Kişilik Bölünmesi
Çocukluk Çağı Travmalar Önemsiz mi?

"Güvenlik ve emniyet kendiliğinden olan şeyler değildir, ortak fikir birliği ve kamusal yatırımın sonuçlarıdır. Toplumumuzun en kırılgan bireyleri olan çocuklarımıza şiddet ve korkudan arındırılmış bir hayat borçluyuz.” 

Nelson Mandela, Güney Afrika Eski Başkanı

"Çocuklar yaş çimento gibidir, üzerlerine ne düşse iz bırakır.” 

"Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

"Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir.” -İbni Sina

ÇOĞUL KİŞİLİK BOZUKLUĞU (DİSOSİYATİF KİMLİK BOZUKLUĞU) 

"Yakınımdakiler beni anlamıyor, hayal gördüğümü zannediyorlar."

"Kendimi anlatamıyorum sürekli suçlanıyorum."

"Yapmak istemediklerimi yapmak zorunda kalıyorum."

“Sanki içimde farklı farklı davranmama neden olan bir insan var”

“Bana yap diyen, yaptıklarım ile ilgili yorum yapan sesler duyuyorum”

“Dun gece, koltukta öylece hiçbir şey düşünmeden 2 saat bir noktaya baktığımı fark ettim”

“Bazen kendi hareketlerimi dışarıdan izliyormuşum gibi hissediyorum”

“Yola çıkıyorum. Bir yere geliyorum, oraya nasıl geldiğimi bilemiyorum”

“Yalan söylemekle suçlanıyorum”

“Evimde bensiz değişiklikler oluyor. Odamdaki eşyaların nereden, nasıl geldiğini bilemiyorum”

“Araştırmalar, Çoğul Kişilik Bozukluğunda, Çocukluk Çağı Travmalarının, Ensest Olaylarının Önemli Bir Etken Olduğunu Göstermektedir.!” 

KİŞİLİK BÖLÜNMESİ

Çoklu kişilik bozukluğu, kişinin kimliğinin iki veya daha fazla kişiliğe bölünmesini ifade ediyor. Çoklu kişilik bozukluğu yaşayan kişiler genelde istismara uğramış kişilerdir. 

ÖNEMLİ.! 

Çocukluk çağında yaşanan her travma sonraki yaşamı ciddi manada denetim altına alabiliyor. Çoğumuz çocukluk çağında yaşadıklarımız ile sonraki yaşantımızda kabuslar yaşıyabiliyiruz. Ekilen tarla ve o tarlaya hasat dönemine kadar verilen önem neyse çocukluk dönemi de o kadar önemli. 

Çocuğunuza karşı nasıl bir yaklaşım tarzınız var?

Çocukların sosyal ilişkilerde aktiflik durumları ne?

İstismar vb durumlara karşı çocuklara nasıl bir eğitici rol model oldunuz?

Olumsuz bir sürece karşı çocuklarınız size çok rahat açılabiliyor mu?

Hangi Semptomlar İşarettir? 

Çoklu kişilik bozukluğu yaşayan hastalarda iki veya daha fazla kimliğin özellikleri bulunur. Bu farklı kimliklerin sayısı 2 de olabilir 100’den fazla da olabilir. Genellikle bu sayı 10 kadardır. Bu özelliklerin hepsi, kişinin birincil kimliğinden çok farklıdır. Bu karakterlerin en az ikisi, kişinin davranış modellerini kontrol altına alır. Her bir karakter kendi hikayesine, kişisel görünümüne, davranış modellerine, fiziksel özelliklerine ve isme sahiptir. Bazı karakterler ise bazı durumlara özgü olarak ortaya çıkar. Alternatif kimlikler çok kısa süre içinde değişebilir, biri diğerini baskılayabilir. Bir kimlikten diğerine geçiş psikososyal stresle tetiklenir.

Bu hastalıkla yaşayan kişilerin kişisel geçmiş, insanlar, mekanlar, olaylara dair hafızalarında ciddi boşluklar bulunur. Farklı kimlikler farklı olayları hatırlayabilir. Ancak genellikle pasif karakterlerin hafızaları daha sınırlıdır. 

Karışık pizza tabiri tamda yerinde olur sanırım. Bu kişiler ile ilgili ailelerinin ve çevrelerinin sabırlı olması oldukça önemlidir.

Önemli.! 

Çoklu kişilik bozukluğu yaşayan kişilerde depresyon, anksiyete, pasiflik, bağımlılık veya suçluluk gibi semptomlar görülür. Bu kişilerin çocukluklarında davranış problemi veya okulda odaklanma sorunu sık sık görülür. Kendine zarar verme veya agresif davranışlar sergileme bir başka semptom olabilir. Çoklu kişilik bozukluğu yaşayan kişilerde görsel veya işitsel halüsinasyonlar ortaya çıkabilir. İlk semptomların görülmesiyle hastalığın teşhis edilmesi arasında geçen süre genellikle 6-7 yıl şeklindedir.

NEDENLERİ

Yapılan araştırmalar, çoklu kişilik bozukluğu hastalarının çoğunun çocukluklarında fiziksel veya cinsel istismara maruz kalmış kişiler olduklarını gösteriyor. Ayrıca çoklu kişilik bozukluğu olan kişilerde genellikle travma sonrası stres bozukluğu da görülebiliyor. Hastalığın kalıtımsal özellikleri de  önemlidir. Öyle ki, yapılan birçok çalışma çoklu kişilik bozukluğu hastası olan kişilerin biyolojik akrabalarında aynı hastalığın görülme sıklığının, diğer insanlara göre daha yüksek olduğunu gösteriyor. 

TEDAVİ

Çoklu kişilik bozukluğunun başlıca tedavisi uzun süreli psikoterapiden geçiyor. Tedavinin hedefinde ise farklı kişiliklerin parçalanıp, daha sonra tek bir karakterde birleştirilmesi yer alıyor.

Çocukluk dönemindeki ağır travmaların neden olduğu bu sorun üzerinde çalışırken travmaların çalışması diğer birçok psikolojik soruna kıyasla titizlikle ve çok dikkatli bir biçimde yapılmalıdır. Bu nedenle bu soruna özgü özel bilgi ve deneyim gerektiren kapsamlı bir psikoterapi çalışması yapılması gerekir.


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları