Bir Ar-Ge Hikayesi
Değerli okurumuz; okuyacağınız yazı hayal ürünü olmayıp tamamen gerçek yaşanmış bir olaydır.

30 yıldır Ar-Ge yapıyoruz. 10 yıldır Ar-Ge bazlı üretim yapıyoruz. TÜBİTAK KOSGEB, Üniversite ve Sanayi işbirliği projelerinde çok deneyimliyiz. TÜBİTAK ve Üniversitelerden teknoloji ve Ar-Ge ödüllerimiz var. Özel bir alanında üretim ve Ar-Ge yapıyoruz. Sağlık Bakanlığına kayıtlı binlerce kalem ürünümüz var.

Madalyonun öbür tarafı

10 yıldır TL bazında aynı fiyata ürün satıyoruz, maliyet 6 kat arttı, kamudan 2 yıldır, üniversitelerden 3-4 yıldır ödeme alamıyoruz. Pandemide Ar-Ge ve üretim olarak en çok zarar gören sektörlerdeniz.  Alacağımız var ama tahsil edemiyoruz,  bize söylenen ”%25-40 iskonto yapın verelim” Oysaki alacağımız TL olarak 10 yıl önceki fiyat ile aynı. Pula dönen alacaktan bir de iskonto isteniyor. 

Pandemi başında maske Ar-Ge’si yaptık. İleri koruyuculu, yıka-kullan özelliğinde. Tıbbi cihaz kurumuna da kayıtlı sertifikalı tek ürün idi. Dünyanın bütün ülkelerinden ciddi talepler aldık. Malum yapı dedi ki: Biz alamayız, sen de satamazsın ve ihraç da edemezsin.

En kötüsü de herkese ulaşıp muhatap bulamamak. Daha da kötüsü? Bu işin kaymağını bazı kişilerin yemiş olduğu bilmek.

Pes ettim

Ar-Ge’yi durdurduk. Bazı bitmiş ödüllü projeleri de hayata geçiremiyoruz. Habire üretimi de küçültüyoruz. Kadim üreticiler de bir bir dökülüyor.  Bazı özel tıbbi malzemelerin üretiminde Hindistan ve Çin’den geride kaldık, oysaki bu tıbbi malzemelerin üretiminde bu ülkelerden çok önde idik.

Sonuç

Sağlık hizmet sektörü çok büyüdü, güçlü ama tekelleşme ile tedarikçisini yok ediyor. Sağlık sanayicisi sizlere ömür.

Günün yorumu

Paranın olmadığı yerde Ar-Ge de üretim de olmaz, olsa da devam etmez.

Sağlıcakla…


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları