Türkiye`de Doktor Olmak

GÜNCEL

Türkiye`de Doktor Olmak

Bağımsız araştırma firması olan Türkiye Raporu tarafından gerçekleştirilen bu rapor, doktorların yaşadığı meslekî sorunlara, doktorların gözünden bakma isteğinin bir ürünüdür. Bu amaçla, Türkiye’nin her bölgesinden, her yaş ve unvan grubundan 6421 hekim ile bir anket çalışması gerçekleştirmiştir.
Türkiye’de hekimler mesleklerini icra ederken düşük ücretler, şiddet tehdidi, zorlu çalışma koşulları ve kesintisiz nöbet saatleri ile mücadele ediyor. Yüksek enflasyon ve  döviz krizi karşısında doktorların da alım gücü ve yaşam standartları önemli ölçüde düşerken henüz mesleğin başında olan doktorlar insani çalışma koşulları ümidiyle gelişmiş ülkelere göç etme planları yapıyorlar.  

Türk Tabipleri Birliği’ne göre geçtiğimiz yıl 1400’den fazla doktor yurtdışına göç etti. Son on yılda ülkemizden yurtdışına çalışmaya giden doktor sayısı ise 4000’e ulaştı. Bugün, birçok doktorun TUS sınavına girmek yerine dil kurslarına gittiği ve yurtdışına yerleşmek için başvuru işlemlerine başladığı biliniyor.  

Doktorların meslek hayatları boyunca maruz kaldığı sözlü ve fiziksel şiddet ve hekimlerin yurtdışına göç etme istekleri son yıllarda ülkemizde doktorluk mesleğine dair topluma yerleşmiş, herkesçe “kanıksanmış” gerçekler arasında olmasına rağmen bugüne kadar doktorların sorunlarını ele alan kapsamlı bir çalışma yapılmadı. Bu rapor, doktorların yaşadığı meslekî sorunlara, doktorların gözünden bakma isteğinin bir ürünüdür. Bu amaçla, Türkiye’nin her bölgesinden, her yaş ve unvan grubundan 6421 hekim ile bir anket çalışması gerçekleştirdik. Rapordaki sayısal veriler 6421 hekimin bu ankette verdiği yanıtlara dayanmaktadır. Sayısal verilerin yanı sıra, farklı unvanlara sahip beş doktorla Türkiye’deki hekimlerin sorunlarını ele aldığımız görüşmeler de yaptık. Bu görüşmelerdeki alıntıları da rapordaki ilgili bölümlerde bulabilirsiniz. 

Raporun birinci bölümü, araştırmaya katılan hekimlerin cinsiyet, yaş ve ikamet ettikleri bölge gibi demografik verilerini incelemeye ayrıldı. İkinci bölümde ise hekimlerin yaşam standartları ve gelir durumları ile ilgili sorulara verdikleri yanıtları inceledik. Yüksek enflasyon ve ekonomik krizin Türkiye’deki hekimlerin hayat standartlarını ne ölçüde etkilediğini sağlık kurumları, unvan gibi değişkenleri göz önünde bulundurarak öğrenmeye çalıştık. Üçüncü bölümde ise doktorların çalışma koşullarını merkeze aldık. Bu bölümde özellikle sağlıkta şiddet, nöbet süreleri, performans sistemi ve hasta şikayet mekanizması gibi Türkiye’deki sağlık sistemini yakından ilgilendiren noktalara dair doktorların görüşlerini inceledik. Dördüncü bölümde ise doktorların çalışma koşullarının pandemi döneminde nasıl değiştiğini ele aldık. Beşinci bölümde hekimlerin Türkiye’deki tıp eğitimine ve genç doktorların meslekî yeterlilik düzeylerine nasıl baktıklarını inceledik. Son bölümde ise doktorların kariyer tatminine ve yurtdışına yerleşmeye dair görüşlerine yer verdik. 

Raporun, hekimlerin meslek hayatlarında her gün yaşadığı ekonomik, psikolojik ve kurumsal sorunların üzerinden Türkiye’deki sağlık sisteminin temel problemlerine ışık tutmasını ve bu problemlerin çözümü için izlenecek yolların belirlenmesinde yardımcı olmasını umuyoruz.

 Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Bu haber 23.5.2022 13:24:59 tarihinde eklenmiştir.


Haber Kaynağı : Özel Haber

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Kadınlarda Hangi Tarama Testleri Ne Zaman Yapılmalı?

 • Sağlık Bakanı Koca, Hekimlerle Buluştuğu Toplantının detayları Belli Oldu!

 • Ağız Kokusundan Şikâyetçimisiniz? İşte Ağız Kokusuna 7 Çözüm!

 • TUS Yerleştirme Sonuçları Belli Oldu!  Kaç Aday Yerleşti

 • Dikkat! Yağ Bezesi Zannettiğiniz Kötü Huylu Tümör Çıkabilir

 • Bu Şifalı Ot Binbir Derde Deva!  Etkisi İnanılmaz…

 • Dikkat! İşte Tespit Edilmesi Zor 7 Kanser Türü

 • Kalp Hastalarına Çok Önemli Uyarı! Kalp Krizi Riski Artıyor…

 • Diz Ağrılarına, Eklem Ağrılarına, Sıvı Kaybına, Kireçlenme Tedavisine İyi Geliyor

 • İşte Sağlık Çalışanlarının Mali Haklarıyla İlgili Madde Madde Ayrıntılar

 • Diyabet Hastalarına 'Yaz' Uyarısı! Sıcaklar Arttığında…

 • Doğal Yağlar Cildiniz İçin En İyisi! Cildinize İyi Gelecek Doğal Yağlar Hangileri?

 • Beynin ‘Sessiz Katilleri’ne Dikkat! Yedikleriniz Sizi Zehirleyebilir…

 • Vitamin Deposu! Her Gün Bir Bardak İçmek Sizi Hastalıklardan Korur

 • Yüksek Kolesterolün En Önemli Sinyali! Burun Kenarlarında Ortaya Çıkıyor

 • Karaciğer Kanserinin En Sinsi Belirtisi! Yemekten Sonra Böyle Hissediyorsanız...

 • Günde 1 Yumurta Hayatınızı Kurtarabilir! Sağlıklı Kalmak İçin 9 Basit Öneri

 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 83 İlacı Geri Ödeme Listesine Aldı

Benzer Haberler