Kalp Cerrahisinde Robotik Dokunuş

Genel Sağlık / SAĞLIĞINIZ İÇİN

Kalp Cerrahisinde Robotik Dokunuş

'Robotik kalp ameliyatları, kalp cerrahisinin ulaştığı en ileri nokta, en küçük kesiyle gerçekleştiriliyor, göğüs kemiği kesilmiyor, hastaya en az rahatsızlığı vererek, en konforlu şekilde iyileşmesini sağlayan bir yöntem'
Kalp cerrahisinde tıbbın ulaştığı en ileri nokta olan ve sadece Türkiye'de değil dünyada da sınırlı merkezde gerçekleştirilebilen robotik kalp cerrahisi, göğüs kemiği kırılmadan, küçük bir kesiyle operasyon imkanı tanıyor.

Medicana'dan yapılan açıklamaya göre, göğüs kemiği kesilmeden, 8 mm'lik kesiden gerçekleştirilen robotik kalp ameliyatları, hızlı iyileşme imkanı tanıyor. Teknolojideki ilerlemelerle birlikte sağlık alanında da önemli gelişmeler yaşanıyor.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Medicana International İzmir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Suat Büket, robotik kalp ameliyatlarının, kalp cerrahisinin ulaştığı en ileri nokta olduğunu ifade ederek, söz konusu yöntemin en küçük kesiyle gerçekleştirildiğini, göğüs kemiğinin kesilmediğini, hastaya en az rahatsızlığı vererek, en konforlu şekilde iyileşmesini sağlayan bir yöntem olduğunu belirtti.

Büket, robotik kalp cerrahisi sayesinde hastaların ameliyattan kısa süre sonra normal yaşantısına dönebildiğini vurgulayarak, robotun 540 derece dönebilen kolları, 10 kat büyütülmüş görüntü kalitesi ve titremeyi önleyen kolları sayesinde kalp gibi çok hassas bir organ üzerinde, hasta ve hekim için konforlu bir ameliyat imkanı tanıdığını kaydetti.

Robotik kalp cerrahisinin uygulanabildiği kalp hastalıkları ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Büket, mitral ve triküspit kapak hastalıklarının tamirinde ya da değiştirilmesinde, kalp ritm bozukluklarına neden olan atriyal fibrilasyon, dondurma da denilen kriyoablasyon tedavisinde robotik kalp cerrahisinin çok sık kullanıldığını belirtti.

Büket, "Bunlara ek olarak koroner arter cerrahisinde, miksoma denilen kalp içi tümörlerinin tedavisinde, atriyal septal denilen doğuştan olan kalp deliklerinin tedavisinde de robotik cerrahiyi kullanabiliyoruz." dedi.

Robotla yapılan kalp ameliyatında, açık cerrahiyle yapılandan işlem olarak farklı olmadığını, farkın ameliyat tekniğinde olduğunu kaydeden Büket, şu değerlendirmede bulundu:

"Örneğin, açık cerrahide direkt eller ve elin tuttuğu alet kullanılırken, robotik cerrahide hekim, robotun tuttuğu aleti kullanarak müdahaleyi yapıyor. Bunun pek çok faydası var. Robotun kolları 540 derece hareket edebiliyor. Yani normal bir insan bileğinin hareketinden çok daha geniş bir hareket alanı var. Ameliyatı yaparken ameliyat alanını normalden 10 kat daha fazla büyük görüyorsunuz. Ayrıca titremeyi de ortadan kaldırıyor. Hekimin eli titrese de robotun tuttuğu alet bilgisayar programı aracılığı ile bu titremeyi ortadan kaldırıyor."

- "Ameliyat olmamış gibiyim"

Kalbinde son zamanlarda yaşanan çarpıntı ve sonrasında hissettiği halsizlik şikayetiyle Prof. Dr. Büket tarafından muayenesi yapılan 69 yaşındaki Aymelek Ünver'in kalp kapağında kaçak olduğu ve protez kapak takılması gerektiği ortaya çıktı. Yaptıkları araştırma sonrası robotik olarak gerçekleştirilen kalp ameliyatlarının çok daha hızlı iyileşme imkanı tanıdığını öğrendiklerini belirten Aymelek Ünver, "Annem açık kalp ameliyatı olmuştu, yaşadığı sıkıntıları biliyorum. O nedenle robotik kalp ameliyatı olmak istedim. Şu an sanki ameliyat olan ben değilmişim gibi." ifadesini kullandı.

Kalp miksoması da denilen kalbinde iyi huylu tümör bulunan 41 yaşındaki Ayşe Yurtseven'in kalp içindeki tümörler de robotik cerrahiyle alındı. Çarpıntı şikayetiyle doktora başvurduğunu belirten Yurtseven, "Yapılan tetkiklerde robotik cerrahi için uygun olduğum belirlendi. Sağladığı avantajlar nedeniyle robotik kalp ameliyatı olmaya karar verdim. Ameliyattan sonra hastaneden yürüyerek çıktık, şu an çok iyiyim. Sosyal yaşantıma erkenden dönebildim." değerlendirmesinde bulundu. 

 
Bu haber 26.2.2021 11:06:53 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : AA

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • İstanbul 2020 Yılının En İyi Sağlık Yöneticilerini Seçiyoruz

 • Kronik Uykusuzluk Şeker Hastalığına Davetiye Çıkarıyor

 • İşitme Kaybında Erken Teşhis Önemli

 • DSÖ Salgının 2021'de Sona Ermesini Beklemek Gerçekçi Değil

 • Hac İbadeti İçin Kovid-19 Aşı Şartı

 • Koronavirüs Salgınında Dünyada son 24 saat

 • Çocuklarda Metabolik Sendromu Uyarısı

 • Tükiye'de Sigara Koronavirüsten Daha Çok Can Alıyor

 • Koronavirüs Salgınında Dünyada son 24 saat

 • Türkiye'nin Koronavirüsle Mücadelesinde Son 24 Saatte Yaşananlar

 • Türkiye'nin Koronavirüsle Mücadelesinde Son 24 Saatte Yaşananlar

 • Koronavirüs Salgınında Dünyada son 24 saat

 • Kronik Hastalıklar Böbrek Sorunlarını Tetikliyor

 • Nadir Hastalıklara Farkındalık Yaratan Çizgi Roman: Nadir-X

 • Kudret Narı Kırıklara İyi Geliyor

 • Öğretmenlerin Kovid-19 Aşılama Sürecinin Ayrıntıları Belirlendi

 • Tüketilen Besinler ve Alınan Vitaminler Cilde Yansıyor

 • Kalp Cerrahisinde Robotik Dokunuş

Benzer Haberler