Normal mi, Sezeryan mı?

Kadın Sağlığı / SAĞLIĞINIZ İÇİN

Normal mi, Sezeryan mı?

Bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına almak için nasıl bir doğum şekli gerekebileceği anne adaylarının en çok düşündükleri konu oluyor. Normal doğumun elverişli olmadığı durumlarda hekim kararıyla sezaryene dönmek bebek ve anne için hayati önem taşıyabilir.




Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi İrem Yengel, "Bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına almak için nasıl bir doğum şekli gerekebileceği anne adaylarının en çok düşündükleri konu oluyor. Normal doğumun elverişli olmadığı durumlarda hekim kararıyla sezaryene dönmek bebek ve anne için hayati önem taşıyabilir." ifadelerini kullandı.  

Yengel, Medipol Sefaköy hastanesi tarafından paylaşılan yazılı açıklamasında, kanama, enfeksiyon riskinin daha az olduğu normal doğum ile bebek ve anne sağlığı için gerekli durumlarda gerçekleştirilen sezaryen doğum süreçlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına almak için nasıl bir doğum şekli gerekebileceğinin anne adaylarının en çok düşündükleri konu olduğunu kaydeden Yengel, normal doğumun elverişli olmadığı durumlarda hekim kararıyla sezaryene dönmenin bebek ve anne için hayati önem taşıyabileceğini bildirdi.

Sezaryen doğumu gerektiren durumları sıralayan Yengel, "Anne adayının önceki doğumunun sezaryen olması ya da myom operasyonu gibi daha önceden geçirilmiş rahim cerrahisi öyküsü, bebeğin doğru pozisyonda ve açıyla gelmemesi, bebeğin kilosunun fazla olması, baş pelvis uyumsuzluğu (çatı darlığı), doğum sürecinde bebeğin kalp atışlarında düşmeler, bebeğin eşinin yerleşim anomalileri, bebeğin eşinin yerinden erkenden ayrılması, çoğul gebeliklerin bazı durumlarında, annenin kalp, diyabet, yüksek tansiyon, doğuştan kalça çıkığı, bel fıtığı gibi hastalıklarından dolayı ıkınma esnasında sorun oluşabilecek durumlar, bebeğin gelişme geriliği, bebeğe giden kan miktarının azalması, annenin genital bölgesinde HSV (uçuk) ve HPV (siğil) gibi virütik enfeksiyon oluşmuş olması (doğum esnasında bulaş olabileceğinden) gibi durumlarda normal doğum yerine sezaryen tercih edilebilir." açıklamasında bulundu.

Normal doğum sonrası süreçler kısalıyor

Normal doğum sonrası yaşanılan süreçlerin genelde kısaldığını dile getiren Yengel, "Kanama, enfeksiyon riski çok daha azdır. Normal vajinal doğum yapan annelerin doğum sonrası ağrı seviyesi, sezaryen ile doğum yapan annelerden çok daha azdır. Normal doğum yapan annelerin ortalama hastanede kalış süresi daha kısadır. Normal doğum yapan kadınlarda doğum sırasında daha fazla endorfin salgılanır. Bu da annelerin daha çabuk normal hayatına dönmesini sağlar. Bu durum psikolojik olarak annenin, bebeğin bakımı konusunda kendisini daha erken dönemde faydalı hissetmesine destek olur. Ayrıca normal doğum yapan annelerde süt hormonu denilen oksitosin hormonu daha hızlı ve etkin bir şekilde salındığından emzirme süreci daha kolay olur." değerlendirmesinde bulundu.

Normal doğumda yoğun bakım riski azalır

Yengel, normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerin yoğum bakıma alınma olasılığının daha az olduğunu bildirdi.

Normal doğum ile doğan bebeklerin doğum kanalından geçerken karşılaştıkları bakterilerin onların bağışıklık sisteminin güçlenmesini yardımcı olduğunu belirten Yengel, şunları kaydetti:

"Normal doğumda bebeğin doğum kanalından geçerken göğüs kafesinin basınca maruz kalmasıyla bebeğin akciğerlerinde doğum öncesinde bulunan sıvı ve tıkaçların daha kolay atılmasına yardımcı olur. Doğum sonrasında bebeğin akciğerlerinde solunum sıkıntısı gelişme riski azalır. Normal doğum sonrasında anne ile bebek daha hızlı buluşurlar, bu da ilk bağlanma için önemli olup bebekler daha fazla emme refleksi geliştirir. Anneden de daha kısa sürede süt geldiği için normal doğan bebekler erken beslenebilirler."

Yeni ve acil durumlar nedeniyle doğum sezaryene dönebilir

Normal doğum süresince takip edilen hastalarda annede ve bebekte oluşabilecek yeni ve acil durumlar nedeniyle doğum şeklinin sezaryene dönebileceği bilgisini de paylaşan Yengel, "Annenin doğum kanalıyla, bebeğe ait kısımlar arasındaki uyumsuzlukları önceden öngörebilmek mümkün olmayabilir. Böyle bir durumda doğum duraklayabilir ve süre uzayabilir. Bebek kalp atışlarında takip esnasında ortaya çıkabilecek düşmeler de sezaryen olasılığını artırır. Normal doğum için takip edilen her hastada sezaryen ameliyatı için koşullar uygun olmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.




Bu haber 27.7.2021 11:30:44 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : AA

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • İlere Göre Her 100 Bin Kişide Görülen Vaka Sayıları Açıklandı

 • Ameliyata Rağmen Bel Fıtığı Ağrılarının Sebepleri Neler Olabilir?  

 • Gebeliğin İlk Aylarındaki Gelişim Süreci İçin Neler Yapmak Gerekiyor?

 • İşte Lavanta'nın Ruhumuza ve Bedenimize Olan Faydaları

 • Milli Eğitim Bakanlığından, Yeni PCR Testi Kararı

 • Öksürük Sesinden Koronavirüs ve Bir Çok Hastalığın Testini Yapacak!

 • Çocukların Eğitim Döneminde, Tüketimi Önemli Rol Oynuyor

 • Asırlardır İlaç Yerine Kullanılıyor! İşte İnanılmaz Faydaları

 • Uzaktan Hasta İzleme Sistemleri Nasıl Olacak?

 • Kanser Önlenebilir Bir Hastalıktır

 • 50'den Fazla Kanser Türünü Tespit Edecek Test Üretilecek!

 • Bilim İnsanları, Yoğurt Tüketiminin Yüksek Tansiyonla İlişkisini Belirledi 

 • Diyabet Araştırmasına TÜBİTAK'tan Destek

 • Dünyada Son 24 Saatte Yaşanan Gelişmeler

 • Hasar Görmüş Organların Gençleştirilmesi Mümkün Olabilecek

 • Diyabet Hastalarında Yeterli Beslenme Programı Nasıl Yapılmalı

 • Aşırı Terlemeye Hastalık Habercisi Olabilir

 • Atopik Dermatit Araştırmasının Sonuçları

Benzer Haberler