Prof. Dr. Ömer ÖZKAN

KİMDİR

Prof. Dr. Ömer ÖZKAN

Prof.Dr. Ömer Özkan Kimdir?
Ad Soyad: Ömer Özkan Doğum Tarihi: 31 Aralık 1971 Nereli: Haymana, Ankara Meslekler: Doktor

Ömer Özkan kimdir, Plastik ve Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı. Türkiye’de ilk yüz naklini, Dünyada ilk kez kadavradan rahim naklini gerçekleştirdi.

Ömer Özkan, 31 Aralık 1971 tarihinde Ankara, Haymana’da doğmuştur. Ankara’nın Haymana İlçesi’nde oturan manifaturacı baba Mustafa Özkan ve ev hanımı annenin 6 çocuğundan birisidir.

İlkokulu ve ortaokulu Haymana’da bitirdi. 1988 yılında Ankara Bahçelievler’deki Cumhuriyet Lisesi’nden mezun oldu. 1995 yılında da Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden doktor olarak mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı’nda 1995 yılında başladığı uzmanlık eğitimini 2001 yılında tamamladı.

Ömer Özkan, dünyada mikro cerrahi konusunda en ileri iki ülke olan Japonya ve Tayvan’da 6’şar ay kaldı, Avrupa Plastik Cerrahi Derneği’nin verdiği bursla da Almanya’nın Münih kentinde 3 ay çalışma yaptı. 2004 yılında Japonya’da 6 ay Tokyo Üniversitesi’nde Perforator Flepler ve Supermikrocerrahi, 2005 yılında 6 ay Tayvan IShou Universitesi, E-Da Hastanesi, 2006 yılında 3 ay Almanya Münih’te Bogenhausen Technical University, EURAPS Young Plastic Surgeons’da fellowluk yapmıştır.

2004 yılında yardımcı doçent, 2006 yılında doçent oldu. Aralık 2011 tarihinde profesör oldu.

Prof.Dr. Ömer Özkan, Antalya Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesidir. Burada Prof.Dr. Ömer Özkan ve ekibi, Türkiye’nin ilk çift kol naklini Cihan Topal’a , Türkiye’de ilk yüz naklini Uğur Acar adında bir erkeğe ve dünyada kadavradan ilk rahim naklini Derya Sert adında bir bayana gerçekleştirdi. Ayrıca Türkiye’nin ilk tam yüz naklini de ekibiyle birlikte gerçekleştirmiştir.

Prof.Dr. Ömer Özkan, 27 Eylül 2010’da yaptığı çift kol nakliyle adını Türkiye’ye duyurdu. trafik kazasında hayatını kaybeden 23 yaşındaki Fatih Demirel’in kolları ekip tarafından kollarını silaj makinesine kaptıran 31 yaşındaki Cihan Topal’a nakledildi. Bu başarılı operasyon Türkiye’nin ilk çift kol nakil operasyonu olarak literatüre geçti. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan ameliyatın dünyada 16’ncı, Türkiye’de ise ilk çift kol nakli olduğunu belirtti.

21 Ocak 2012 tarihinde Atilla Kavdır’a çift kol ve bacak nakli yapılmış, 25 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra servise alınmıştı. Kavdır, nakilden 69 gün sonra basın mensuplarının karşısına geçirilip taburcu edilmişti. Fizik tedavisinin daha kolay geçirilmesi için Kavdır tekrardan 2 Nisan tarihinde hastaneye yatırılmıştı. Ancak 1 Mayıs 2012 tarihinde kan zehirlenmesi ve düşük tansiyon gerekçesiyle yoğun bakıma alındı ve 04 Mayıs 2012 tarihinde öldü.

Prof.Dr. Ömer Özkan’ın ekibinde olan eşi Yrd.Doç.Dr. Özlenen Özkan’da Plastik Cerrahi Uzmanı olup aynı zamanda Antalya Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanıdır.

Ameliyatlarından bazıları şunlardır; Yüz ve vücut estetiği, meme rekonstrüksiyonu, doku kayıplarının onarımı, yüz siniri felcinde yüz kaslarının restorasyonu, mandibula rekonstrüksiyonu, ürogenital cerrahi vb. ilgilendiği konular arasındadır.

Prof. Dr. Ömer Özkan 2013 eylül ayına kadar 4 yüz nakli, ilk çift kol ve kadavradan rahim naklini gerçekleştirdi.

Akdeniz Üniversitesi’nde uzman olarak çalışan Ömer Özkan, 2002 yılında asistan olarak işe başlayan Özlenen Özkan ile tanıştıktan 5 yıl sonra hayatını birleştirdi.

Ömer Özkan, Akdeniz Üniversitesinde görevli Plastik Cerrahi Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Özlenen Özkan ile 2007 yılından beri evlidir. Zeynep Lara (d.2010) ve Lidya Naz (d.2013) adlı iki kız çocuğu vardır.

 

Ödülleri :

2002 – PSEF (Plastic Surgery Educational Foundation) Scientific Essay Contest Junior Basic Science Ödülü,

2005 – EURAPS Young Plastic Surgeons Scholarship bursu

2007 – Akdeniz Üniversitesi Teşvik ödülünü aldı.

2012 – Türk Sağlık Sen tarafından ‘yılın hekimi’ ödülü verildi.

 

Kaynak:biyografi.net.tr
Bu haber 27.8.2021 10:08:46 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Son Durumu Açıkladı! İşte Rakamlar..

 • Bebek Özlemi Çeken Çiftlere 'Kemik İliği' Umut Olacak

 • Meme Kanseri Riskini Artıran Faktörler Nelerdir?

 • Biyonik Kulakla İşitme Kaybı Önemli Ölçüde Arttırıldı!

 • Düşen Antikor Seviyesi Nasıl Arttırılıyor?

 • Küçük Kesilerden Büyük Ameliyatlar Yapılıyor!

 • İşte Uzmanından Anne Sütünü Artıracak Öneriler

 • Sağlık Bakanlığı, Okullardaki Kovid-19 Vakalarında İzlenecek Yolu Anlattı

 • Technopc, Mobil Hasta İlaç Dağıtım ve Tedavi Arabası Geliştirdi

 • Prematüre Bebeklerin Hayata Tutunma Şansları Nasıl Artıyor?

 • Bağışıklık Dostu, Kilo Verdiriyor, Detoks Etkisi Gösteriyor

 • Cumhuriyet Üniversitesi Doğumu Kolaylaştıran Yeni Teknik

 • İğneden Korkanlara Müjde! Koronavirüse Tek Nefeste Çare

 • SGK'den Diyabet Hastalarına 7 Milyar Liralık Destek

 • Akıllı Tedavi Yöntemleri Lösemiyle Mücadelede Etkin Rol Oynuyor

 • Yenidoğan Ambulanslarıyla 20 Bin Bebek Hayata Tutundu

 • 2021 Yılı 3. Dönem İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası İlanı Yayımlandı

 •  Dünyada Kanser Vakalarında Artış Bekleniyor!

Benzer Haberler