Tatil Döneminde Artan Adet Geciktirici Kullanımına İlişkin Önemli Uyarı

DUYURULAR / Kadın Sağlığı / SAĞLIĞINIZ İÇİN

Tatil Döneminde Artan Adet Geciktirici Kullanımına İlişkin Önemli Uyarı

- 'Yazın tatil günlerindeki regl tarihini ertelemek için gelişigüzel kullanılan adet geciktiriciler yan etkileri bakımından risklidir'
Medipol Esenler Üniversite Hastanesi Kadın Doğum ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Emine Zeynep Yılmaz:
- "Yazın tatil günlerindeki regl tarihini ertelemek için gelişigüzel kullanılan adet geciktiriciler yan etkileri bakımından risklidir"
- "Bu hapları ailesinde kanser öyküsü bulunan, emziren, gebelik şüphesi, meme kanseri ve anormal kanaması olan kadınların kullanmamaları gerekir. Adet geciktirici hapları hekiminize danışmadan kullanmayın"

- Medipol Esenler Üniversite Hastanesi Kadın Doğum ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Emine Zeynep Yılmaz, yazın tatil günlerindeki regl tarihini ertelemek için gelişigüzel kullanılan adet geciktiricilerin yan etkileri bakımından riskli olduğunu belirterek, "Bu hapları ailesinde kanser öyküsü bulunan, emziren, gebelik şüphesi, meme kanseri ve anormal kanaması olan kadınların kullanmamaları gerekir. Adet geciktirici hapları hekiminize danışmadan kullanmayın." ifadelerini kullandı.

Medipol Esenler Üniversite Hastanesi'nden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Yılmaz, adet geciktirici ilaçlar hakkında bilgi verdi.

Adet geciktirici ilaca, beklenen adet gününden en geç 3 gün önce başlanması gerektiğini bildiren Yılmaz, ilacın 2 hafta süreyle kullanılmasında bir sakınca bulunmadığını ancak daha uzun süreli adet geciktirilmesi isteniyorsa farklı yöntemler olduğunu aktardı.

Yılmaz, bu amaçla doktor kontrolünde doğum kontrol haplarının aralıksız kullanılabileceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Geciktirici ilaç, adet olması arzulanınca bırakılır ve genelde en geç 1 hafta içinde adet olunur. İlacın bırakılmasından sonraki ilk adet yoğun gelebilir. Yazın tatil günlerindeki regl tarihini ertelemek için gelişigüzel kullanılan adet geciktiriciler yan etkileri bakımından risklidir. Bu hapları ailesinde kanser öyküsü bulunan, emziren, gebelik şüphesi, meme kanseri ve anormal kanaması olan kadınların kullanmamaları gerekir. Adet geciktirici hapları hekiminize danışmadan kullanmayın. Adet geciktirici ilaçların gebelikten koruyucu etkisi bulunmuyor.

Geciktirici ilaçlar içinde en sık kullanılan, bir progesteron derivesi olan noretisterondur. Kadınların vücudunda adet döngüsünde östrojen ve progesteron isimli iki adet hormon bulunur. Adet döneminin ilk yarısında östrojen, sonrasında progesteron yükselir. Normal döngüde zamanla progesteronun düzeyinin düşmesiyle adet kanaması başlar. Bu ilaç sayesinde dışarıdan destekle vücuttaki progesteron düzeyi düşmeyeceği için adet kanaması olmaz. Sadece adet döngüsünü geciktiren bu ilaçların gebe kalmamaya yönelik bir etkisi yoktur."

Yılmaz, özellikle medyada sıkça söz edilen doğal adet geciktirici olarak işaret edilen tarçın, maydanoz çayı, biberiye, salatalık, karpuz, elma sirkesine dair de bilgi verdi. Tatil planlarının tam ortasına gelen adet dönemlerinde ilaç desteği yerine doğal adet geciktiricilerinin de tercih edilebildiğini aktaran Yılmaz, bu konuda yeterli bilimsel veri bulunmadığını da kaydetti.
Bu haber 21.7.2021 17:04:13 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : AA

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Uzun Süreli Güneşlenme, Ciltte Önemli Sorunlara Neden Oluyor

 • Kontrolsüz Ağrı Kesici Kullanımı, Hangi Riskleri Doğuruyor?

 • Hamile ve Emziren Anneler Kovid-19 Aşısı Olmalı mı?

 • ABD'den Önemli Araştırma! Tam aşılı kişilerin Yüzde Kaçı Kovid-19'a Yakalandı?

 • Aşı Olmayan Kamu Çalışanına, Her Hafta PCR Testi ve Maske Zorunluluğu

 • Uzmanından Uyarı: Aman Dikkat! Ağzınıza Bile Sürmeyin

 • Böcek Isırmalarına Karşı, Aman Dikkat!

 • Koronavirüsün Bıraktığı Hasarlar İçin Sinirli Ot Tüketiliyor!

 • Üçüncü Doz Aşıda, BionTech Veya Sinovac Fark Eder mi?

 • Bu Meyveleri Yerken Herkes Aynı Hatayı Yapıyor! Aman Dikkat

 • Pfizer/BioNTech: 3. Doz Aşı, Delta'ya Karşı Ne Kadar Koruyucu?

 • Osmanlı'nın Virüslerden Korunma Kalkanı Karabaş Otu

 • Sağlık Bakanı Koca, Kovid-19 Risk Haritasını Paylaştı

 • SGK'dan Müjde! Beklenen İlaçlar Geri Ödeme Kapsamına Alındı

 • 'BioNTech ve AstraZeneca, Kanda Ne Kadar Pıhtılaşma Yapıyor?

 • Türk Mühendis Geliştirdi! Endoskopiye Gerek Kalmayacak

 • Etkileyici Bir Ses Tonu İçin, Ses Estetiğine Yoğun İlgi

 • Göz Altı Morlukları ve Işıl Işıl Bir Cilt İçin Yaban Mersini

Benzer Haberler