruz ancak proje sahiplerinden ricam en kısa bir zamanda sağlık sahneleri için işinden anlayan iyi bir danışman bulmalarıdır.


Son Yazıları

18.04.2021 - Güvenli Yaşam Tarzı
04.04.2021 - Yerli Aşı Bekliyoruz
27.02.2021 - Akıncı’dan Saçma Sahneler
05.02.2021 - Sanal Dünyamız
02.02.2021 - Mutant Virüs
13.12.2020 - Kimler Aşı Olmalı?
05.12.2020 - Yerli ve Milli Aşı
30.11.2020 - SABİM Adaleti
14.11.2020 - Korona Kuyrukları
27.09.2020 - Ters Kelepçe İstiyoruz

İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları