Belediye ve Aile Sağlığı Merkezleri
Uzun bir dönemdir uygulamaya koyduğumuz sistem AİLE HEKİMLİĞİ.

Bence Türk tarihinin gördüğü en iyi reformlardan biri olan ve kıymetli hocam Recep Akdağ ile başlayan Sağlıkta Dönüşüm Uygulamasının, arazide taçlandığı bir uygulama Aile Sağlığı Merkezleri.

Göreceksiniz süreç içinde çok daha iyi bir konuma gelecekler.

Aile Hekimliğinin en önemli ihtiyaçlarından biri uygun mekanlarda hizmet vermek.

"Sanal ASM" diye bir kavramı duymuş olmalısınız.

Manavdan, marketten veya mobilya dükkanından bozma, gerekli metrekareyi tutturan dükkanları aile hekimleri, aile sağlığı merkezi olarak kiralayabiliyorlar. Dükkan kiraları ve diğer bazı masraflar için bakanlık kendilerine bir miktar katkıda bulunuyor.

Tabi herşey rastgele değil. Genel planlamaya uygun olarak, nüfus başına düşecek hekim sayısı dikkate alınarak ilçe toplum sağlığı merkezi başkanlıklarının denetim ve gözetiminde  yapılıyor bu işler.

Buraya kadar tamam.

Aile sağlığı merkezleri birinci basamak sağlık hizmetinin eczanelerle birlikte, ilk adım adresi ve vatandaşın en kolay gidebildiği ilk müracaat yerleri konumundalar.

Hepimizin ortak derdi olan, toplumun önemli bir kesiminin buralarda çözebilecekleri birinci basamak sağlık şikayetleri için hastanelere akın etmeleri konusunu dikkate alalım.

İnsanları aile sağlığı merkezlerine teşvik etmek ve hatta ikna etmek için yapılması gereken bazı işler var.

Bunların hepsi önemli.

Ben bu yazımda bu hepsi önemli olan maddelerden birinin üzerinde duracağım.

Yukarıda bahsettiğim sanal asm olayı giderek sıkıntı olmaya başladı. Uygun fiziki koşulları taşımayan, ulaşılması zor, gözden uzak ara sokaklarda olan ve dışarıdan bakılınca, bir sağlık merkezi olduğunu söylemeye bin şahit lazım gelen aile sağlığı merkezleri oluşmaya başladı.

İnsanlar sadece bu fiziki görünümden bile etkilenerek mücbir sebepler dışında gitmezler buralara.

E peki ne yapacağız o zaman?

Noksan veya aksayan tarafları dile getirirken elbette çözüm önerilerini de beraber sunmak lazım.

Aslında uygulanan ve de çok da iyi bir çözüm olan uygulamalar var. Bunu her ilçeye yaysak yeterli bu sorunun çözümü için. Nedir o?

Özellikle İstanbul ilçe belediyelerinin bir kısmının uyguladığı çok yerinde bir yardımdır bu.

Fatih, Beyoğlu, Eyüp gibi ilçelerde çok güzel örneklerine şahit oldum.

Belediye, ilçe içinde bulunan müsait parkların içinde çok güzel mekanlar üreterek, doktorlarımıza kira bedeli karşılığında tahsis edebilir. Ediyorlar da.

Sağlık hizmetine öyle büyük bir katkı ki bu.

Benim ilçemin insanı en güzel hizmeti almaya layıktır. Güler yüzlü sağlık hizmetinin ilk koşulu güler yüzlü sağlık personelidir.

Onların rahatça çalışabilecekleri mekanları üretmek ve her türlü ihtiyaçlarında yanlarında olmak, benim vatandaşımın mutluluğuna, sağlığına hizmet eder.

Sağlık ve afiyet dilerim cümlenize.


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları