Kovid-19 Aşısı `Kemoterapiden Bir Hafta Önce veya Sonra Yaptırılması` Tavsiyesi

Genel Sağlık / SAĞLIĞINIZ İÇİN

Kovid-19 Aşısı `Kemoterapiden Bir Hafta Önce veya Sonra Yaptırılması` Tavsiyesi

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Demirer, kanser hastalarına, kemoterapiden bir hafta önce veya sonra yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olmaları tavsiyesinde bulundu.
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Tıbbi Onkoloji, Hematoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Demirer, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, özellikle kemoterapi gören ve dördüncü evrede olan kanser hastalarının bağışıklık sistemlerinin düştüğünü, bu kişilerin Kovid-19'u ağır geçirme olasılığının yüksek olduğunu söyledi.

Kanser hastalarının, Kovid-19 bulaşma riskinden korunmak için zorunlu olmadıkça dışarı çıkmaması gerektiğini vurgulayan Demirer, "Kovid-19 sürecinde kanser hastalarına zorunluysa kemoterapi veriyoruz. Mümkünse, bazen kemoterapileri erteliyoruz ya da ağızdan haplarla tedavi sürecini sürdürüyoruz. Zorunlu olarak kemoterapi alması gereken hastalara, hastanelerde mutlaka sosyal mesafeyi korumalarını, kalabalığa girmemelerini, 2 maske takmalarını, mümkünse siperlik kullanmalarını tavsiye ediyoruz." diye konuştu.

"Düşük antikor oluşsa bile kanser hastalarının aşılanması gerekiyor"

Demirer, kanser hastalarına Kovid-19 aşılama programında öncelik tanınmasına ilişkin kararın önemine işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Kovid-19'un ağır seyretme ve ölüm riskinin yüksek olmasından dolayı nasıl ki 65 yaş üstündekiler ile kronik hastalığı olanlara öncelik verildiyse aynı şekilde yaşa bakılmadan kanser hastalarının da öncelikli aşılanması yerinde bir karar. Ancak bağışıklık sisteminin düşük olması, kemoterapinin, verilen bazı akıllı ilaçların bağışıklık sistemini baskılaması nedeniyle kanser hastalarında, aşıya verilen bağışıklık yanıtı, antikor oluşma oranı sağlıklı insanlara oranla daha düşük. Bunu biliyoruz fakat daha düşük antikor oluşsa bile kanser hastalarının aşılanması gerekiyor. Dünyada yaygın görüş de bu yönde. Çünkü Kovid-19 enfeksiyonu oluşması halinde aşı, kanser hastalarını koruyacak, hastalığın ağır seyretmesini önleyecektir."

"Aşının kemoterapi ile aynı gün yapılmaması uygun olur"

Kanser hastalarının aşı olmaları gereken zamana ilişkin tavsiyede bulunan Demirer, "Kanser hastalarının aşılarını, kemoterapiden bir hafta önce veya sonra yaptırmalarını öneriyoruz. Aşının kemoterapi ile aynı gün yapılmaması uygun olur. Kemoterapinin yan etkileri var, aşıda da bazen halsizlik, aşı yerinde ağrı, ateş gibi yan etkiler olabiliyor. O yüzden bunların mümkün olduğunca üst üste getirilmemesinin, bir ara verilmesinin uygun olacağını vurgulamak istiyorum." dedi.

Demirer, ülke genelinde Kovid-19 vakalarının arttığına işaret ederek, özellikle kanser hastaları gibi yüksek risk grubundakiler olmak üzere tüm vatandaşlara tedbirlere titizlikle uyma çağrısında bulundu.

Prof. Dr. Taner Demirer, şunları kaydetti:

"Herkesin maske, mesafe, hijyen kurallarına dikkat etmesi gerekiyor. Ülkemizde mutasyona uğrayan virüsler yaygınlaştı. Türkiye'ye özgü mutasyonlar da olabilir. Bu yüzden vatandaşlarımızın bireysel karantina uygulaması gerekiyor. Yani kısıtlamalar olsa da olmasa da herkes kendisini ve çevresini korumak için işi olmadıkça, mümkün olduğunca dışarıya çıkmayacak, kalabalık ortamlarda bulunmayacak."
Bu haber 1.4.2021 12:46:09 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : AA


İlgili Etiketler

aşı
kanser
kemoterapi
koronavirüs

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Türkiye'nin Koronavirüsle Mücadelesinde Son 24 Saatte Yaşananlar

 • 'Şekerleme' yapmak uyku düzeninde bozulmalara yol açabiliyor

 • Böbrek hastalığı olup oruç tutmak isteyenlerin bazı kurallara uyması önem taşıyor

 • Kalp sağlığını etkileyen 8 risk faktörüne dikkat' uyarısı

 • Türkiye'nin Koronavirüsle Mücadelesinde Son 24 Saatte Yaşananlar

 • Normal doğum, bağırsak mikrobiyotasını destekliyor

 • Kovid-19'un oluşturduğu stres vertigo vakalarını artırdı

 • Ramazanda diş sağlığı için asitli içeceklerin sınırlandırılması önerildi

 • Yüksek Risk Grubundaki Diyabet Hastalarına Oruç Uyarısı

 • Sahursuz Oruç Tutmak Bağışıklık Sistemini Savunmasız Bırakabilir

 • Kalp Hastaları Oruç Tutma Kararını Hekimiyle Birlikte Almalı

 • Her İki Kadından Birinin Gebeliği Ameliyatla Sonlanıyor

 • Koronavirüs Salgınında Dünyada son 24 saat

 • Fahrettin Koca Açıklamalarda Bulundu

 • AB Ülkelerine Johnson and Johnson Aşılarının Dağıtımı Başladı

 • Sosyal Medya Gençlerde Estetik Kaygıyı Artırıyor

 • Yemen'de Yaklaşık 11 Bin AIDS Hastasının Mücadelesi

 • Salgında Dünyada Son 24 Saat

Benzer Haberler