Aşırı Terlemeye Hastalık Habercisi Olabilir

Genel Sağlık / SAĞLIĞINIZ İÇİN

Aşırı Terlemeye Hastalık Habercisi Olabilir

Uzm. Dr. Hayri C. Kara: Aşırı terleme şikayeti kesinlikle ciddiye alınmalı ve nedenleri üzerinde durulmalıdır. Özellikle yaz aylarında terlemek normal kabul ancak sebebinin ne olduğunun araştırılmadığı durumlarda uzun vadede ciddi problemlerle karşılaşılabilir.
Medicana Avcılar Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hayri C. Kara, aşırı terlemenin farklı hastalıkların habercisi olabileceğini belirterek, "Aşırı terleme şikayeti kesinlikle ciddiye alınmalı ve nedenleri üzerinde durulmalıdır. Özellikle yaz aylarında terlemek normal kabul edildiği için bu sorun çoğu kez görmezden gelinir ancak sebebinin ne olduğunun araştırılmadığı durumlarda uzun vadede ciddi problemlerle karşılaşılabilir." ifadelerini kullandı.

Medicana'dan yapılan açıklamaya göre, aşırı terleme olarak adlandırılan, kişilerin normalin üzerinde terlemesi, günlük hayatı olumsuz etkilerken, yaşam kalitesini de ciddi oranda düşürüyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen uzman Dr. Kara, aşırı terlemenin sosyal boyutundan öte farklı hastalıkların habercisi olabileceğini vurguladı. 

Kara, "Aşırı terleme şikayeti kesinlikle ciddiye alınmalı ve nedenleri üzerinde durulmalıdır. Özellikle yaz aylarında terlemek normal kabul edildiği için bu sorun çoğu kez görmezden gelinir ancak sebebinin ne olduğunun araştırılmadığı durumlarda uzun vadede ciddi problemlerle karşılaşılabilir. Özellikle bölgesel terlemeler ciddiye alınmalı ve mutlaka sebebi araştırılmalı." ifadelerini kullandı.

Kara, yüksek sıcaklıklar ve fiziksel aktivitedeki artış sonucu meydana gelen terlemenin normal olduğunu, kimi zaman heyecan, korku, stres gibi faktörlerin de terlemeye yol açtığını kaydetti.

Kişilerin hayat kalitesini bozacak bir terleme olması halinde mutlaka altında yatan psikolojik nedenlerin de araştırılması gerektiğine dikkati çeken Kara, "Vücut, kendi ısısını dengelemek için terler ve bu hormonların sağlıklı çalıştığını gösterir ancak terlemenin aşırıya kaçması hormon bozukluğuna da işaret etmektedir." ifadesini kullandı. 

Aşırı terleme durumlarında mutlaka hormonlar incelenmelidir

Uzman Dr. Hayri C. Kara, aşırı terleme durumlarında mutlaka hormonların incelenmesi gerektiğini belirterek, "Terlemek, vücudun hormonal bir tepkisi olduğu için aşırı terleme durumlarında mutlaka hormonlar incelenmelidir. Çünkü bunun altında yatan neden hormonların gereğinden fazla çalışması olabilir. Örneğin, tiroid bezinin fazla çalıştığı, hipertiroid olarak adlandırdığımız durumlarda sıklıkla karşılaştığımız durumlardan biri de aşırı terlemedir. Buna ilaveten yüksek tansiyon olarak da bilinen hipertansiyon hastalarında da terleme normal seviyenin üzerindedir." değerlendirmesinde bulundu.

Terleme şikayeti olan kişilerin mutlaka test yaptırması gerektiğini aktaran Kara, aşırı terlemenin habercisi olabilecek hastalıkları şöyle sıraladı:

"Enfeksiyondan kaynaklanan ateş, hormon bozuklukları, tiroid bezinin normalden fazla çalışması (hipertiroid), kan şekeri seviyesinin normalin altında olması (hipoglisemi), şeker hastalığı (diyabet), kanser, solunum yolu hastalıkları (tüberküloz ve benzeri), psikolojik nedenler, ağrı sendromları. Ayrıca aşırı terleme, aşırı derecede tansiyon düşmesi, böbrek hastalıkları, kalp ritim bozuklukları, aşırı yorgunluk, aşırı halsizlik ve denge bozuklukları gibi ciddi sorunlara neden olabilir."

Kara, aşırı terlemenin, cilt hastalıklarına da neden olabileceğini vurgulayarak, "Aşırı terlemenin elbette olumlu sonuçlar aldığımız başarılı tedavi yöntemleri mümkün. Botoks, parasempatik blokaj ya da ilaçlı tedavi ile terleme sorununu çözebiliyoruz. Ancak altta yatan nedeni bilmeden tedavi uygulamak doğru değil. Aşırı terleme problemi yaşayan kişiler, bu problemin çözümünden önce nedenine yönelmeli. Bunun için hormon ya da kan testi yaptırabilirler. Elbette buradan net bir tedavi önermek son derece yanlış olur. Ben, iç hastalıkları uzman hekimi olarak, çok sayıda nedeni olan bir durumun doğru tedavi edilebilmesi için mutlaka bir hekime görünmelerini ve terleme problemine neden olan temel sebebe göre bir tedavi yöntemi izlenmesini öneriyorum." ifadelerini kullandı.
Bu haber 10.9.2021 11:36:05 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : AA

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Uğur Şahin'den, Çok Önemli Turkovac Açıklaması!

 • Türk Kahvesi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 • Covid-19'a Karşı ‘Antikor Kokteyli’ Müjdesi!

 • Kabak Çekirdeğinin Mucizevi Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketmeliyiz?

 • Dünya Sağlık Örgütün’den Endişelendiren Haber!  2022'de de…

 • Sessizce İlerliyor, Hayati Riske Neden oluyor!

 • Yeni Kovid Varyantı Korkutuyor!

 • Bakan Koca’dan Okulların Durumuna İlişkin Yeni Açıklama

 • Meme Kanseri Neden Çok Arttı?  En Önemli Sebebi…

 • Genç Erişkin Çağda Daha Sık Görülüyor

 • Dikkat! Cildinizde bu belirtiler varsa…

 • Pfizer-BioNTech Aşısı Gençlerde Ne Kadar Etkili?

 • Akıllı Burun! Kanserden Covid-19'a Tek Nefesle Hastalıklara Teşhis Koyuyor

 • Dar Pantolon Giyenleri Bekleyen Önemli Tehlike!

 • Hızlı ve Sağlıklı Saç Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

 • Koronavirüs Aşısında Domuz Yağı Ve Plasenta mı Var?

 • 1 Tatlı Kaşığı İle Gelen Şifa! Öksürüğe Birebir...

 • Erken Menopoz ve Sağlıklı Menopoz Dönemlerine İlişkin Neler Yapılabilir?

Benzer Haberler