Rahat, Hazır Ol, Pratisyen!!!
Nedir bu pratisyen? Google’a yazınca “mesleğini, sanatını uygulama yoluyla öğrenip uygulayan (kimse).”  olarak görüntülenebiliyor. Yani diyor ki bir şeyler biliyor akabinde bildiğini deniyor baktı tutuyor oradan devam.. Peki bu kelimenin sonuna bir de “doktor” ekleyince ne oluyor? Pratisyen doktor.. Ne yapacak yani şimdi? Bi şeyler bilecek uygulayacak baktı tutuyor devam mı? Ya tutmazsa  : ) Maalesef iş sağlık olunca ya tutmazsa kısmının bedeli çok ağır oluyor bu bakımdan üzerimizdeki yük için, Corona’nın çıkışıyla birlikte mesleğe başlayan bir pratisyen hekim olarak, fazlasıyla ağır diyebilirim. Özellikle benim gibi periferde göreve başlayan, gittiği yerde Uzman bir Acil hekimini bırak kıdemli bir pratisyeni dahi olmayan pratisyen hekimlerimiz için işler zorlaşabiliyor.

Çok mu dert yandım ? : ) Tamam biraz güzel düşünelim. 6 senen bitti  ve güzel bir kasabaya atandın. Eline 1-2 acil kitabı, birkaç hayat kurtarır dediğin ufak not..  Steteskop.. Ateş gibi yanan hevesin ve çelik gibi bileğin.. Hazırsın! Çok basit ilk hastanı çağır ve neyi olduğunu sor bu kadar. Hmm öksürüğün var, ateşin var, boğazlar şiş,yaş 45, genel durum iyi..  Süper çözdüm. Centor kriterlerine göre antibiyotiğe gerek yok birkaç semptomatik ilaç yaz, gözlem öner,geçmiş olsun demeyi unutma : ) O da ne? Bir sorun var.. “Hocam antibiyotik yazdınız mı? Ben antibiyotiksiz iyileşemiyorum” OPs.. Hayır yazmadım antibiyotiğin yardımcı olabileceği bir durumunuz yok.. “Hocam… Antibiyotiksiz… İyileşmiyorum diyorum” (Kaşlar çatık?!) Ama beyefendi Centor Krite… “Antibiyotik yazacak mısın bana?” (Gergin?!) İstemsizce yazılır zavallı amoksisilin-klavulanik asit.. Zavallı diyorum çünkü gereksiz yazıla yazıla artık sadece plasebo etkisi gösteriyor : ) Onu bu hale emir komuta zincirindeki komutanlarımız olan hastalarımız getirdi. Evet başlığı şimdi biraz anlamış olduk sanırım.  Hastaların çoğunlukla psikolojik bazen fiziksele kadar varan, doktorun reçetesini ve tüm tedavi planını etkileyen tavırları, pratisyen hekimi maalesef kısır ve gelişmeyen bir döngüye sokuyor. Bu döngü pratisyen hekimin gelişmesini engellerken aynı zamanda ona olan saygınlığı da yerle bir ediyor. Hastaneyi sağlık güvencesiyle bedel ödenen bir markete çevirirken pratisyen hekimi ise “aracı” konumundan ileri getirmiyor. 

Genel çerçeveye bakınca şuana kadar yazdıklarım işin çözülebilir kısımları sayılır. Zira hasta yönetim becerisi, neyi kime nasıl anlatacağını bilme gibi hekimlik dışı iletişim becerilerini geliştirdikçe bunlar bir nebze dengelenebiliyor. Bir de dengelenemeyen, baş edilemeyen kısımları da var. Örneğin gittiğiniz yerde hekim olarak idari bir amir sıfatınızda oluyor kağıt üzerinde.. Fakat o kağıt nerededir, üzerinde tam olarak ne yazmaktadır ben 13 aylık meslek hayatımda henüz çözemedim. İşleyiş genelde pratisyen hekim gelir ve gider şeklinde ilerlediği için baş etmeniz gereken bir de “müdavim” personel kadrosu oluyor. Hani 20-25 senedir orda olan hastanenin eskileri vardır ya.. İşte onlar. Size işlerin nasıl ilerlediğini bir abi, abla edasında anlatırken aslında prosedürlerin hepsini kendi rahatları için düzenlediklerini görebiliyorsunuz zamanla. Evet bu sefer komutanınız ekip arkadaşlarınız olmuş oluyor : ) Hem de sizin yetkilerinizle sizi komuta eden komutanlar bunlar. İyi niyetinizden dediğiniz “tamam öyle yapalım” lar aslında verdiğiniz kocaman tavizler olmuş oluyor sonradan anlıyorsunuz. Açıkçası her hastanenin “Biz burada böyle yapıyoruz” isimli bir kitabı oluyor ve o kitabı size bir şekilde okutturup ezberletiyorlar. O kitabı kaldırıp rafına koymaksa yine tamamen sizin elinizde, ne zaman ki ben işimi bilirim öyle değil böyle yapacağız diyip kitabı rafına koydunuz o zaman da ilgili eski personellerin gözüne batabiliyorsunuz : ) 

Bu yazıda daha çok pratisyen hekimin yaşadığı bazı sorunları anlattım genel olarak. Gördüğünüz üzere pek çok açıdan komuta edilen hekimlerimiz bir asker gibi pratisyenliklerini icra etmek durumunda kalıyorlar. Bu düzen değişir mi bilemiyorum ama bir an önce uzmanlık alanı belirleyip, kazanıp gitmenin önemini çok daha iyi anlıyorum. Belki en azından komutanların tıp diplomaları olur : )


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları