Ekmeğin Bu Faydalarını Hiç Kimse Bilmiyordu! 

Beslenme ve Diyet / GÜNCEL / SAĞLIĞINIZ İÇİN

Ekmeğin Bu Faydalarını Hiç Kimse Bilmiyordu! 

Ekmeğin, özellikle diyet programlarında olmaması gereken bir yiyecek olduğu sıklıkla dile getiriliyor. Karbonhidratları önemli ölçüde azaltmanızı söyleyen ve sonuç olarak kalorilerinizi önemli ölçüde azaltan düşük karbonhidratlı diyetlerin artan popülaritesi, bu konuda en büyük etken.
Elbette, aşırı ekmek yemek kilo almanıza neden olur. Ancak diyetinizde sağlıklı bir miktarda tam buğday ekmeği tüketmek, bağışıklığın güçlenmesini sağlıyor.

En son beslenme bilimi bize, diyetlerimizde tam buğday ekmeği gibi tam tahıllara sahip olmanın genel sağlığımız üzerinde birkaç olumlu etki yaratacağını gösteriyor. Marketlerdeki ekmek reyonu, birçok "tam buğday" çeşidi de dahil olmak üzere her türlü seçenekle dolu. Bu kepekli ekmeklerin bazıları uzun bir kimyasal ve koruyucu madde listesi ve hatta yüksek miktarda ilave şeker içermesine rağmen, sağlıklı olanları da bulabileceğiniz ve diyetinize birçok yönden fayda sağlayabilecek başka ekmek türleri de bulunuyor.

Seçilecek en iyi tür, her diliminde hala sizin için iyi olan besinlerin tümüne sahip olan kepekli tahıllar içeren tam buğday ekmeğidir. Kepekli tahıllar içeren bir kepekli ekmek alırsanız, bu gizli etkilerden bazılarını kolayca yaşayacaksınız.

Vitamin ve Mineral Alımında Artış  

Çoğu kepekli ekmek, üretim sürecinde besin maddelerinin atılması yerine, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu önemli besinleri içerir. Bunlardan bazıları lif, çinko, magnezyum, protein, antioksidanlar ve bir dizi B vitamini içerir. Bu besin yelpazesi sindiriminize ve hatta hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

Lif Kaynağı 

Tam buğday ekmeğindeki birçok faydalı besin arasından lif en önemlilerinden biridir. Ekmeğin türüne bağlı olarak, Amerikan Kalp Derneği'ne (AHA) göre günlük önerilen 25 gram lif alımının yaklaşık %12'si olan bir dilim kepekli ekmek başına muhtemelen 3 gram lif alırsınız. Lif ayrıca kilo vermeye çalışırken hayati önem taşır, kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olur ve diyabet veya kardiyovasküler hastalık geliştirme riskinizi azaltır.

Hastalık Riskini Azaltacaksınız 

Bahsedildiği gibi lif oranı yüksek yiyecekler yemek, kan şekeri seviyenizi sabit tutarak ve hücrelerinizi ve bağırsaklarınızı işlevsel hale getirerek hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olur.

Ancak tam buğday ekmeğinin, her türlü hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olduğu çalışmalarda özellikle gösterilmiştir. British Medical Journal tarafından yayınlanan bir araştırma, tam tahıl alımının (tam buğday ekmeği gibi) koroner kalp hastalığı, kardiyovasküler hastalık, solunum yolu hastalıkları, bulaşıcı hastalıklar, diyabet, kanser ve daha fazlasının riskini azaltmakla bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Daha Sağlıklı Bir Bağırsağa Sahip Olacaksınız 

Bu da bağırsak sağlığınız için gerekli bir besin olan tam tahıllı ekmeğinizdeki lifle bağlantılıdır. Mikrobiyota (bağırsağınızdaki bakteriler) aslında kan şekeri düzeylerini düşürmeye ve bağırsak bakterilerinizi çok mutlu etmeye yardımcı olan çözünür lifle (kepekli ekmekte bulunur) beslenir.

Cell Host & Microbe dergisinde yayınlanan bir inceleme, diyet lifi alımı ile bağırsaklarınızdaki mikrobiyotayı nasıl koruduğu arasında net bir bağlantı gösterebildi. Sağlıklı bir bağırsağa sahip olmak, vücudunuzu, özellikle de kalbinizi, midenizi ve sindirim sisteminizi sağlıklı tutmak için önemlidir.

 

 

Kayank:Sabah
Bu haber 29.8.2021 18:54:10 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

ekmeğin faydaları

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Uğur Şahin'den, Çok Önemli Turkovac Açıklaması!

 • Türk Kahvesi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 • Covid-19'a Karşı ‘Antikor Kokteyli’ Müjdesi!

 • Kabak Çekirdeğinin Mucizevi Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketmeliyiz?

 • Dünya Sağlık Örgütün’den Endişelendiren Haber!  2022'de de…

 • Sessizce İlerliyor, Hayati Riske Neden oluyor!

 • Yeni Kovid Varyantı Korkutuyor!

 • Bakan Koca’dan Okulların Durumuna İlişkin Yeni Açıklama

 • Meme Kanseri Neden Çok Arttı?  En Önemli Sebebi…

 • Genç Erişkin Çağda Daha Sık Görülüyor

 • Dikkat! Cildinizde bu belirtiler varsa…

 • Pfizer-BioNTech Aşısı Gençlerde Ne Kadar Etkili?

 • Akıllı Burun! Kanserden Covid-19'a Tek Nefesle Hastalıklara Teşhis Koyuyor

 • Dar Pantolon Giyenleri Bekleyen Önemli Tehlike!

 • Hızlı ve Sağlıklı Saç Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

 • Koronavirüs Aşısında Domuz Yağı Ve Plasenta mı Var?

 • 1 Tatlı Kaşığı İle Gelen Şifa! Öksürüğe Birebir...

 • Erken Menopoz ve Sağlıklı Menopoz Dönemlerine İlişkin Neler Yapılabilir?

Benzer Haberler