Alzheimer ve Çocuk
"Alzheimer, yetişkinler için bile tanık olması zor bir süreç. Çocuklar içinse, çok sevdikleri büyükanne ve babalarının ilginç davranışları ya da karakterlerinin değişmesi çok daha zor.

Neler olup bittiklerini anlamaları, utanmamaları, zaman zaman rencide olmamaları adına bunu sürece bırakmamak çocuklar açıklamak çok daha iyi ve önemli."

Çocukların Anlamasına Yardımcı Olun:

Ailenin yaşlı bir üyesi Alzheimer olduğunda çocuğun anlamasına yardımcı olacak başlıca yollar var:

  • Tüm sorular için hazır olun. Basit ya da kusursuz cevaplar vermek için uğraşmayın, dürüst olun. Dürüstlük çok önemli.
  • Tüm hastalıkların görünür olmadığını, kimi hastalıkların görünür olmasa bile insanlarda büyük değişim geçirteceğini söyleyin. Her durumda karşısındaki Alzheimerli kişiye karşı endişe duymamalı, mümkünce ikili konuşmalarda bir şey yolunda gitmiyorsa, rahatlatıcı ya da suçlayıcı konuşmak yerine sessizce geri çekilebilmeli.
  • Eğer söz konusu kişi çocuğunuzun duygularında önemli bir rol oynuyorsa ya da oynadıysa, çocuğunuzun hissedeceği üzüntü ve öfkeyi kabullenin. Çocuklarda endişe keder ve öfkeye yol açan ve dışa vurulan değil, içinden gelen bir değişime karşı tetikte olmak gerekir.
  • Sevginin hala kişinin içinde bir yerlerde olduğunu fakat hastalığın sevgiyi ve beraberinde getirdiği şeyleri unutturduğunu çocuğunuza açıklamanın yardımı dokunabilir. Aynı zamanda, alzhemir hastaları, çocuğun sevgisini hissedecek ve çok memnuniyetle karşılayacaklardır.

Değişim İçin Hazırlık:

Çocuk, bu durumun çok daha kötüye gidebileceğini, hastalığın etkinin artacağını ya da kişinin ölebileceğini bilmelidir. Çocuğun gözlemlediği değişiklikler ile ilgili sorular sormak, bu konuşmayı ileriye taşımanın iyi bir yoludur. Bu korkuları ve endişeleri dinlerken, çocuğu cesaretlendirmek yerine bu durumda kişiye nasıl yardım edilebileceğini odaklanılmalıdır. Çocuğun duygularını yakından takip etmelisiniz.

Kaynak: news-medical.net


Son Yazıları

18.09.2021 - Alzheimer ve Çocuk

İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları