Kongre Bilim İçin mi yoksa Para İçin mi Yapılır?
17-19 Şubat 2023 tarihleri arasında Konya’da yapılan Uluslararası Acil Akademik Tıp Kongresine katıldım. Gerçekten son yıllarda katıldığım kongreler arasındaki en güzel kongre oldu. Kongrenin ardından yaklaşık bir ay geçmesine rağmen hala kongrenin güzelliği ve orada aldığım hazzı unutamıyorum.

Peki, nedir bu kongrenin sırrı ki üzerinden bir ay geçmesine rağmen hala kongreden aldığım hazzı unutamıyorum?

Son yıllarda gittiğim veya gitmek istemediğim kongrelere baktığımda bu sorunun cevabı çok net bir şekilde karşıma çıkıyor.

Ben bir Acil Tıp Uzmanıyım ve akademik görevi başladığımdan beri yaklaşık 25 yıldır Acil Tıp adına yapılan birçok kongre ve toplantıya katıldım. Ancak son yıllarda yapılan kongrelerin bilimsellikten çok uzak olduklarını gördüm. Uzmanlık dernekleri kongreleri sadece gelir kaynağı olarak kullandıklarına şahit oldum. Acil tıp uzmanlık derneklerinin yaptığı kongrelerin organizasyon firmalarına yüzbinlerce Euro’ya satıldığına şahit oldum. 

Tabi ki, kongre yüzbinlerce Euro’ya satılınca bilimsellik te ortadan kalkıyor. Nasıl mı oluyor? Bunun cevabı çok basit. 

Kongre organizasyon firmasına satılınca organizasyon firması da para kazanmak için firmaları devreye sokuyor.  Firmalar devreye girdikten sonra ise ne kadar bilimsel olduğunun bir önemi kalmıyor, firmanın ne kadar fazla ilacını yazıyorsan kongrenin nimetlerinden o kadar fazla yararlanıyorsun. Kongreye ne kadar fazla kelle getirebiliyorsan kongrede onur konuğu gibi karşılanıyorsun ve istediğin konuşmayı yapma hakkını elde edebiliyorsun.

İş bu halde olduğu için son yıllardaki kongreler gerçekten bilimsellikten çok filimselliğe öneme verir hale gelmişti.

Ancak son gittiğim kongre böyle değildi. Kongre parayla organizasyon firmasına satılmamış, kongreden para kazanma uğruna bilimsellikten vaz geçilmemişti.

Bu durumu kongrenin açılış konuşmasını yapan kongre başkanı Prof. Dr. Sadık Girişgin “Bu kongreyi son yıllarda çok pahalı olması ve firmalardan destek alınamaması gibi nedenler ile kongreye gönderemediğim asistanlar için yaptım” diyerek çok güzel bir şekilde dile getirmişti. 

Gerçekten kongre katılım ücreti hiçbir firma desteği gerektirmeden rahatça ödenebilecek ölçüdeydi. Toplam olarak 3 gece kongre otelinde kalma, kayıt ve tüm kongre organizasyonlarından faydalanmak için 8.800 TL yeterliydi. Hiçbir akademisyen ve asistan bu parayı ödemek için sponsor aramak zorunda kalmadı, çünkü bu parayı kendisi rahatça ödeyebildi.

Kongrenin bilimsel yönü ise bir harikaydı iki salonda tıklım tıklım doluydu, hatta katılımcılar hangi salona gireceklerine bile bazen kara vermede zorlanıyorlardı. 

Sonuç olarak; Sayın Prof. Dr. Sadık Girişgin, bizlere ve tüm uzmanlık derneklerine akademik bir kongrenin maddi çıkarlar olmadan da yapılabildiğini ve maddi çıkar olmaz ise kongrenin kalitesinin arttığını gösterdi.


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları