Salgının Gölgesinde Tıp Bayramı
14 Mart 1919’da İstanbul’un işgalini protesto etmek için ilk tıp bayramı kutlandı. O zamanlar hekimler ve sağlık çalışanları kendi görevlerinin yanı sıra ülke sorunlarının çözümü için de uğraşmışlar ve kahramanlık göstermişlerdir. 1919’daki ilk tıp bayramı işgalin gölgesinde kalmış olsa da o günden sonra her yıl tıp bayramı coşkuyla kutlanmıştır. Coronavirüsün ilk ortaya çıkmasının seneyi devriyesinde bu seneki tıp bayramı da ne yazık ki salgının gölgesinde kalmıştır. 

Sağlıkçılar kimi zaman hakaretlere uğrayarak, kimi zaman övgülerle, kimi zaman alkışlanarak şifa veren eller olmaya devam ettiler. Özellikle salgınla mücadele döneminde hastaları tedavi etmek için kendi canlarını hiçe sayan çalışanların kahramanlıkları unutulacak gibi değildir. 

Salgının başlamasından itibaren 118 doktor ve yüzlerce sağlık çalışanı, bir nefes daha hayata tutunsun diye hayatını kaybetti. Adeta yaşatmak için ölümü kucakladılar ve tıp şehidi oldular. Yaşatmak için ölümü göze alan Türk hekimi, kahramanlığın sadece cephede olmadığını da herkese göstermiştir.

Her yıl coşkuyla kutlanan 14 Mart Tıp bayramı bu yıl salgının gölgesinde buruk geçse de öncelikle kaybettiğimiz sağlık çalışanlarının, sonrasında gece gündüz demeden çalışan ve işlerinin başında olan tüm tıp camiasının tıp bayramı kutlu olsun.

Sağlık ve sevgiyle...


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları