Türk Sağlık-Sen`den Basın Açıklaması

DUYURULAR / GÜNCEL

Türk Sağlık-Sen`den Basın Açıklaması

Türk Sağlık-Sen İstanbul Üniversite Şube Başkanı Ufuk Tuğrul 26 Mart Cuma günü saat 12:20'de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde sağlık çalışanlarının maaşları ve ek gelir ödemeleri ile ilgili basın açıklaması yaptı.
 Türk Sağlık-Sen İstanbul Üniversite Şube Başkanı Ufuk Tuğrul Covid-19 salgın sürecinde, ellerine bir mum alarak aydınlığı arayan ve bu arayış esnasında  aramızdan ayrılıp rahmeti rahmana kavuşan mesai arkadaşları, sağlık çalışanları ve bütün vatandaşlar için herkesi bir dakikalık saygı duruşmasına davet ederek konuşmasını başlattı. 

Bir yılı aşkın zamandır virüsle cansiperhane, cephenin en ön safında kıyasıya  mücadele eden sağlık çalışanlarının haklı talepleri maalesef duyulmuyor, görmezden geliniyor. Sosyal medya aracılığıyla sürekli gündeme taşınan sağlık çalışanlarının haklı taleplerinin  çözümü henüz gerçekleşmedi.

"Sağlık Bakanımız, Dr. Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarının her gününün bir başka zorlukla geçtiğini, sağlık çalışanlarının hayat vermek adına kendi hayatlarından geçtiğini ifade ettiler. Bu durumu gören Sağlık Bakanımız var fakat sadece bu durumu görmekle yetinmek maalesef problemlerimize bir çözüm getirmiyor Sayın Bakanımız." ifadeleriyle seslerini Sağlık Bakanına duyurmak istediklerini ifade etti.

Sağlık çalışanlarının yalnızca akademik birimi değil sağlığın alanında bulunan hastane polisi, güvenliği, kat görevlisine kadar tüm birimleri ilgilendirdiğini vurgulayan Ufuk Tuğrul her birimin ek gelir ödemeleri üzerinde bir yenilik, değişiklik olması gerektiğini sözlerine ekledi.

"Sağlık çalışanlarının  ekonomik kayıpları, virüsten kaynaklı oluşan ağır iş yükü ve sağlık çalışanlarının sosyal haklarından mahrum kalmaları  bizleri yeterince yıpratmıştır. Uygulamaya konulan ve ilgili bakanlıklar tarafından taahhüt edilen ek ödeme düzenlemelerinden üniversiteli sağlık çalışanları etkin bir şekilde maalesef  faydalanamamıştır. Söz konusu düzenlemeler ile sağlık personellerinin riskli birim kat sayıları yani tavan kat sayıları üzerinden ek ödeme almaları sağlanarak bu süreci yüksek motivasyonla geçirmeleri hedeflenmiştir. Ancak tavan katsayılar üzerinden döner sermaye ödemesi söz verildiği şekliyle yapılmamıştır. Bu durumun haricinde uygulamaya konulan ek ödeme yönetmeliği genel idari hizmetler sınıfında çalışan memurları, hasta bakıcıları, kayıt personellerini ve sağlık işçisi sınıfındaki arkadaşlarımızı kapsamamıştır."

"Bütün sağlık çalışanları memnun edecek bir düzenleme bekliyoruz."

"Hastanemizin birimleri  Covid-19'lu alan ve Covid-19 olmayan alan şeklinde ayrılmıştır. Sokakta olan virüs hastanelerin bazı kliniklerinde yok sayılmıştır. Oysa virüs Üniversitenin her birimine uğramış, her birimden arkadaşımız bu bulaş riskinne maruz kalmış ve çalışma arkadaşlarımız esnek mesai günlerinde kliniklerine gelerek özverili bir şekilde nerede görevlendirildiler ise görevlerini orada yapmışlardır. Bu durumda kimseyi ötekileştirmeden, bütün çalışanları memnun edecek bir düzenleme bekliyoruz. Nitekim, bu eşitlik ilkesinden uzak uygulamalardan vazgeçilmesi gerekmekte ve zaten zor şartlarda büyük bir özveri ile geçirilen bu sürecin moral ve motivasyonu bozucu işlemlerle yürütülmemesi gerekmektedir." ifadelerini kullandı ve ekledi;

Ülkemizde Covid-19 virüsünün ortaya çıktığı günden bu güne, hakem sağlık kuruluşları olan üniversite hastaneleri neredeyse bütün kliniklerini sadece pandemi ile mücadeleye ayırdı ve hali hazırda bu süreç bitmiş değil. "Hep birlikte aşacağız sloganlarına ek olarak söylemek isteriz ki , hep birlikte aşmalıyız! Bizler işimizin başındayız, buradayız!" vurguladı.

Tuğrul; Covid-19 sürecinde yalnızca maddi değil manevi anlamda da buhrana uğradıklarını ifade etti ve sözlerine şu şekilde devam etti;

"Bu süreç herkesin ve her kesimin dikkat ederek davranması  gereken mühim ve önemli bir süreçtir. Pandemi ile mücadele süreci zafiyete kapalı, yalnız disiplinli mücadele ile yönetilmesi gereken hassas bir süreçtir. Arkadaşlarımızı bu mücadeleye şehit verdik ve cenazelerine katılamadık."

Peki kimdir sağlık çalışanları?

Şunu iyi bilmeliyiz ki bir sağlık kurumunda çalışan herkes sağlık çalışanıdır.

"Acil serviste nöbet tutan poliste sağlık çalışanıdır. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi acil servisinde nöbet tutan Recep Ünlü ağabeyimiz de görevi esnasında Covid-19 illetine yakalanarak şehit düşmüştür. Güvenlik görevlilerimiz ve idari personelin tamamı sağlık çalışanıdır. Fakat bu saydığım meslek gurupları neredeyse hiç hatırlanmadı. Sağlık işçisi arkadaşlarımız neredeyse asgari ücrete yakın bir  maaşla hayatlarını idame ettirmeye çalışıyor. Sağlık hizmeti sunumu topyekün verilen bir emeğin ortaya çıkardığı hizmet silsilesidir, bu silsilenin her parçası önemli ve kıymetlidir. Göz ardı edilmesi ve gözden kaçırılması çalışma alanlarında eşitlik ve etik anlayışın dışına çıkılması demektir. Toplu sözleşme garabetlerinin ardından maaşlarımız eridi ve bizlere nefes aldıracak olan ek ödeme yolu gözlemekten tükendik."

Peki biz ne istiyoruz? Soruna konuşmasında yer veren Ufuk Tuğrul; 4000 tl nin altında olan sağlık çalışanı sabit maaşı  kabul edilebilir seviyede zaten değil. 

"Yoğun bakımlarda, pandemi kliniklerinde, hastanenin her köşesinde canımızı dişimize takarak çalışırken eriyip giden maaşlarımızın yeniden düzenlenmesini istiyoruz. Biz çocuklarımızdan ve ailemizden günlerce uzak kalırken en azından onlara iyi bir gelecek kurmak istiyoruz. Sözü verilen 3600 ek gösterge düzenlemesinin hayata geçmesini istiyoruz. Vergi diliminin %15 e sabitlenmesini istiyoruz. Yıpranma payının geriye dönük yılları kapsamasını istiyoruz. Sözleşmeli değil kadrolu bir istihdam istiyoruz. Ek ödemelerimizin emekliliğimize yansıtılmasını istiyoruz. Bu süreçte yüce meclisimizi göreve davet ediyoruz. Sağlık çalışanlarının beklentileri için kalıcı  çözümler üretilsin istiyoruz. Biz ek ödeme dediğimizde bizler yanlış anlaşılmak istemiyoruz. Genel itibariyle maaşlarımıza ek ödeme eklenmediğinde 4000 tl nin altında olan sağlık çalışanı sabit maaşı  kabul edilebilir seviyede zaten değil. Haykırışımız ve isyanımız bunun içindir. Bu ödemelere ek demek zaten anlamını yitirmiştir. Vergi dilimleri belimizi bükmektedir. Talebimizi yineliyorum, çalışan onuruna yakışan ve hizmetimizin karşılığı olan tek ödeme istiyoruz. Ek ödeme problemlerimiz ile ilgili kurumumuzun dekanı ve diğer yöneticileri ile görüştük. Ekonomik problemlerin olduğunu ve bu sebepten ek ödemelerin tavan oranları üzerinden yapılamadığını bizlere ifade ettiler. Üniversitemiz pandemi için bütün personeli ile canını dişine taktı ve sürece sonuna kadar özverili bir şekilde hizmet etti.Üniversitemizin yönetimi bizlere  Ekonomik problemlerinden dolayı  beklediğimiz ek ödeme tavan oranlarını dağıtamadı döner sermayesi bu süreçten dolayı eriyen üniversitemizin kayıplarının telafi edilmesi için Sn. Sağlık Bakanım, Sn. Maliye Bakanım sizleri göreve davet ediyoruz."

"Sağlık çalışanları ülkemizin beyaz üniformalı askerleridir. Devletimize ve milletimize sadakatle hizmet etmek bizlere onur ve gurur verir. Haklı taleplerimizin duyulması ve yerine getirilmesi bizleri bu zorlu günlerde mutlu etmeye yetecek ve çalışma azmimizi artıracaktır. En kısa sürede güzel günlere hep birlikte kavuşacağımıza olan inancımız tamdır. Toplulmumuzun her kesimi üzerine düşeni yapmalı ve sürece hizmet etmelidir." şeklinde konuşmasını sonlandırdı. 

 

 
Bu haber 26.3.2021 14:57:31 tarihinde eklenmiştir.

Emine Yolal Emine Yolal tarafından hazırlanmıştır.


Haber Kaynağı : Özel Haber

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Kovid-19'un oluşturduğu stres vertigo vakalarını artırdı

 • Ramazanda diş sağlığı için asitli içeceklerin sınırlandırılması önerildi

 • Yüksek Risk Grubundaki Diyabet Hastalarına Oruç Uyarısı

 • Sahursuz Oruç Tutmak Bağışıklık Sistemini Savunmasız Bırakabilir

 • Kalp Hastaları Oruç Tutma Kararını Hekimiyle Birlikte Almalı

 • Her İki Kadından Birinin Gebeliği Ameliyatla Sonlanıyor

 • Koronavirüs Salgınında Dünyada son 24 saat

 • Fahrettin Koca Açıklamalarda Bulundu

 • AB Ülkelerine Johnson and Johnson Aşılarının Dağıtımı Başladı

 • Sosyal Medya Gençlerde Estetik Kaygıyı Artırıyor

 • Yemen'de Yaklaşık 11 Bin AIDS Hastasının Mücadelesi

 • Salgında Dünyada Son 24 Saat

 • Afrika'da Kovid-19 vakası sayısı 4 milyon 378 bini geçti

 • Devlet, kanser ilaçlarına geçen yıl 5,6 milyar lira kaynak aktardı

 • Türkiye'nin Koronavirüsle Mücadelesinde Son 24 Saatte Yaşananlar

 • Parkinson erkeklerde daha sık görülüyor

 • Almanya'da Kovid-19 vakası sayısı 3 milyona yaklaştı

 • Johnson and Johnson Aşısının Pıhtılaşmaya Neden Olup Olmadığını Araştırıyor

Benzer Haberler