Kadın Olmak?
Kadın tek başına anlam ifade etmeyen, ruhunda, bedeninde anneliği, sevgiyi, şefkati, gücü, varoluşun temelini oluşturan toplumun yapı taşıdır. Kadınlar, kadın olarak hayata karşı savaş vermeye öncelikle bedenlerinde başlar, bu süreç erkeklerle eşit haklara sahip olma yolunda kesişir ve 8 Mart 1857'de Amerika'da eşitsiz şartlarda çalışma, düşük ücretle çalışma, insanlık dışı çalışma koşulları sebebiyle grev yaparak kadınların can vermesiyle son bulmuştur. Fakat 8 Mart kadınların da yüzünün güldüğü, erkeklerle aynı şartlarda olabildiği bir dünyada yaşamını sürdürebilmesi için onlara armağan edilmiştir. Kadınların bu günde farkındalıklarını öne çıkarabileceği seslerini duyurabileceği bir gün olarak ilan edilmiş. Farkındalık oluşturulması adına anılan 8 Mart tarihi dışında kadınların emekleri, başarıları, varoluşu köklü bir ağaçtan farksızdır. Barışın aracı kadındır. 

 Kadın sağlık çalışanları kıyaslanan kadın erkek güç karşılaştırmasında bile gücünü göstermiştir. Sağlık çalışanı kadınlarımız geçmişten bu güne gerek savaşlarda kol gücünü kullanmış, gerek günümüzde evini çocuğunu görmeden anneliğini de bırakarak yalnızca mesleğiyle sağlık sektörüne ışık tutmuştur. Bilindiği gibi sağlık alanı ülkemizde kadın çalışanların çoğunlukta olduğu toplam sağlık çalışanlarının %56’sını oluşturmaktadır. Şüphesiz sağlığın her alanında var olan kadınlar pandemi sürecinde aile olmayı, çocuğunu öpmeyi, evini görmeden saatlerce hastanede salgınla büyük mücadeleler vermiştir. Halen daha bu süreç devam etmektedir. Salgın sürecinde yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen görevlerini eksiksiz ve tüm kutsallığıyla devam ettirmişlerdir. Kadın-erkek eşittir. Yalnızca biyolojik olarak farklılıklara sahiptir.

 Kadın annedir, fedakarlıktır, dengedir, düzendir, güçtür, öğretmendir, hemşiredir, emektir kadın toplumun yapı taşı, geleceğin inşasıdır. Dünya kadının emeğiyle güzelleşir, kadının emeğinin geçmediği hiç bir durum söz konusu olamaz. Kadına şiddetin son bulduğu, adaletin artık sağlanabildiği bir ülke olması umudu ile tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar günü kutlu olsun. 


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları