Aşı mı? Sürüntü mü? Kimlerden Sürüntü Alınacak?
Herkese Merhaba,

Aşıların koruyuculuğu ve yapılmasının gerektliliğini bir pozitif bilim insanı olarak tartışmayacağım. Ancak belli nedenlerle aşı yaptır(a)mamış kişiler için PCR zorunluluğu ile ilgili biraz sohbet edip biraz da bilgilendirme yapacağım.

Kimlerden sürüntü alınacak?

20.08.2021 tarih ve 13441 sayılı Genelgede bazı meslek grupları (MEB), seyahat edecekler ve etkinliklere katılacaklar için, aşısı yoksa PCR zorunluluğu bildirilmiştir. Ancak bunun işleyişi ile ilgili net bir bilgilendirme yoktu.

T.C.İçişleri Bakanlığı tarafından 31.08.2021 tarihinde yayınlaran 13807 sayılı PCR Zorunluluğu yazısına hep birlikte bakalım.

-6 Eylül Pazartesi gününden itibaren aşı sürecini tamamlamayan ve ya hastalığı geçirmemiş kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında ya da uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatleri için negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilmiştir.

Hemen yorumlayalım;

  • Aşısızsanız ve şehirlerarası özel araç dışında bir araçla seyahat edecekseniz TEST ZORUNLU
  • Konser, sinema, tiyatro gibi etkinliğe katılacaksanız TEST ZORUNLU
  • İş yerinden istiyorlar, TEST YAPILASINA GEREK YOKTUR.

Öğretmenleri eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servisi personelinin aşı olması öneriliyor, ancak yine de başta öğretmenler olmak üzere eğitim personeli, kantin çalışanı ile öğrenci servislerinin şöför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek kişilerin aşılı/geçirilimiş hastalık durumunda (Rehberde belirtilen hastalık sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süre) olmamaları halinde, bu kişilerin haftada 2 kez PCR testi ile taranmaları gerekecektir.

Hemen yorumlayalım;

  • Okullara aşısız ve PCR testi negatif olmayan kişiler giremez ancak;
  • Aşı tanımlaması yapılmış öğrencilerden aşı olmayanlara PCR testi yapılması gerek YOKTUR

PCR negatif test zorunluluğu istenilen alanlara (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) girmek isteyen ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanacak olan kişiler, aşılanma süreçlerinin tamamlanmış olup olmadığı veya hastalığı geçirmiş durumunda olup olmadığı Hayat Eve Seığar (HES) uygulaması üzerinden kontrol ederek PCR negatif test raporu almları gerekip gerekmediğini öğreneceklerdir.

Hemen yorumlayalım;

  • Aşın yok ya da hastalık sonrası süre ile ilgili endişen var. HES uygulamasından HES kodu sorgulama kısmına kodunu yazdığında sistemde iki durumla karşılaşılacak; Kişi seyahat edebilir ya da etkinliğe katılabilir, Kişi seyahat edemez ya da etkinliğe katılamaz.
  • Eğer HES uygulamasında seyahat edemez ya da etkinliğe katılamaz uyarısı var ise PCR testi verip sonuç negatifse etkinliğe katılabilir ya da seyahat edebilir hale gelir.

Aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden, belirli alanlara girişlerde (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanma sırasında istenilecek PCR negatif test sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımız için uygulanacaktır.

Hemen yorumlayalım;

  • 18 yaşınan küçük kişilerin PCR negatif test sonucuna ne okulda, ne konserde ne de seyahatte İHTİYACI YOKTUR. TEST ALINMAZ.

Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasını artık hemen herkes kullanıyor. Sizler için hazırladığım bilgilendirme videosunda uygulama üzerinden PCR gerekliliği olup olmadığına nasıl bakılır? hep birlikte izleyelim.

Sağlıklı günler dilerim,


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları